Ryzen 5 3600 4.20 Ghz Çıkmıyor

24F3R

Kilopat
Yer
İSTANBUL
Daha fazla  
Meslek
REVİZYON UÇAK PLANLAMA
Selamlar,

İmzamda yer alan sistemi kullanıyorum. İşlemci ile ilgili sıkıntım var. 3,6 GHZ İle 4,2 Ghz arasında çalışması gereken işlemci stres testine soktum 3,88 Ghz de kendini sabitledi. 1 sefer 3,90 Ghz gördüm. Boosclock özelliği doğru çalışmıyor gibi görünüyor ya da işlemci normal mi çalışıyor anlamadım. Sistem Boşta ikende kendi kendine stres testindeki hızlarda çalışıyor. İşlemci fanı kendi kendine hızlanıyor yavaşlıyor. Bu bir sorun ise ben öyle düşünüyorum. Çözüm için yardımlarınızı bekliyorum.

Selamlar,

İmzamda yer alan sistemi kullanıyorum. İşlemci ile ilgili sıkıntım var. 3,6 GHZ İle 4,2 Ghz arasında çalışması gereken işlemci stres testine soktum 3,88 Ghz de kendini sabitledi. 1 sefer 3,90 Ghz gördüm. Boosclock özelliği doğru çalışmıyor gibi görünüyor ya da işlemci normal mi çalışıyor anlamadım. Sistem Boşta ikende kendi kendine stres testindeki hızlarda çalışıyor. İşlemci fanı kendi kendine hızlanıyor yavaşlıyor. Bu bir sorun ise ben öyle düşünüyorum. Çözüm için yardımlarınızı bekliyorum.
Sistem boşta da stress testinde de 4.2 de çalışmaz sıcaklık, gereklilik gibi durumlar boost frekansı etkiler, anormal bişey yok sabit 4.2 de çalışsın diyorsan OC yap.

Merhaba, Oyunlarda kullandığı MHZ kaç acaba? R20 testinde tekli ve çoklu performansınızı ölçmek için kaç MHZ kullanıyor?
Çözüm Önerileri:
1) Anakart BIOS unuzu güncelleyin.
2) https://www.amd.com/en/support Sitesinden Chipsets>AM4>B450 seçerek işlemcinizi güncelleyin. ( Boost Clock a ulaşamama problemi giderildi.)
3) Ryzen Master Programını indirip yükleyin Burda "Game Mode" seçeneğinden AUTO OC seçeneğini seçin.

Çıkacak diye bir garanti yok zaten, silicon lottery size gülmemiş. Ben stok soğutucu ile 3.98 görüyordum, sıvı soğutucu sonrası 4.1 civarı görüyorum. OC henüz yapmadım.

Kardeşim BIOS'a gir Clock değerini 4.2 yap voltajı Override yap 1.4125V ayarla. Bu voltaj altındaki değerlerde bazen sistem kitleniyor. Bu clock değerini de yaparsan bu voltajla derin dondurucu koyman gerek kasaya. Bende sıvı soğutucu var bu değerlerle o bile yüksek sıcaklık değerlerine ulaşıyor stres testinde. Yani diyeceğim o ki elleme otoda kalsın iyi bir soğutucu al o kendiliğinden çıkar zaten sıcaklık değerine göre.

Turbo hız, işlemcinin güç tüketimi, çekirdeklere binen yük, sıcaklık gibi değişkenlere bağlı olarak değişir. Bütün çekirdeklerin sürekli olarak 4.2GHz seviyesinde çalışması imkansız.

Çıkacak diye bir garanti yok zaten, silicon lottery size gülmemiş. Ben stok soğutucu ile 3.98 görüyordum, sıvı soğutucu sonrası 4.1 civarı görüyorum. OC henüz yapmadım.
Bütün çekirdekler 4.1GHz'de mi çalışıyor ? Durum öyle ise gofretin kaymak kısmı size gelmiş olmalı.

Bütün çekirdeklerin 4.1 olması. bir tane çekirdeğin 4.3 olmasından daha kötü. 4.3 oyunlarda daha performanslı olacak 4.1 e göre. O yüzden hepsini OC yapmaya gerek yok.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı