Ryzen 5 3600 için fan önerisi

rhythmmm

Hectopat
Arkadaşlar 5 3600 işlemcim var stok fanı yetersiz geliyor yük altında 80'e yaklasiyor sicakligi ve bu beni rahatsız etmekte stok fanı söküp yerine daha iyi yeni bir fan alıp takmak istiyorum ama hiç anlamıyorum bilgisi olanlar bana uyum sağlamakta sorun çıkarmayacak fan önerebilirler mi, bu arada anakart ASUS Prime B450-MK.

Arkadaşlar 5 3600 işlemcim var stok fanı yetersiz geliyor yük altında 80'e yaklasiyor sicakligi ve bu beni rahatsız etmekte stok fanı söküp yerine daha iyi yeni bir fan alıp takmak istiyorum ama hiç anlamıyorum bilgisi olanlar bana uyum sağlamakta sorun çıkarmayacak fan önerebilirler mi, bu arada anakart ASUS Prime B450-MK.
Fan derken tümden işlemci soğutucudan bahsediyoruz değil mi?
Bütçeniz nedir?
Giriş seviye işinizi rahatlıkla görecektir.
High end, evladiyelik BLOK kalitesi ve mükemmel soğutma:
Akasa Venom Medusa (sıfırını şuan 500den aşağı bulamadım ama hepsiburada getiriyor bazen 450e satıyor)

AM4 Soketi ile uyumsuz.
Yeni modellerinde AM4 uyumlu aparat geliyor, mağazaya sormak lazım. Haklısınız ürün başlığına dikkat etmemişim.
Link'te bulunan ürünü alın, keyfinize bakın.
Elbette 50 lira fazla verip bu da alınabilir, olabildiğince düşük fiyatlı kalite/performans/fiyat gözeterek venomu önerdim ben de. (bilişimsporttan alışverişi olan oldu mu? nanokatalog gibi 1ayda mı gönderiyorlar ürünü yurtdışından çekip yoksa stoktan mı gönderiyorlar? bilginiz var mı?

Cooler Master ML240L sivi soğutucu alın. Msi'nin anakart kampanyasıyla dağıtıldığı için çok uygun fiyatlara kullanılmamış bulabilirsiniz malum satış sitelerinde

Fan vs almadan önce bir kaç hususu göz önünde bulundurun, sorunun kaynağını tespit ettikten sonra gerekiyorsa yeni fan alın(amd stok fanları gayet güçlüdür bu arada).

Öncelikle kasanız nedir? Yeterli hava akışı(airflow) sağlayabiliyor mu bu kasa? Egzoz fanı düzgün bağladınız mı?

İşlemci fanının ayakları düzgün oturmuş mu anakart üzerine? Bazen tam oturmayınca arada boşluk kalıp ısısını yükseltebiliyor.

Düzgün bir macun ile tekrar oturtup öyle deneyin derim. Tüm bunları göz önünde bulundurup fandan kaynaklandığını düşünüyorsanız hala ve bütçeniz varsa(ve bulabilirseniz tabi) Arctic Freezer 33(ya da 34) Esports One alın. Hem sessiz hem de soğutma konusunda çok becerikli bir fandır. Daha da yukarı çıkarım diyorsanız Noctua'nın ürünleri dehşet güzeldir.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı