Ryzen 5 3600 için overclock FPS değerlerine ne kadar etki eder?

dirsekdemir

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Selamlar, AMD Ryzen 5 3600 ve ASUS TUF B450M PRO GAMING anakart, soğutucu olarak MSI Core Frozr L 120mm kullanıyorum. Ekran kartım MSI GTX 1660 Super Gaming X modeli. İşlemcim stok olarak 3.6GHz ve voltaj değeri 1.03 değerlerinde. Battlefield 5-1 ve Escape from Tarkov gibi oyunlarda bile işlemcim maksimum 44-45 dereceyi görüyor. Önceden ekran kartım 2070 Super'di satma zorunda kalmıştım, onda bile sıcaklık değerleri maksimum 44-45 arasındaydı. Normal oyunlarda CS:GO, Valorant gibi oyunlarda ise 38-43 arası sıcaklık değerleri var. İşlemcim ekran kartından daha güçlü olduğunu varsayıyorum ve genelde %25-40 arası kullanımda ekran kartını tam besleyebiliyor. Sizce İşlemcimi 4.2GHz'ye çıkarmak bana FPS bakımından gözle görülebilir bir performans artışı sağlar mı? Kasam ranker cygnus V2 4x120mm.

Selamlar, AMD Ryzen 5 3600 ve ASUS TUF B450M PRO GAMING anakart, soğutucu olarak MSI Core Frozr L 120mm kullanıyorum. Ekran kartım MSI GTX 1660 Super Gaming X modeli. İşlemcim stok olarak 3.6GHz ve voltaj değeri 1.03 değerlerinde. Battlefield 5-1 ve Escape from Tarkov gibi oyunlarda bile işlemcim maksimum 44-45 dereceyi görüyor. Önceden ekran kartım 2070 Super'di satma zorunda kalmıştım, onda bile sıcaklık değerleri maksimum 44-45 arasındaydı. Normal oyunlarda CS:GO, Valorant gibi oyunlarda ise 38-43 arası sıcaklık değerleri var. İşlemcim ekran kartından daha güçlü olduğunu varsayıyorum ve genelde %25-40 arası kullanımda ekran kartını tam besleyebiliyor. Sizce işlemcimi 4.2GHz'ye çıkarmak bana FPS bakımından gözle görülebilir bir performans artışı sağlar mı? Kasam ranker cygnus V2 4x120mm.

Bence Ryzen 5 3600 stock halinde bile yetecek bir işlemci. Birkaç işlemci isteyen oyun dışında gözle görülür bir fark olmaz. Şu anki FPS değerlerinden memnunsanız gerek yok bence. 2-3 yıl sonra yetersiz gelince yapılmalı. Ben de öyle böyle yapmayı düşünüyorum.

CBP'yi kapatmışsın galiba. Açıp dene ne kadar FPS artışı yaşayacaksın ona göre OC yaparsın.
Sistemi satın aldıktan sonra BIOS içinde hiçbir ayar değiştirmedim. Sistem hazır olarak kuruldu. CBP'yi açmayı bilmiyorum.
Bence Ryzen 5 3600 stock halinde bile yetecek bir işlemci. Birkaç işlemci isteyen oyun dışında gözle görülür bir fark olmaz. Şu anki FPS değerlerinden memnunsanız gerek yok bence. 2-3 yıl sonra yetersiz gelince yapılmalı. Ben de öyle böyle yapmayı düşünüyorum.
FPS değerlerimden memnunum, genelde çoğu oyunda FPS'yi sınırlıyorum kasadan ses geldiği için. Böyle 30-40 FPS fark ederse yapabilirim.

Sistemi satın aldıktan sonra BIOS içinde hiçbir ayar değiştirmedim. Sistem hazır olarak kuruldu. Cbp'yi açmayı bilmiyorum.

FPS değerlerimden memnunum, genelde çoğu oyunda FPS'yi sınırlıyorum kasadan ses geldiği için. Böyle 30-40 FPS fark ederse yapabilirim.

30-40 FPS kesinlikle etmez. Rekabetçi oyunlarda FPS kitlemenizi önermem frametime ınız düşmesin.

Yeni konular

Geri
Yukarı