Ryzen 5 3600 CPB açınca 90-95 dereceye çıkıyor

berkemng

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Motorlu Araçlar + Biraz olsun WebMaster
Merhabalar ben yaklaşık 1 ay önce PC topladım ve kurulumları yaptıktan sonra bir şey fark ettim, işlemcim yüksüz stok 50-60 derecelerde çalışıyor çok mantıksız geldi. Bu arada işlemcim AMD Ryzen 5 3600 çekirdekler 4000 MHz'de çalışıyordu sanırım kendinden overclocklu dedim. Kendi kendime ondan sonra ise anakartta "Core performance Boost" diye bir şey olduğunu öğrendim ve anakarttan kapadım. Artık işlemcim 40-50 derecelerdeydi yükte ise Max 65-70 oluyordu Boost açıkken ise 90-95 oluyordu şimdi artık kafam rahat. Ancak ben bunu Boost'ta çalıştırıp derecesini düşüremez miyim?

Sanırım Boost açıkken işlemci voltajını düşürüyorlar ve biraz olsun derece düşüyormuş bu doğrumu ve ben nasıl yapabilirim.
Yardımlarınızı bekliyorum

Son düzenleyen: Moderatör:
Ne yazık ki öyle. Bende CPB açık stress testinds 87° görüyorum 2600X ile. Oyunlarda yine max 71°oluyor CPB açınca. Kapatınca stress testinde 81° oyunlarda 60° ye gelmiyor. Ki kapatıp 3.8Ghz'e sabitliyorum.

Kaliteli bir kule tipi soğutucu alın, kasanızın hava akışı iyi değilse kasanızı değiştirmeyi düşünebilirsiniz ve en son olarak termal macun yenileyin. Sıcaklıkları böyle iyice düşürüp sonra CPB açıp kullanırsınız.

Stok soğutucun varsa oyunlarda muhtemelen 3.9 4 Ghz arasında gidip geliyorsundur. BIOS tan 4 Ghz ye ayarlayıp voltajı da olabildiğince 1.3 ün üstüne pek vermemeye çalış.
voltajı nasıl ayarlayacağımı bilmiyorum az önce işlemciyi 3.9 ghz de çalıştırdım fakat anakart 1.1 - 1.2 voltaj verdi bunu nasıl ayarlayacağımı bilmiyorum pc sürekli takıldı yaptığımda
şuan durum bu şekilde cpb kapalı
1579785005867.png

voltaj 0.9 a düşüyor normalmidir

Hocam aynı sorun bende de vardı. Aida 64 testi yaptınız mı cpb açık iken. Ben yaptığımda 20 dakika sonunda 102 derecelere sıçramalar oluyordu. Stok fan yerine iyice oturmuştu. Suanda cpb kapalı kullanıyorum. (performansa çok etkisi var mı bilmiyorum) Değerler normal maksimum 65 70 şere çıkıyor yük altında. Elle voltaj verip 4 e yada 4.2 degerşne sabitleyen çok insan var ama nasıl yapıldığına dair açıklayıcı bir video bulamadım herkes farklı şeyler söylüyor. Bu konuda da çok bilgim yok. B450m s2h anakartım kullanıyorum.

Hocam aynı sorun bende de vardı. Aida 64 testi yaptınız mı cpb açık iken. Ben yaptığımda 20 dakika sonunda 102 derecelere sıçramalar oluyordu. Stok fan yerine iyice oturmuştu. Suanda cpb kapalı kullanıyorum. (performansa çok etkisi var mı bilmiyorum) Değerler normal maksimum 65 70 şere çıkıyor yük altında. Elle voltaj verip 4 e yada 4.2 degerşne sabitleyen çok insan var ama nasıl yapıldığına dair açıklayıcı bir video bulamadım herkes farklı şeyler söylüyor. Bu konuda da çok bilgim yok. B450m s2h anakartım kullanıyorum.
kardeşim bu gün itop-yaya gittim söyledim soğutucu al dediler stok fan kaldırmıyor.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı