Ryzen 5 3600 90 dereceye çıkıyor

siluette

Hectopat
Öncelikle şunu belirteyim Mersin'de oturuyorum Türkiye'nin en sıcak ili diyebiliriz. PC'yi 1 hafta önce topladım, CPU boşta 55-60 derece bazen 65 olabiliyor PUBG oynarken 90 dereceye çıktığını gördüm soğutucu olarak 3600 yanında gelen Wraith Spire'ı kullanıyorum. Kasanın hava akışı çok güzel değil idare ediyor 5700XT ekran kartım RDR2 oynarken 65-70 derecelerde geziyor.
Sistem bileşenleri:
İşlemci: Ryzen 5 3600.
Anakart: B450M-H.
RAM: Neo Forza 2x8 3200MHz Black faye.
Ekran kartı: Sapphire RX5700 XT Nitro+ 8 GB.
Kasa: Dark diamond Pro.
PSU: Aerocool 600W 80+ Cylon RGB.

Kasanın hava akışı yetersiz kalıyor olabilir dediğiniz gibi. Birde bulunduğunuz il düşünülünce çok da şaşırtıcı değil. Kule tipi bir soğutucuya geçmenizi öneririm. 90 derece işlemciyi yıpratır. Ekran kartı sıcaklıklarınız optimal.

3600'ün yanında gelen stok soğutucu wraith stealh olması lazım.İşlemciyi voltaj düşürerek ısı değerini düşürebilirsiniz. Bulunduğunuz il'in sıcaklığı ve kasanızın hava akışı iyi olmadığını düşünürsek değerler normal.Kasa değişmezseniz kule tipi bir soğutucu alınıp işinizi görebilir.

Ben de K.maraş'ta yaşıyorum aynı iklim bölgesi sadece sizde azıcık nem fazla😀 bu soğutucuyla boşta 35-40 aralarında seyrediyor Wraith Spire dandik bir soğutucu bende de boşta 45-50 derecelerde geziyordu o soğutucuyla. Termal macun değiştirmem işe yaramadı, Oc'siz bile stress testinde kapanıyordu, sıcaklardan önce böyle değildi tabi sıcakların bastırmasıyla aldım bu soğutucuyu.

Kaliteli bir hava soğutucu alabilirsin, iyi bir termal macun alıp sürebilirsin ve ya kasanın kapağını açık bırakıp oynayabilirsin. Genel olarak o sıcaklıklar fazla belki soğutucu oturmamış olabilir. Bu işlemcilerde BİOS'dan bir özellik kapatıp sıcaklık düşürüyorlardı adı tam aklımda değil onuda yapabilirsin.

Kasanın
Kasanın hava akışı yetersiz kalıyor olabilir dediğiniz gibi. Birde bulunduğunuz il düşünülünce çok da şaşırtıcı değil. Kule tipi bir soğutucuya geçmenizi öneririm. 90 derece işlemciyi yıpratır. Ekran kartı sıcaklıklarınız optimal.
Kasanın hava akışı kötü olsa ekran kartının da yüksek çıkması gerek miyor mu? Bence hava akışı falan değil wraith spire' i gördün mü bilmiyorum ama laptop soğutucusundan hallice bir soğutucu😀 Bir de WS'nin iki tipi var biri kalın biri ince daha önce verdiği kalınmış yeni verdikleri ince dandiğinde dandiği

Kasanın

Kasanın hava akışı kötü olsa ekran kartının da yüksek çıkması gerek miyor mu? Bence hava akışı falan değil wraith spire' i gördün mü bilmiyorum ama laptop soğutucusundan hallice bir soğutucu😀 Bir de WS'nin iki tipi var biri kalın biri ince daha önce verdiği kalınmış yeni verdikleri ince dandiğinde dandiği
İşlemci genelde hava akışından daha çok etkilenen taraf oluyor o yüzden. Ve evet stok soğutucular iyi değil. İşlemcileri mümkün mertebe stok soğutucu olmadan kullanmak lazım.

İşlemcinin soğutucusu yetersiz. Kaliteli bir soğutucu alana kadar biostan CPB (Core Performance Boost) kapatarak kullanabilirsin.

Yine forumdan aynı işlemciyi kullanan bir arkadaşın CPB kapalı test sonuçları seninki bir tık daha üstte olacaktır.
1575598369464.png

İşlemcinin soğutucusu gayet güzel, alacağınız çoğu soğutucuya bin basar. Core Performance Boost'u kapatarak -oturduğunuz yer zaten sıcak- 5 dereceye kadar düşürebilirsiniz. Kasaya 1-2 ek fan daha alırsanız daha da aşağı düşer. Eğer illa soğutma değiştirmek istiyorsanız sıvı soğutmadan başka soğutma almayın.

@GökBöri senin linkini attığın daha dandik, o ne olacak?
@siluette hocam arkadaşlar Intel stok soğutmaları ile karıştırmış, stok soğutmayı değiştirmenize gerek yok.

İşlemcinin soğutucusu gayet güzel, alacağınız çoğu soğutucuya bin basar. Core Performance Boost'u kapatarak -oturduğunuz yer zaten sıcak- 5 dereceye kadar düşürebilirsiniz. Kasaya 1-2 ek fan daha alırsanız daha da aşağı düşer. Eğer illa soğutma değiştirmek istiyorsanız sıvı soğutmadan başka soğutma almayın.

@GökBöri senin linkini attığın daha dandik, o ne olacak?
@siluette hocam arkadaşlar Intel stok soğutmaları ile karıştırmış, stok soğutmayı değiştirmenize gerek yok.
Evet kötü değil. Sadece CPB için yetersiz kalıyor benim düşüncem seninde dediğin gibi illa değişeceksen sıvı soğutma almalısın.

Yeni konular

Geri
Yukarı