Ryzen 5 3550H laptopta termal macun değiştirilmeli mi?

yagami_light

Hectopat
Dostlar MX4 termal macununu aldım. Termal macun değişimi öncesi stres testi yapmak istedim. İşlemcim Ryzen 5 3550H ekran kartım GTX1650 modeli. Bu konulardan fazla anlamadığım için AIDA64 programına girdim test sayfasını açtım tüm kutucuklara tik attım, çünkü sadece işlemciye tik atıp test yaptığımda 80 dereceyi geçmedi. Neyse hepsini tikledikten sonra 10 dakikalık bir test uyguladım ve işlemci sıcaklığı en fazla 87 dereceye kadar çıktı. Ben daha yukarılara çıkması tahmin ediyordum ama benim asıl şikayetim zaten fan sesi. Fanlar jet motoru gibi çalıştığında dolayısıyla laptop soğuyor. Değerleri aşağı koyacağım. Sizce sonuçlarda değerlendirildiğinde termal macun değişimi yapmalı mıyım? Çünkü aşırı bir fan sesi var laptopta. Şimdiden teşekkürler.

Ekran görüntüsü 2021-06-18 171002.png

Ekran görüntüsü 2021-06-18 171022.png

Aşırı fan sesi her laptopta var yanmasından iyidir çünkü. 105 dereceye kadar desteklendiği yazıyor sıcaklıklar 90'a kadar normaldir diyebilirsiniz.

Termal macun değişseniz de değişmeseniz de o fanlar motor gibi çalışacak ama değiştirmeniz laptop bakımı açısından iyi olur.

Aşırı fan sesi her laptopta var yanmasından iyidir çünkü. 105 dereceye kadar desteklendiği yazıyor sıcaklıklar 90'a kadar normaldir diyebilirsiniz.

Termal macun değişseniz de değişmeseniz de o fanlar motor gibi çalışacak ama değiştirmeniz laptop bakımı açısından iyi olur.

Ama oyunlarda 90 dereceyi geçtiği oluyor.

O zaman termal macun değiştirmeniz yararınıza. 90 dereceyi geçiyor dediğiniz 92-93 ise yine sorun yok da 95+ ise sıkıntılı biraz.

Hocam işlemi tamamladım laptopta ilk yapışımdı heyecandan parmaklarım birbirine girsede yaptım. Fanlar tozdan görünmüyordu eski termal macun diye bir şey de kalmamış neredeyse yoktu. Hemen stress testini yaptım bir anlık 82 derceyei gördü sonra 79 derecede sabit kaldı kısa süre için oyuna girdim orada da da sonuçlar iyiydi tam anlamak için uzun süre yapmam lazım.

Her zaman bir bileşenin daha düşük sıcaklıkta çalışması daha idealdir cihazınızın ömrünü uzatır. Tavsiyem imkanınız varsa kaliteli bir macun ile macununu yenileyin fanları tozlanmışsa temizleyin. Garantisi mevcutsa garanti bu işlemi ücretsiz yapıyor diye biliyorum.

Hocam işlemi tamamladım laptopta ilk yapışımdı heyecandan parmaklarım birbirine girsede yaptım. Fanlar tozdan görünmüyordu eski termal macun diye bir şey de kalmamış neredeyse yoktu. Hemen stress testini yaptım bir anlık 82 derceyei gördü sonra 79 derecede sabit kaldı kısa süre için oyuna girdim orada da da sonuçlar iyiydi tam anlamak için uzun süre yapmam lazım.
Hocam 10 dereceye yakın fark baya iyi. Demek ki termal macunun t'si bile kalmamış parçalarda. İyi yapmışsınız.

Aynı laptopa sahibim Chrome da takılırken 50 60 bazen saniyelik 70 oluyor oyunlarda (GTA 5, Witcher 3)85 80 arası bazen saniyelik 90 olup hemen düşüyor sizce değiştirmelimiym bazıları soğutucu alarak ta çözmüş sorunu soğutucu mu alayım bunu mu yapayım karar veremedim.

Chrome da sıcaklığın düşeceğini sanmıyorum ama oyunlarda termal macun değişimi etkisini bayağı bir gösteriyor. Soğutucu almak sana kalmış stant olarak kullanmak için kullanışlı oluyor ama soğutma performansına fazla etkisi olabileceğini sanmıyorum çünkü bu laptopların hava alıkları çok küçük.

Chrome da sıcaklığın düşeceğini sanmıyorum ama oyunlarda termal macun değişimi etkisini bayağı bir gösteriyor. Soğutucu almak sana kalmış stant olarak kullanmak için kullanışlı oluyor ama soğutma performansına fazla etkisi olabileceğini sanmıyorum çünkü bu laptopların hava alıkları çok küçük.

Forumda bir arkadaş almıştı işe yaramıl öneriyordu yine alıp memnun kalmazsam macun değişeceğim soğutucunun zaten %70 etkisi stand oluyor alt hava açılıyor şu an bile kitap falan koydum açık kalacak şekilde işe yarıyor.

Hangi marka macun almıştınız grizzy almayı düşünüyorum da bir de internette bazıları CPU ve GPU dışında farklı yerlerede sürüyor onu anlamadım tam.

Usta macunumu değiştirttim şu an işlecmi Max 85 ekran kartı da 83 oluyor işlemci tamam da ekran kartı normal mi sizce.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı