Ryzen 5 3500X sistem sürekli takılıyor

Ryoshi

Decapat
Daha fazla  
Selamlar,

Bundan yaklaşık 2 3 hafta önce bilgisayarıma Windows'un kendi sitesinden indirdiğim ISO dosyasından format attım. Tüm driverların hepsini indirdim. Sonra bilgisayarım Opera, Chrome, WhatsApp gibi uygulamalarda ve hatta dosya gezgininde dahi takılmaya başladı. Ortada hiçbir şey yokken normal yazı yazıyorken bile takılıyor. Takılma önce kullandığım uygulama sonra arka plandaki müzik, ses vs. en sonda mouse donuyor. Yaklaşık 1dk gibi bir sürede kendine geliyor. Bu anlattığım olayı oyunlarda daha az yaşasamda Online oyun oynayamıyorum bu sorun yüzünden. Artık çıldırmama ramak kaldı. Belki format dosyaları hatalıdır diye 3 4 kere format attım bilgisayarıma. Farklı bir siteden indirdim, eski bir sürümü indirdim. Yine yok. Sonra forumları gezmeye başladım. CMD'den sfc/ scannow komutunu, allupdate.bat diye bir dosyayı ve CMD'den
DISM.exe /online /cleanup-image /scanhealth.
DISM.exe /online /cleanup-image /restorehealth
Komutlarının hepsini denedim. Ama yok sorun hep var. Artık sorunun yazılımsal değil donanımsal olduğu düşünmeye başladım. Ama formattan sonra böyle olması hala aklımı karıştırıyor. Bilgisayarımda anti virüs programı vs. yok. Yeni bir Windows kullanıcı profile oluşturma önerisini de denedim ondan da bir sonuç alamadım. Çevremde işinin ehli bir bilgisayarcı yok hele ki şu dönemde açık bilgisayarcı bile bulmak zor. Her türlü öneriye ve yardıma açığım.

Sistem: Ryzen 5 3500X - MSI RX580 - Gigabyte B450M DS3h V2 - 8 GB RAM - 1TB HDD - 120GB SSD.

CMD komutunda böyle bir sonuç çıksada bilgisayarımı yeniden başlattığımda sorun düzelmiyor.

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (1).png
    Ekran Görüntüsü (1).png
    32,6 KB · Görüntüleme: 35
Ssd de kurulu windows
Hi level ultra speed
Şuraya bir göz atın. SSD için crystal diskmark testi yapınız.

Şuraya bir göz atın. SSD için crystal diskmark testi yapınız.
Evet benim ssd de o modeller arasında mark testi de böyle
Sorun ssd olarak varsayarsak. Ssd yi tamir ettirme gibi bir şansım var mı ?
Yoksa kullanılmaz halde mi?

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (19).png
    Ekran Görüntüsü (19).png
    29,1 KB · Görüntüleme: 39
Evet benim ssd de o modeller arasında mark testi de böyle
Sorun ssd olarak varsayarsak. Ssd yi tamir ettirme gibi bir şansım var mı ?
Yoksa kullanılmaz halde mi?
Yazma hızınız düşük, drop ve takılmaların sebebi bu yüksek ihtimalle.
Tamir etme gibi bir şansınızın olduğunu düşünmüyorum hocam.
Aynı sorunu adata SU630 ssd ile yaşadım ve bi çözüm bulamayınca samsung 860 evo aldım.
Şuan sorunsuz kullanıyorum.
Aynı sorunu adata SU630 ssd ile yaşadım ve bi çözüm bulamayınca samsung 860 evo aldım.
Şuan sorunsuz kullanıyorum.
Ama yinede biraz daha araştırın derim zira 1 dk gibi uzun takılmalar yaşamadım ben.

Aynı sorunu Adata SU630 SSD ile yaşadım ve bir çözüm bulamayınca Samsung 860 EVO aldım.
Şu an sorunsuz kullanıyorum.

Ama yine de biraz daha araştırın derim zira 1 dk gibi uzun takılmalar yaşamadım ben.

HDD'ye Windows kurup SSD'yi çıkartıp denemek geldi aklıma. 2 3 saat o kurdugum windowsda takılırım en azından sorunun SSD'den mi yoksa başka bir şeyden mi kaynaklandıgını anlamama yardımcı olur.

HDD'ye Windows kurup SSD'yi çıkartıp denemek geldi aklıma. 2 3 saat o kurdugum windowsda takılırım en azından sorunun SSD'den mi yoksa başka bir şeyden mi kaynaklandıgını anlamama yardımcı olur.
HDD'de aynı sorunu yaşayabilirsiniz. En sağlıklısı başka bir ssd ile denemek. Ama yinede imkanınız varsa deneyin belkide sorun olmaz.

Yeni konular

Geri
Yukarı