Ryzen 5 3600 boşta sıcaklık dalgalanması

Xeverness

Hectopat
Ryzen 5 3600'lü sistem şu an için uzay kasa olarak çalışıyor. Link ile bir video paylaşacağım. Boştaki dalgalanmaya ait. Ryzen Master programında sıcaklık 1-2 derece değişirken AIDA64 programında sıcaklığın 7-8 derece fırladığını göreceksiniz. Buna bağlı olarak sistem işlemci fanın da da bir miktar devir yükseltip tekrar düşürüyor ve bu boşta böyle devam ediyor. Sistem orijinal, kırık değil. Format attıktan sonra Windows direk sürücü güncellemelerini bilgisayara çakmasın diye internetini kesip sakin sakin sakin sürücü yüklemesini yaparım. (ses, LAN ve chipset). Sonra interneti bağlayıp Windows güncellemelerini yaparım. BIOS'tan vb. bir yerden hiçbir şey değiştirilmedi. RAM'leri XMP ile 2666 MHz'ye ayarladım sadece. Windows Update'lerde sürücü güncellemeleri kapalı değil. Ryzen Master'in doğru gösterdiğini düşünüyorum fakat neden böyle oluyor? Ryzen Master hariç diğer sıcaklık değeri okunabilen programlarda böyle gösteriyor. Bunun için nasıl bir çözüm yolu izlemeliyim?

Video linki: 2020-09-30 22-00-52.mkv

Sistem.
B450M-S2H.
Ryzen 5 3600.
Corsair DDR4 2666 MHz RAM.
GTX 750 (Geçici)

Son düzenleyen: Moderatör:
Evet Ryzen Master'da öyle gözüküyor fakat boşta stok fan ile eğer Core Perfomance Boost kapalı değilse dalgalanma oluyor. Stok fan devri ise bu ani sıcaklık artışlarında artıp tekrar iniyor.

Evet Ryzen Master'da öyle gözüküyor fakat boşta stok fan ile eğer Core Perfomance Boost kapalı değilse dalgalanma oluyor. Stok fan devri ise bu ani sıcaklık artışlarında artıp tekrar iniyor.

Bu genel bir problem ne yazık ki işlemci bu şekilde çalışıyor tek çözüm CPB kapatmak ya da GHz sabitlemek. Bence CPB kapatmayın keza kimilerine göre bu bir problem gibi gözükse de bana göre değil. Bilgisayarınıza ya da performansınıza herhangi bir zararı olmaz.

Yeni konular

Geri
Yukarı