Ryzen 5 3600 Isınma Sorunu Var mı?

ProofStriket

Kilopat
Yer
Ankara, MAMAK
Daha fazla  
Arkadaşlar yakında Ryzen 5 3600'ün içinde bulunduğu sistem toplayacağım. Ryzen 5 3600 hakkında bazı sorunlar duydum, gördüm. Bazı Ryzen 5 3600 kullanan kişiler, oyunlarda sıcaklığı 80, 90 boşta ise 50, 60 derece oluyor, bazı oyunlarda anlık FPS düşmesi oluyor diyorlar. Bu doğru mu? Ryzen 5 3600 kullanıp da bu sorunları yaşayan var mı?

Hayır sıvı soğutma ile 60 derece boştayken pek normal sayılmaz. Lakin AMD'nin anlık sıcaklık artış ve azalışlarda sıkıntı yok, daimi ise sorun vardır. 90 dereceye kadar normal olamaz zaten işlemci 95 dereceye geldiğinde sistem kendini resetler.
Normal diye ben demiyorum AMD'nin çalışanı diyor.

Arkadaşlar 19.08.2019 tarihli chipset sürücüsü ile sorun çözülmüş gibi görünüyor. Bende şu an en yüksek 77 dereceyi gördü işlemci.

Ryzen 5 3600 kullanan diğer arkadaşlar da chipset güncellemesini yaptıktan sonra değerlerini paylaşırlarsa memnun olurum.

Arkadaşlar 19.08.2019 tarihli chipset sürücüsü ile sorun çözülmüş gibi görünüyor. Bende şu an en yüksek 77 dereceyi gördü işlemci.

Ryzen 5 3600 kullanan diğer arkadaşlar da chipset güncellemesini yaptıktan sonra değerlerini paylaşırlarsa memnun olurum.
Deneyip sonuçları paylaşacağım
@Creeptomani Ben bir değişiklik görmedim voltaj gene fazla boşta boşta 55 derecelerinde gene. Oyunlardada değişmeyecektir ama genede deneyip sonuçları yazacağım.

Son düzenleme:
Bende Ryzen 5 3600 kullanıyorum boşta 55 60 derece oyunlarda ise bu değerler uçuyor :((((

Ek Açıklama 2019-08-23 231947.png

Bende Ryzen 5 3600 kullanıyorum boşta 55 60 derece oyunlarda ise bu değerler uçuyor :((((

Eki Görüntüle 430791
Sorun çok basit görünüyor. Ben Ryzen 5 2600 kullanıyorum işlemci yükte iken voltaj en fazla 1.188V oluyor ve 65 dereceyi geçmiyor. Oyunlarda ise 55-60 derece. ( Turbo açık) Anakartın işlemciye gereksiz falza voltaj veriyor. Güncellemeyi bekleyemiyorsanız BIOS'a girip voltaj ayarlarını manuel vermeyi deneyin. (Ryzen işlemcisi ısınan herkes denemeli)

Son birkaç gündür ısınma bende de başladı ondan öncesinde 3600 kullanırken oyunlarda bakıyorum max 70 dereceyi görüyordu geçen gün Tom Clancy Breakpoint oynarken bi anda baktım 89 dereceye çıkmış. BF5 oynarken de 80-81'e geliyor nedeninni açıkcası anlayamadım. Auto boost kesince 58-60 arası geziyor. Anakart Gigabyte biosu çok karışık voltaj düşürmeyi aradım taradım bulamadım.

Yeni konular

Geri
Yukarı