Çözüldü Ryzen 5 3600 hız aşırtma sonrası mavi ekran

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Makaleler
1
Daha fazla  
Selamün aleyküm arkadaşlar. İşlemcimi hız aşırtma işlemi yaptım oyunlarda herhangi bir sorun yok sıcaklık Max 65 derecelere çıkıyor minimum 54 derecelerde geziyor ortalama 60 derecelerde.

Günlük kullanımda da herhangi bir sorun meydana gelmiyor fakat CPU stres testine sokunca mavi ekran ile karşılaşıyorum render işlemi yaparken mavi ekran ile karşılaşıyorum.

Anakart ve işlemcim Gigabyte B450 S2H ve Ryzen 3600. 4.3 GHz'ye hız aşırttım. 0.300 değer girdim.
4.4 GHz'de sistemi açabiliyorum normalde fakat hoş geldiniz kısmında mavi ekran ile karşılaşıyorum.

Stok fan ile bu işlemi yaptım yakında fan alacağım fakat merak etmek istediğim şu.

1. mavi ekran sorunu fan güçlü bir fan alınca çözülür mü?
2. sistemi 4.3 GHz'de kullanmak zarar verir mi?
3. girdiğim voltaj değeri en üst limit olarak gözüküyor anakartta bir zararı olur mu?
1.404V en yüksek gösterdiği değer. 0.404 en düşük gösterdiği değer CPU-Z programında.

1592652948490.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Silikon kalitesini bir şeye benzetmek gerekirse bir fırından çıkan ekmekler gibi düşünebilirsin.
Her çıkan ekmek aynı olmadığı gibi her işlemci silikonu aynı düzeyde olmaz.
Bu yüzden kapasitesi kısıtlı olur ve OC için elverişi daha azdır.

Soğutma ile bir tık daha öteye götürülme şansı var tabii ama gelen kazanç o masrafa değer mi sizce?

Arkadaşın söylemiş olduğu gibi ona İngilizce terimiyle Silicon Lottery ( Silikon kalitesi, şansı ) deniyor. Bazı işlemciler ile 4.5 veya 4.6 GHZ hızlara çok rahat az voltaj vererek ulaşırken Silikon kalitesi iyi olmayan işlemcilerde 4.1 hatta 4.2 GHZ' e bile ulaşamayabiliyorsunuz voltaj verdiğiniz halde bile. Mavi ekran ile karşılaşıyorsunuz o yüzden.

Saygılar.

Yani 4.4 GHz'de sisteme sağlam bir soğutucu takarsam sanırım sistem açılacak ben böyle bir şey anladım birazcık. 4.3 GHz'de sistem çalışıyor testlerde mavi ekran veriyor. Oyunlarda hiçbir sorun yok.

4.3GHz'de her voltajda denedim oyunlarda hiçbir sorun yok render ver stres testinde mavi ekran.
4.4 GHz'de her voltajda denememe gerek yok verebildiğim en yükseği verdim yine de hoş geldiniz yazısında mavi ekran.
1592662196606.png

Şöyle bir sistem yükseltmesi yapmak istiyorum.

Soğutma ve kasa olarak öneriniz varsa fiyat performans olarak önerilerinizi bekliyorum.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı