Ryzen 5 3600 ideal kullanım değerleri

@FurkanxdTR

Merhaba, Cinebench R20 programnda sabit 4200Mhz ile 1.3Volt vermeye başlayarak 1.15Volt değerlerine kadar indim.

Ancak 1.15Volt denediğim ilk birkaç sefer Cinebench hata verip kapandı. Daha sonra biraz bekleyip tekrar 1.15Volt üzerinden test yaptım ve oldu. Daha sonra 1.15Volt'un bir altı olan 1.14375Volt'a indim ancak bir türlü testi bitiremedim sürekli hata verip kapandı program. Daha sonra sorunsuz çalıştırdığım son Volt değeri olan 1.15625 Volt değerinde tekrar test yapınca testi sorunsuz tamamladı. Ama bu esnada bilgisayar asla reset atmadı. Şimdi ne yapmalıyım? Bu olanlar neyin göstergesi? Benim alt limitim 1.15Volt mu? Testlere kaç Volt ile başlayayım? Teşekkürler.

@FurkanxdTR

Merhaba, Cinebench R20 programnda sabit 4200Mhz ile 1.3Volt vermeye başlayarak 1.15Volt değerlerine kadar indim.

Ancak 1.15Volt denediğim ilk birkaç sefer Cinebench hata verip kapandı. Daha sonra biraz bekleyip tekrar 1.15Volt üzerinden test yaptım ve oldu. Daha sonra 1.15Volt'un bir altı olan 1.14375Volt'a indim ancak bir türlü testi bitiremedim sürekli hata verip kapandı program. Daha sonra sorunsuz çalıştırdığım son Volt değeri olan 1.15625 Volt değerinde tekrar test yapınca testi sorunsuz tamamladı. Ama bu esnada bilgisayar asla reset atmadı. Şimdi ne yapmalıyım? Bu olanlar neyin göstergesi? Benim alt limitim 1.15Volt mu? Testlere kaç Volt ile başlayayım? Teşekkürler.
1.15625'in bir üst seviye Voltu güvenle BIOS'tan ayarlayabilirsiniz.

Core Performance Boost çok yoruyor işlemciyi, yapman gereken en mantıklı şey, 4.20 GHz yapıp 1.3V'dan başlayıp daha düşük voltajlara inerek testler yapmak. Benim Ryzen 5 3600'üm 4.40 GHz'de 1.22V ile çalışıyor mesela.
Ha bir de şöyle bir şey var, bu çok önemli, işlemciyi 4.4 GHz yaptığımızda ya da 4.2 GHz'deyken, oyunlarda bu hızda çalışmıyor genelde. Oyunun ihtiyacı olduğu kadar hızda çalışıyor. Mesela ben RDR2 oynarken işlemcim boş arazilerde 2-3.5 GHz arasında çalışırken, şehirde 4-4.2 GHz hızlarına falan çıkıyor.

Ben stok soğutucu ile kullanıyorum. B450 M a Pro Max anakartım var ki çok kaliteli değil. 4GHz'de 1.1v denedim herhangi bir sorun çıkmadı. 4.2 GHz denedim 1.1v da reset attı. Ancak 1.125 Volt 4.2 GHz için bana yetti. Yani ben 4GHz'de kullanacak olsam 1.1v da, 4.2 GHz'de kullanacak olsam 1.150V da kullanırım.

Aynı anakart ile 1.1v 4.2GHz sorunsuz çalıştırdım. Slikon farkı sanırım.

Geri
Yukarı