Ryzen 5 3500X stok fan overclock

1.2V de stabiliteyi tutturduysan ve de sağlam bir stress testinde maks 65 derece ise bence stock soğutucu da 1.2 Voltta 1 aydır kullanıyorum hiç mavi ekran hatası yada kapanma gibi birşey olmadı. NOT: Voltaj ayarı Auto daydı ama ısı düşsün diye 1.2 ye çekmiştim. Stress testini nasıl yapıcam bu konularda pek bilgim yok. Amacam çok az bi OC yapmak, şuan ek olarak soğutucu masrafında bulunamam. İleride işlemci yükselteceğim zaten.
1.2 Voltta 1 aydır kullanıyorum hiç mavi ekran hatası yada kapanma gibi birşey olmadı. NOT: Voltaj ayarı Auto daydı ama ısı düşsün diye 1.2 ye çekmiştim. Stress testini nasıl yapıcam bu konularda pek bilgim yok. Amacam çok az bi OC yapmak, şuan ek olarak soğutucu masrafında bulunamam. İleride işlemci yükselteceğim zaten.

1.2 Voltta 1 aydır kullanıyorum hiç mavi ekran hatası yada kapanma gibi birşey olmadı. NOT: Voltaj ayarı Auto daydı ama ısı düşsün diye 1.2 ye çekmiştim. Stress testini nasıl yapıcam bu konularda pek bilgim yok. Amacam çok az bi OC yapmak, şuan ek olarak soğutucu masrafında bulunamam. İleride işlemci yükselteceğim zaten.
İnternet üzerinden bulacağınız herhangi bir CPU test programı ile 4-5 saatlik çalışmada mavi ekran almıyorsanız OC değerleri makul seviyede diyebiliriz.

İnternet üzerinden bulacağınız herhangi bir CPU test programı ile 4-5 saatlik çalışmada mavi ekran almıyorsanız OC değerleri makul seviyede diyebiliriz.
Şuan OC yapmadım sadece voltajı düşürdüm ısı düşsün diye. Uzun süre kullandım mavi ekran tarzı durumlar yaşamadım. İşlemcim 4.1 boost frekansta çalışabiliyor bunu 4.2 yapsam kaç volt yeterli olur?

Şuan OC yapmadım sadece voltajı düşürdüm ısı düşsün diye. Uzun süre kullandım mavi ekran tarzı durumlar yaşamadım. İşlemcim 4.1 boost frekansta çalışabiliyor bunu 4.2 yapsam kaç volt yeterli olur?
Üzgünüm o konuda bilgim çok az eskiden pentium 4 işlemcilerime deneme yanılma yolu ile OC yapmaya çalışırdım. O zamanlar stabiliteyi test etmek için 16-17 saatlik testler çalıştırırdık. Uzun zamandır uğraşmıyorum. Yabancı forumları ve youtube üzerinden videolara bakarsanız gerekli bilgiye ulaşabileceğinizi umuyorum.

1.2 Volt'ta 1 aydır kullanıyorum hiç mavi ekran hatası ya da kapanma gibi bir şey olmadı. NOT: Voltaj ayarı Auto daydı ama ısı düşsün diye 1.2'ye çekmiştim. Stress testini nasıl yapacağım bu konularda pek bilgim yok. Amayacağım çok az bir OC yapmak, şu an ek olarak soğutucu masrafında bulunamam. İleride işlemci yükselteceğim zaten.

OCCT ile stress testi yapıp sıcaklıklara bakın, anlaşılan 65 derece oyunlardaki sıcaklık :).

Üzgünüm o konuda bilgim çok az eskiden pentium 4 işlemcilerime deneme yanılma yolu ile OC yapmaya çalışırdım. O zamanlar stabiliteyi test etmek için 16-17 saatlik testler çalıştırırdık. Uzun zamandır uğraşmıyorum. Yabancı forumları ve youtube üzerinden videolara bakarsanız gerekli bilgiye ulaşabileceğinizi umuyorum.
Teşekkürler.
OCCT ile stress testi yapıp sıcaklıklara bakın, anlaşılan 65 derece oyunlardaki sıcaklık :).
Şuan yapıyorum sonuçları yazarım.
OCCT ile stress testi yapıp sıcaklıklara bakın, anlaşılan 65 derece oyunlardaki sıcaklık :)
bu testin ne kadar yapılacağını bilmiyorum ama 10 dakika sonucunda tablo bu şekilde. NOT: Biostan sadece CPU Core Voltage 1.2 yaptım bunun haricinde XMP hariç bütün ayarlar default. Bios güncel. Prime 95 testinde 76 derece.

Dosya Ekleri

• resim_2020-11-08_013705.png
    resim_2020-11-08_013705.png
    4,8 KB · Görüntüleme: 48
Son düzenleme:
Teşekkürler.

Şu an yapıyorum sonuçları yazarım.

Bu testin ne kadar yapılacağını bilmiyorum ama 10 dakika sonucunda tablo bu şekilde. NOT: BIOS'tan sadece CPU Core Voltage 1.2 yaptım bunun haricinde XMP hariç bütün ayarlar default. BIOS güncel. Prime 95 testinde 76 derece.

Evet sıcaklıklar düşündüğüm gibi, yükte işlemcinin 80 dereceyi geçmemesini öneririm o yüzden 1.3V fazla ısınmasına sebep olabilir tavsiyem 1.25V ile çıktığı kadar çıksın.

Evet sıcaklıklar düşündüğüm gibi, yükte işlemcinin 80 dereceyi geçmemesini öneririm o yüzden 1.3v fazla ısınmasına sebep olabilir tavsiyem 1.25V ile çıktığı kadar çıksın.

BIOS'ta OC Genie 4 diye bir tuş vardı denedim ama Prime 95 açınca sıcaklık 80 üstüne çıktı. Sanırsam stock fan ile OC yapmak pek mümkün değil. Ek olarak Basic 3.6'da çalışan işlemcimi 3.7 sabitleyip voltajı Auto'da bıraktım bu şekildede yüksek sıcaklık oldu. Voltajı Auto'da bıraktığım için mi sıcaklık arttı acaba? İşin ilginç tarafı voltajı 1.3 getirdim şu an ağır oyunlarda 3.9'da çalışıyor ama benim işlemci Boost olarak 4.1'e kadar çıkması gerekiyor normalde. Bu OC işlerinden pek anlamıyorum ama çok az da olsa bir şeyler denedim nerede hatam var?

BIOS'ta OC Genie 4 diye bir tuş vardı denedim ama Prime 95 açınca sıcaklık 80 üstüne çıktı. Sanırsam stock fan ile OC yapmak pek mümkün değil. Ek olarak Basic 3.6'da çalışan işlemcimi 3.7 sabitleyip voltajı Auto'da bıraktım bu şekildede yüksek sıcaklık oldu. Voltajı Auto'da bıraktığım için mi sıcaklık arttı acaba? İşin ilginç tarafı voltajı 1.3 getirdim şu an ağır oyunlarda 3.9'da çalışıyor ama benim işlemci Boost olarak 4.1'e kadar çıkması gerekiyor normalde. Bu OC işlerinden pek anlamıyorum ama çok az da olsa bir şeyler denedim nerede hatam var?

BIOS'tan OC yaptığında otomatik olarak CPB kapatır yani işlemci Boost olmaz senin seçtiğin frekans a kadar çıkar maksimum, otomatik voltajda voltajı çok verebilir sıcaklığa göre azaltabilir, benim düşüncem eğer ki manuel verdiğin 1.2V ile maksimum 76 derece olduysa 1.25V ile yükte tam 80 derece veya 81-82 derece olur ki Prime 95 testi ağır bir test ama ayrıca bana göre abartı bir test, ben sistemimde oyun oynuyorum, yayında açtım bir aralar, genel olarak video edit - render vs. de uğraşıyorum ve bu tarz işlerde yeri geldi 4K video bile renderladım ama işlemci asla ama asla Prime 95'deki kadar zorlanmadı genel olarak OCCT'nin stress testinde zorlandığı kadar zorlandı, bana göre mantıklı test OCCT o yüzden 1.25V ile bir frekans ayarı yap tahminimce rahatça 4.0GHz ve üstüne çıkarsın, OCCT'de 15 dakika AVX olmadan test et yeterli, AVX açma diyorum çünkü nedenini bilmediğim bir şekilde AVX açtığında işlemci daha az yoruluyor ve yeterince zorlanmıyor, 1.25V geçme derim ama 1.25V da da zorlayabildiğin kadar zorla işlemciyi, yani maksimum frekansı bul.

BIOS'tan OC yaptığında otomatik olarak CPB kapatır yani işlemci Boost olmaz senin seçtiğin frekans a kadar çıkar maksimum, otomatik voltajda voltajı çok verebilir sıcaklığa göre azaltabilir, benim düşüncem eğer ki manuel verdiğin 1.2v ile maksimum 76 derece olduysa 1.25V ile yükte tam 80 derece veya 81-82 derece olur ki Prime 95 testi ağır bir test ama ayrıca bana göre abartı bir test, ben sistemimde oyun oynuyorum, yayında açtım bir aralar, genel olarak video edit - render vs. de uğraşıyorum ve bu tarz işlerde yeri geldi 4K video bile renderladım ama işlemci asla ama asla Prime 95'deki kadar zorlanmadı genel olarak OCCT'nin stress testinde zorlandığı kadar zorlandı, bana göre mantıklı test OCCT o yüzden 1.25V ile bir frekans ayarı yap tahminimce rahatça 4.0GHz ve üstüne çıkarsın, OCCT'de 15 dakika avx olmadan test et yeterli, avx açma diyorum çünkü nedenini bilmediğim bir şekilde avx açtığında işlemci daha az yoruluyor ve yeterince zorlanmıyor, 1.25V geçme derim ama 1.25V da da zorlayabildiğin kadar zorla işlemciyi, yani maksimum frekansı bul.

Aynen dediğin gibi Prime95'de acayip yüksek değerler çıkıyor. Ben CoD oynuyorum işlemci kullanımım %95 çekirdeklerde ha bire %100'e çıkıyor. Bu halde bile 1.25 Volt'ta 3.9 GHz hızında 65 derecenin üstünü göremedim. Şimdi işlemciyi 4.0 GHz sabitleyip 1.25 Volt'ta OCCT testi yapacağım. Sonuçları paylaşırım.
OCCT'de 15 dakika avx olmadan test et yeterli, avx açma diyorum çünkü nedenini bilmediğim bir şekilde avx açtığında işlemci daha az yoruluyor ve yeterince zorlanmıyor.

Bu avx in nereden kapatıldığını bilmiyorum. Şu ayarlarda başlattım testi.

Dosya Ekleri

• resim_2020-11-08_160933.png
    resim_2020-11-08_160933.png
    5,5 KB · Görüntüleme: 40
Son düzenleme:

Geri
Yukarı