Ryzen 5 3550H için uygun çalışma sıcaklığı aralığı

yagami_light

Hectopat
Dostlarım laptopumda Ryzen 5 3550H bir işlemci var. İşlemcim oyunlarda yüksek sıcaklıklara çıkmaması için Turbo modda kullanıyordum Turbo modda Max 80 dereceye ulaşıyor oto modda da 90 dereceye kadar ulaşıyor. Fakat Turbo modda çok gürültü ve titreşim yaptığı için fazla tercih etmek istemiyorum. Bu siteden baktığımda işlemci sıcaklık arlığını 103-105 derece gösteriyor yani işlemcimin 100 dereceye kadar çıkması normal mi? Turbo modun fanların yapısını bozmasından korkuyorum.

100 dereceye çıkması normal değil. Limiti o. O dereceyi geçerse bilgisayarınız kapanır. Termal macun yenilemesi yapın ve soğutucu kullanın.

Dostlarım laptopumda Ryzen 5 3550H bir işlemci var. İşlemcim oyunlarda yüksek sıcaklıklara çıkmaması için Turbo modda kullanıyordum Turbo modda Max 80 dereceye ulaşıyor oto modda da 90 dereceye kadar ulaşıyor. Fakat Turbo modda çok gürültü ve titreşim yaptığı için fazla tercih etmek istemiyorum. Bu siteden baktığımda işlemci sıcaklık arlığını 103-105 derece gösteriyor yani işlemcimin 100 dereceye kadar çıkması normal mi? Turbo modun fanların yapısını bozmasından korkuyorum.
Azami sıcaklık 105. Yani 105'in üzeri işlemci için tehlikeli. 80-90 arası normal.

90 derece normal mi?

Asus TUF Gaming FX505DT-BQ180
Malesef o laptopların soğutması hatalı. Ne yapabilirsin bilmiyorum. Sabit kullanıyorsan ve arka kapağı kolayca çıkarılıyorsa çıkarıp kullan. Eski laptoplarda öyle oluyordu bu nasıl bilmiyorum.
Onun dışında, YouTube'da vs araştırabilirsin neler yapabileceğini. Sanırım arka kapakta havalandırma az, oraları açabilirsen sorun büyük ölçüde çözülür.

Maalesef o laptopların soğutması hatalı. Ne yapabilirsin bilmiyorum. Sabit kullanıyorsan ve arka kapağı kolayca çıkarılıyorsa çıkarıp kullan. Eski laptoplarda öyle oluyordu bu nasıl bilmiyorum.
Onun dışında, YouTube'da vs araştırabilirsin neler yapabileceğini. Sanırım arka kapakta havalandırma az, oraları açabilirsen sorun büyük ölçüde çözülür.

Gerçekten de öyle laptopun hava çıkışı var ama girişi yok altta birkaç tane delik koymuşlar hepsi o.

ASUS TUF laptopa soğutucu da pek etki etmiyor maalesef çünkü doğru düzgün hava alacak yeri de yok, undervolt yapabilirsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı