Ryzen 5 3600 değişik sıcaklık değerleri

sidewinder707

Decapat
Anakart
ASUS PRIME B550M-K
İşlemci
Ryzen5 3600
Merhaba, gerçekten şu ana kadar hiç karşılaşmadığım bir şeyle karşı karşıyayım benim bilgisayarım sıvı soğutucumun fanlarını görmediği için kronik olarak ısınma yapıyor kasanın kontrol Switch'i aşırı ısındığı ve onun ısısıyla bilgisayarı daha da ısıttığı için sıvı soğutucumu şu anlık kapattım ve cpum 60-75 derece takılıyordu. Her şey normaldi sıvı soğutucumu neden algılamadığını çözmeye çalışıyorum hala. Ayrıca bilgisayarım bazen kendi kendine 105 dereceye kadar çıkıyor ve kendini kapatıyor 20-30 dakika sonra bilgisayarı açtığımda da CPU temp error veriyor ama ondan sonra bilgisayar kendini otomatik bir moda mı alıyor ne yapıyor bilmiyorum ama eski haline geri dönüyor gibi.

Sıvı soğutucum açık olmamasına rağmen 60 derecenin üstüne çıkmıyor neden olduğunu çözebilmiş değilim, güç kaynağıyla mı kasanın kontrol switchiyle mi CPU ile mi kabloların bağlanmasıyla mı alakalı, bilgisi olan yardım edebilirse çok sevineceğim cidden hiçbir çözüme ulaşamıyorum bilgisayar CPU temp error verdikten sonra ısınmıyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hava soğutma denedin mi ? Hava soğutmada fan algılanıyor mu ? CPU over temp error genelde fan algılanmadığı için Bios'un hata iletisidir. Sıvı sogutmanın fanları çalışıyorsa, Bios'tan Fan Alert yada Fan Alarm artık her ne yazıyorsa, Disable yapıp dene. Birde sıvı soğutmanın fanlarını işlemcinin yanındaki Cpu Fan'a taktığına eminsin değil mi ?

Merhaba, gerçekten şu ana kadar hiç karşılaşmadığım bir şeyle karşı karşıyayım benim bilgisayarım sıvı soğutucumun fanlarını görmediği için kronik olarak ısınma yapıyor kasanın kontrol Switch'i aşırı ısındığı ve onun ısısıyla bilgisayarı daha da ısıttığı için sıvı soğutucumu şu anlık kapattım ve cpum 60-75 derece takılıyordu. Her şey normaldi sıvı soğutucumu neden algılamadığını çözmeye çalışıyorum hala. Ayrıca bilgisayarım bazen kendi kendine 105 dereceye kadar çıkıyor ve kendini kapatıyor 20-30 dakika sonra bilgisayarı açtığımda da CPU temp error veriyor ama ondan sonra bilgisayar kendini otomatik bir moda mı alıyor ne yapıyor bilmiyorum ama eski haline geri dönüyor gibi.

Sıvı soğutucum açık olmamasına rağmen 60 derecenin üstüne çıkmıyor neden olduğunu çözebilmiş değilim, güç kaynağıyla mı kasanın kontrol switchiyle mi CPU ile mi kabloların bağlanmasıyla mı alakalı, bilgisi olan yardım edebilirse çok sevineceğim cidden hiçbir çözüme ulaşamıyorum bilgisayar CPU temp error verdikten sonra ısınmıyor.
İşlemciye termal macun sür. Sıcaklık değeri azalır

Muhtemelen kablo anakartla ya bağlı değildir ya da yanlış yere bağlıdır. Anakart girişlerini bi kontrol et istersen.

Hava soğutma denedin mi? Hava soğutmada fan algılanıyor mu? CPU over temp error genelde fan algılanmadığı için BIOS'un hata iletisidir. Sıvı sogutmanın fanları çalışıyorsa, BIOS'tan fan alert ya da fan alarm artık her ne yazıyorsa, disable yapıp dene. Bir de sıvı soğutmanın fanlarını işlemcinin yanındaki CPU Fan'a taktığına eminsin değil mi?

Evet eminim.

Geri
Yukarı