Ryzen 5 3600 işlemci sıvı soğutma sonrası 96 derece oluyor

Makaleler
2
Yer
Sakarya
1 haftadır sıvı soğutmadan ciddi fan sesleri geliyordu fakat müsait olamadığım için ilgilenemedim.

Bugün oyun oynarken bir anda ciddi kasmalar oldu ve işlemcinin 96 dereceye kadar çıktığını gördüm.

Ryzen 5 3600 ve SilverStone PF240 kullanıyorum. Soğutmayı alalı 2 sene oluyor ve hiç ciddi temizlik yapmadım.

1 haftadır sıvı soğutmadan ciddi fan sesleri geliyordu fakat müsait olamadığım için ilgilenemedim.

Bugün oyun oynarken bir anda ciddi kasmalar oldu ve işlemcinin 96 dereceye kadar çıktığını gördüm.

Ryzen 5 3600 ve SilverStone PF240 kullanıyorum. Soğutmayı alalı 2 sene oluyor ve hiç ciddi temizlik yapmadım.

Takamamışsındır soğutucuyu.

Takamamışsındır soğutucuyu.

Ne alaka adam çıkartmamış ki soğutucuyu? 2 senedir 96 derece de mi yani.
Son 1 haftadır diyor.
Pompa arızalanmış olabilir.
PF240 da bu tarz sorunlar görmüştüm 1.5 2 sene sonrası için.

Gene de ilk test için termal macunu yenileyin, temizleyin, tekrar deneyin. Gene çıkarsa sıcaklık, işlemci stok fanı varsa onunla kullanın zarar vermeyin PC'ye. Garantisi duruyorsa da gönderin garantiye.

Muhtemelen fanda bir problem var takip etmek lazım durduk yere işlemciyi yakmayın.

Şu an tekrar açtım bilgisayarı.

Ortalama %6 kullanımda 45-55 arası gidip geliyor masaüstünde. Bilgisayarı açarken normalde su sesi çok kısa gelirdi hemen kesilirdi ama şu an sanki akacak gücü kalmamış gibi ciyak ciyak ediyor resmen ve 5-6 saniye sürüyor ardından fanlardan birkaç saniye sesli bir dönme sesi geliyor, sonra kesiliyor.

Şu an fanlarda bir ses yok fakat dediğim gibi masaüstünde 45-55 arası gidip geliyor sıcaklık.

Şu an tekrar açtım bilgisayarı.

Ortalama %6 kullanımda 45-55 arası gidip geliyor masaüstünde. Bilgisayarı açarken normalde su sesi çok kısa gelirdi hemen kesilirdi ama şu an sanki akacak gücü kalmamış gibi ciyak ciyak ediyor resmen ve 5-6 saniye sürüyor ardından fanlardan birkaç saniye sesli bir dönme sesi geliyor, sonra kesiliyor.

Şu an fanlarda bir ses yok fakat dediğim gibi masaüstünde 45-55 arası gidip geliyor sıcaklık.

Önemli olan yükteki sıcaklık şu an için.
Pompa bozulduysa öyle daha rahat anlarsınız.

Önemli olan yükteki sıcaklık şu an için.
Pompa bozulduysa öyle daha rahat anlarsınız.
Tekrar oyuna girdim 50-60 arasıydı. 65 gördü en fazla. Normal midir? Hafta sonu detaylı temizlik yapmayı düşünüyorum. Sorun temizlik eksikliği ve macun kaybı gibi geldi ama açılırken ses yapması bir garip tabi.

Geri
Yukarı