Ryzen 5 3500X stok fan overclock

ANGARA MESSI

Hectopat
2 ay önce topladığım sistemime işlemci overclock yapmak istiyorum.
Şu an stok soğutucum var ve bu soğutucuyla az da olsa overclock yapabilir miyim?
İşlemcimi %100 kullanırken gördüğüm sıcaklık değeri maksimum 65, genelde 60 civarı oluyor. Not: 1.2 voltta çalışıyor.
Çok az da olsa işlemcim performans artışı olursa çok iyi olacak çünkü 1080p monitörüm var ve çoğu oyunda darboğaz yaşıyorum.
Overclock yapmasını bilmiyorum ama şu videoya baktım.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu işlem bu kadar basit mi? Herkes bir bilene yaptır diyor ama şu zamanlarda evden dışarı bile çıkamıyorum ve bilgisayarcıya para vermek de istemiyorum.

MSI RX 5700XT Mech.

Ryzen 5 3500X.

16 GB 3600MHz.

MSI B450M A PRO Max

2 ay önce topladığım sistemime işlemci overclock yapmak istiyorum.
Şu an stok soğutucum var ve bu soğutucuyla az da olsa overclock yapabilir miyim?
İşlemcimi %100 kullanırken gördüğüm sıcaklık değeri maksimum 65, genelde 60 civarı oluyor. Not: 1.2 voltta çalışıyor.
Çok az da olsa işlemcim performans artışı olursa çok iyi olacak çünkü 1080p monitörüm var ve çoğu oyunda darboğaz yaşıyorum.
Overclock yapmasını bilmiyorum ama şu videoya baktım.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu işlem bu kadar basit mi? Herkes bir bilene yaptır diyor ama şu zamanlarda evden dışarı bile çıkamıyorum ve bilgisayarcıya para vermek de istemiyorum.

MSI RX 5700XT Mech.

Ryzen 5 3500X.

16 GB 3600MHz.

MSI B450M A PRO Max
Stock soğutucuda kesinlikle OC yapılmamalı. Daha iyi TDP değerine sahip bir soğutucu ile OC işlemini gerçekleştirin. Mevcut soğutcu 65W TDP değerine sahip hız aşırtmada işlemciniz zarar görebilir.

Her işlemcinin silikonu bir değil hocam. Başkasında 4 GHz 1.1V tutar sende 1.3V anca tutar. Deneye deneye yapmak gerekiyor. Yaptığın her ayardan sonra Prime95 ile kontrol etmeyi unutma. Minimum 15 dakika kullan. Sıcaklık çok artarsa testi durdur. Onun dışında reset atarsa voltaj az gelmiştir arttırıp bir daha denersin.

Yalnız bu işin bütün sorumluluğu sende. İşlemciye bir şey olursa garanti dışı oluyor O.C ona göre dene.

Stok değil de sıvı soğutucu ile OC yapmanızı öneririm.
Hava soğutmayla da yapabilir. Sıvı soğutma zorunluluğu yok. Hatta bazı üst seviye hava soğutmalar, 240MM sıvı soğutma gibi performans veriyor.

1.2V de stabiliteyi tutturduysan ve de sağlam bir stress testinde maks 65 derece ise bence stock soğutucu da 1.3V kadar zorlarsın, bir 100-150MHz'de tüm çekirdekleri OC edersin.

1.2V de stabiliteyi tutturduysan ve de sağlam bir stress testinde maks 65 derece ise bence stock soğuyucu da 1.3V kadar zorlarsın, bir 100-150MHz'de tüm çekirdekleri OC edersin.
Haklısınız hocam ancak stock fan bu sefer sürekli yüksek hızda çalışabilir. Ses bir süre sonra çekilmez hale gelebiliyor.

Stock soğutucuda kesinlikle OC yapılmamalı. Daha iyi TDP değerine sahip bir soğutucu ile OC işlemini gerçekleştirin. Mevcut soğutcu 65W TDP değerine sahip hız aşırtmada işlemciniz zarar görebilir.

Şu an ek olarak soğutucu masrafı yapmak istemiyorum. İleride işlemcimi kesinlikle değiştireceğim ama şu an idare etmelik OC yapayım diyorum. Stock soğutucu ile yapmamam gerekiyor biliyorum ama çok az da olsa işime yarıyacağını düşünüyorum. CoD Warzone oynuyorum ve işlemcim %90 civarı takılıyor bazen drop yaşıyorum. Ek olarak önerebileceğin uygun fiyatlı soğutucu varsa çok mutlu olurum.

Her işlemcinin silikonu bir değil hocam. Başkasında 4 GHz 1.1V tutar sende 1.3V anca tutar. Deneye deneye yapmak gerekiyor. Yaptığın her ayardan sonra Prime95 ile kontrol etmeyi unutma. Minimum 15 dakika kullan. Sıcaklık çok artarsa testi durdur. Onun dışında reset atarsa voltaj az gelmiştir arttırıp bir daha denersin.

Yalnız bu işin bütün sorumluluğu sende. İşlemciye bir şey olursa garanti dışı oluyor O.C ona göre dene.
Teşekkürler.

Stok değil de sıvı soğutucu ile OC yapmanızı öneririm.
Şuan idare etmelik çok az OC yapmak istiyorum. İleride işlemcimi zaten yükselteceğim. Şuan ek olarak sıvı soğutucu masrafında bulunamam.

Yeni konular

Geri
Yukarı