Ryzen 5 3600 ani ısı ve voltaj yükselmesi ile oluşan fan gürültüsü

Mustafa ergn

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Kocaeli/Körfez
Daha fazla  
Meslek
Teknik Bilgiler Endrüstiyeli
Merhaba arkadaşlar,

Ya vallahi kafayı yiyeceğim yeni bir sistem toplayayım dedim.
AMD'den yana kullandım isteğimi ama bir de ne göreyim. Ben daha PC acar açmaz fan çok hızlı bir şekilde donmeye başladı ve bir sure sonra durdu. Fakat masaüstüne gelince en ufak bir program dahi açsam aniden fan hızı artmaya başlıyor kapatınca duruyor. Bir daha başka bir şey açtığımda yine aynı. Yani arkadaşlar Allah için bunun bir çözümü yok mu?
Bu ne saçma bir şey ya aniden ara gaz gelip gider gibi fan sesi çıkıyor. Beni deli etti. Bilen varsa çözümünü söylesin?

Bir tek Ryzen'e mi özel yaww.
Sistemim yeni🤌

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba arkadaşlar,

Ya vallahi kafayı yiyeceğim yeni bir sistem toplayayım dedim.
AMD'den yana kullandım isteğimi ama bir de ne göreyim. Ben daha PC acar açmaz fan çok hızlı bir şekilde donmeye başladı ve bir sure sonra durdu. Fakat masaüstüne gelince en ufak bir program dahi açsam aniden fan hızı artmaya başlıyor kapatınca duruyor. Bir daha başka bir şey açtığımda yine aynı. Yani arkadaşlar Allah için bunun bir çözümü yok mu?
Bu ne saçma bir şey ya aniden ara gaz gelip gider gibi fan sesi çıkıyor. Beni deli etti. Bilen varsa çözümünü söylesin?

Bir tek Ryzen'e mi özel yaww.
Sistemim yeni🤌

Birazdan kullandığım BIOS ayarlarını atacağım. Not işlemci slikonları farlı olduğu için değerleri değiştirmeniz gerebilir.

Son düzenleme:
Ani işlemci fan hızı ve sıcaklık değişimlerinin sebebi AMD işlemcilerde olan Core Performans Boost özelliğinden kaynaklanıyor. R5 3600 Stok hızı 3,6Ghz iken CPB açık olduğu için 3,6Ghz in üstünde dalgalanıyor işlemci frekansı ve bundan kaynaklı anlık ısı yükselmesi oluyor. CPB'u BIOS'tan kapatabilirsin.

210623000852_1.jpg
+ -
210623000909_1.jpg
210623000924_1.jpg

Voltajı slikon kalitenize göre artırıp azaltabilirsiniz. Stabil değeri kendiniz bulun.

Çözüm undervlot hocam. Underclock a gerek yok.

Hocam siz ne yapıyorsunuz?

Sizde hangi işlemci var?
Ani işlemci fan hızı ve sıcaklık değişimlerinin sebebi AMD işlemcilerde olan Core Performans Boost özelliğinden kaynaklanıyor. R5 3600 Stok hızı 3, 6GHz iken CPB açık olduğu için 3, 6GHz'in üstünde dalgalanıyor işlemci frekansı ve bundan kaynaklı anlık ısı yükselmesi oluyor. CPB'u BIOS'tan kapatabilirsin.

Hocam bu özelliği kapatınca performans düşüşü yaşanıyor sanki?
Eki Görüntüle 1079154+ -Eki Görüntüle 1079155Eki Görüntüle 1079156
Voltajı slikon kalitenize göre artırıp azaltabilirsiniz. Stabil değeri kendiniz bulun.

Hocam çok sağ olun paylaşımlarınız için, fakat ben bunları yaptıktan sonra öyle ani voltaj yükselmesi ve inmesi olmayacaktır değil mi? ( fan sesi aniden yükselip sonra bir anda dusmesi ve bu durum tekrar etmesi vsss.)

Hocam siz ne yapıyorsunuz?

Sizde hangi işlemci var?

Hocam bu özelliği kapatınca performans düşüşü yaşanıyor sanki?

Hocam çok sağ olun paylaşımlarınız için, fakat ben bunları yaptıktan sonra öyle ani voltaj yükselmesi ve inmesi olmayacaktır değil mi? ( fan sesi aniden yükselip sonra bir anda dusmesi ve bu durum tekrar etmesi vsss.)
Soğutucu ile ilgili bir problem yok ise olmayacaktır.

Yeni konular

Geri
Yukarı