Ryzen 5 3600 GHz ve voltaj değerleriniz neler?

Default ayarlarda kullanıyorum. Ryzen mimarisi biraz değişik olduğu için standart undervolt işlemlerinin ve yazan voltajın farklı olduğuyla ilgili bir makale okumuştum. Mesela 1.3'e çıkıyor, ama bu manual olarak 1.3 yapmamızla aynı şey değil. Ayrıntılarını hatırlamıyorum artık, ama default haliyle memnunum, oyunlarda 4.2 oluyor.

Bu arada haberiniz olsun, intel işlemcilerde falan undervolt sistem kapanmadığı yani tutarlı olduğu sürece indirebileceğiniz minimum voltaj oluyor, ama Ryzen'da sistem tutarlı gözükse de benchmark testi yaptığınızda aldığınız sonuç düşebiliyor. Reddit'te çok konuşulmuştu bu Ryzen 3000 serisi ilk çıktığında, böyle başta güzel bir şey yaptığını zannedip sonradan fark edenler olmuştu. Bir default ayarlarda, bir de voltaj düşürülmüş halde test yapmanızı öneririm.

Default ayarlarda kullanıyorum. Ryzen mimarisi biraz değişik olduğu için standart undervolt işlemlerinin ve yazan voltajın farklı olduğuyla ilgili bir makale okumuştum. Mesela 1.3'e çıkıyor, ama bu manual olarak 1.3 yapmamızla aynı şey değil. Ayrıntılarını hatırlamıyorum artık, ama default haliyle memnunum, oyunlarda 4.2 oluyor.

Bu arada haberiniz olsun, Intel işlemcilerde falan undervolt sistem kapanmadığı yani tutarlı olduğu sürece indirebileceğiniz minimum voltaj oluyor, ama Ryzen'da sistem tutarlı gözükse de Benchmark testi yaptığınızda aldığınız sonuç düşebiliyor. Reddit'te çok konuşulmuştu bu Ryzen 3000 serisi ilk çıktığında, böyle başta güzel bir şey yaptığını zannedip sonradan fark edenler olmuştu. Bir default ayarlarda, bir de voltaj düşürülmüş halde test yapmanızı öneririm.

50-80 arası puan düşüşü yaşamıştım. Oyun içi 50 55 derece için %50 kullanımda (stok sogutucuyla) değer dostum.

50-80 arası puan düşüşü yaşamıştım. Oyun içi 50 55 derece için %50 kullanımda (stok sogutucuyla) değer dostum.
Haklısın, o kısmı unutmuşum, stok soğutucuyu kullanmadım hiç. İyi soğutucu kullananlar önerimi dikkate alsın diye bir ekleme yapayım o zaman, stok ile ısınıyorsa boostu keser.

Geri
Yukarı