Ryzen 5 3600 İçin Soğutucu Tavsiyesi

24F3R

Kilopat
Yer
İSTANBUL
Daha fazla  
Meslek
REVİZYON UÇAK PLANLAMA
Ocak ayı içinde toplamaya başladığım sistemim sonunda bitti. Sevrek topladım fakat canımın sıkıldığı bir nokta oldu. İşlemcim bayağı bir ısınıyor(Boşta 65, Oyunda 79 ve yük altında 94), Yaptığım araştırmalarda BIOS ve stock soğutucunun yeterli olmadığını gördüm. Benimle aynı durumu yaşan arkadaşlar illaki vardır. Öneri, Tavsiye ve yardımlarınızı bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Stok soğutucu ile kullandığınızı varsayarak sıcaklıklar yüksek. Stok soğutucu ile dahi boşta 65 derece olması hiç normal değil. Kasanızın hava akışı kötü galiba. Hangi kasayı kullanıyorsunuz ve soğutucu için bütçeniz nedir?

Son düzenleme:
Gereksiz verilen voltajdan ötürü fazla ısınıyor sistem. Soğutucu eğer bir masraf değilse kule tipi soğutmalar ideal. Ben BIOS'dan CPB(Core Performance Boost) kapatmanı öneririm. 25 derece kadar farkediyor. Performans kaybı da %1 bile değil.

Stok soğutucu ile kullandığınızı varsayarak sıcaklıklar yüksek. Stok soğutucu ile dahi boşta 65 derece olması hiç normal değil. Kasanızın hava akışı kötü galiba. Hangi kasayı kullanıyorsunuz ve soğutucu için bütçeniz nedir?
3+1egzoz fanlı Game Tech ZEUS Kasa kullanıyorum hava sürkilasyonu iyi diye biliyormu. 200 tl ye kadar bakıyorum. Farklı yerlerdede hep kule tipi önerdiler.
Gereksiz verilen voltajdan ötürü fazla ısınıyor sistem. Soğutucu eğer bir masraf değilse kule tipi soğutmalar ideal. Ben BIOS'dan CPB(Core Performance Boost) kapatmanı öneririm. 25 derece kadar farkediyor. Performans kaybı da %1 bile değil.
Anakartım Asus Tuf B450m pro gamin onda cpb diye değil sanırsam farklı bir isimle yazıyor. Sizin anakart MSI mı? Asus daki karşılı nedir bu cpb nin.

3+1egzoz fanlı Game Tech ZEUS Kasa kullanıyorum hava sürkilasyonu iyi diye biliyormu. 200 tl ye kadar bakıyorum. Farklı yerlerdede hep kule tipi önerdiler.

Anakartım Asus Tuf B450m pro gamin onda cpb diye değil sanırsam farklı bir isimle yazıyor. Sizin anakart MSI mı? Asus daki karşılı nedir bu cpb nin.
ASUS anakart BIOS üzerinde de bulunuyor. Geçen kuzenimin yeni bilgisayarında anakartı ASUS'tu. Bizzat ben kapattım. Pazar akşamı veyahut pazartesi bakıp dönebilirim.

Garip bir durum. Aynı stok soğutucu ile yük altında 65 dereceyi hiç geçmedi benim.
İşlemciyi montaj ettiğiniz gibi stock durumdamı kullanıyorsunuz. Yoksa Bios üzerinde kişiselleştirme yaptınız mı? Benim işlemci fanı kendi kendide devir alıp duruyor, Adeta ara gaz veriyor. İşlemci macununa kadar değiştirdim. 5 derece kadar fark etti.
ASUS anakart BIOS üzerinde de bulunuyor. Geçen kuzenimin yeni bilgisayarında anakartı ASUS'tu. Bizzat ben kapattım. Pazar akşamı veyahut pazartesi bakıp dönebilirim.
Çok iyi olur. Ben şöyle birşeyi kapatıyorum, Bahsettiğiniz bu mu? P.B.O (PRECİSİON BOOST OVERDRİVE)

İşlemciyi montaj ettiğiniz gibi stock durumdamı kullanıyorsunuz. Yoksa Bios üzerinde kişiselleştirme yaptınız mı? Benim işlemci fanı kendi kendide devir alıp duruyor, Adeta ara gaz veriyor. İşlemci macununa kadar değiştirdim. 5 derece kadar fark etti.
Yok hiç bir ayar yapmadım biosdan. Voltaj vs gibi hiç bir şeye dokunmadım. Kendi default ayarlarında.
Biosunuz son güncel halimi acaba? Ben kartı aldığımdan bu yana 2 bios güncellemesi geldi. Son güncellemede yük altında değilken ani ısı değişiminde biraz daha düzelme oldu. Ama yinede yükte iken 65 dereceyi geçmedi.

Senin işlemcinin Silikonu iyi herhalde. Benim silikon zannımca birazcık dandik çıktı . Sistemi kurduktan sonra bir iOS’u güncelledim en son 2006.Acaba aynı sürümü tekrar kurabiliyor muyum.

Şu an onun 2007 versiyonu mevcut. 2020'de gelmiş.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı