Ryzen 5 3600 dengesiz CPU kullanımı

balikeat

Kilopat
Katılım
12 Temmuz 2016
Mesajlar
1.257
En iyi cevaplar
4
Beğeniler
1.084
Sadece Chrome açık 4-5 sekme ile internette gezinirken sıvı soğutma fanları hızlanıyor, bir süre yüksek devirde çalışıyor sonra devir düşüyor. Bu esnada görev yöneticisini açıyorum, CPU kullanımı %73 olarak gözüküyor ama görev yöneticisini açılır açılmaz tekrar %3-4 seviyelerine iniyor. Bu şekilde sürekli tekrar ediyor. İşlemci gücü gerektiren hiç bir işlem yapmıyorken birden fanlar hızlanıyor, yavaşlıyor. Artık donanımımdan yararlanan bir virüs mü var diye düşünmeye başladım. Hatta bu konuyu yazarken bile fanlar anlık hızlanıyor ve yavaşlıyor. Tabi bu durum çok sık olmuyor. Birde CPU frekansı boştayken sürekli 4GHz bandında geziyor.
CPB kapat demeyin, ısınma sorunum yok. Sadece işlemci kullanımı kafasına göre takılıyor, sebebini anlayamıyorum. Çözüm önerilerinize açığım.
 

emrecantznlp

Hectopat
Katılım
7 Ekim 2016
Mesajlar
91
En iyi cevaplar
0
Beğeniler
37
Sadece Chrome açık 4-5 sekme ile internette gezinirken sıvı soğutma fanları hızlanıyor, bir süre yüksek devirde çalışıyor sonra devir düşüyor. Bu esnada görev yöneticisini açıyorum, CPU kullanımı %73 olarak gözüküyor ama görev yöneticisini açılır açılmaz tekrar %3-4 seviyelerine iniyor. Bu şekilde sürekli tekrar ediyor. İşlemci gücü gerektiren hiçbir işlem yapmıyorken birden fanlar hızlanıyor, yavaşlıyor. Artık donanımımdan yararlanan bir virüs mü var diye düşünmeye başladım. Hatta bu konuyu yazarken bile fanlar anlık hızlanıyor ve yavaşlıyor. Tabi bu durum çok sık olmuyor. Bir de CPU frekansı boştayken sürekli 4GHz bandında geziyor.
CPB kapat demeyin, ısınma sorunum yok. Sadece işlemci kullanımı kafasına göre takılıyor, sebebini anlayamıyorum. Çözüm önerilerinize açığım.
Dostum bende de aynı sorun vardı ESET'i indir deneme sürümü 1 aylık falan virüsleri siler yüzde 99 CPU düzelir İnternet Güvenliği ve Antivirüs Çözümleri
 

olvidobc

Millipat
Katılım
9 Ocak 2020
Mesajlar
695
En iyi cevaplar
4
Beğeniler
364
CPB kapatmazsanız böyle olması normal. Ryzen işlemcilerin çalışma mantığı bu zaten, anlık olarak saat hızı yükseltip alçaltıyor işlemci. Aynı durum bende de var Chrome açılsa bile anlık olarak saat hızında artışa gittiği için sıcaklık da yükseliyor haliyle. Bu sıcaklık yükselmesi nedeniyle de soğutucunuz sıcaklığı yüksek olarak algılaması nedeniyle devirde artışa gidiyor. Bu nedenle aslında bir sorun değil aksine bir özellik olarak bakılması lazım. Çözümü basit aslında, artık birçok anakart modelinde olan step up/down time adlı ayarı aktif edip 5-10 saniye olarak ayarlarsanız bu tür ani sıcaklık yükselmelerinde fanın devri anlık olarak artmayacaktır. Bahsettiğim ayar modelden modele değişiklik gösterebilir.
Bahsettiğim ayara örnek: https://i.hizliresim.com/9aWQk9.jpg
 

Heisenberg2837

Femtopat
Katılım
14 Ağustos 2020
Mesajlar
3
En iyi cevaplar
0
Beğeniler
0

Fatih un

Centipat
Katılım
26 Eylül 2019
Mesajlar
352
En iyi cevaplar
0
Beğeniler
95
Görev yöneticisini açtığınızda işlemci kullanımınızın birden fırlaması normal bir durumdur. Bir çok sistemde mevcuttur. Dikkate almayınız. Keza bende de mevcut açtığımda yüzde 77 gösterip sonra yüzde 2'ye düşüyor. Fan hızlanması olayı da AMD işlemcilerin uyandırırken voltajın dibine vurmaları anlık 55 60 dereceye fırlayıp geri 35 dereceye düşebilir işlemci. Chrome açsanızda hesap makinesı açsanızda bunun çözümüde peak attığı sıcaklığa göre fan curve u belirlemektir.
 

Yeni konular

Yukarı