Ryzen 5 3600 OC 87-88 derece normal mi?

Overclock yaptıysanız sogutucunuzu sıvı soğutma veya iyi bir kule tipi soğutucu ile değiştirmenizi tavsiye ederim dediginiz dereceler yüksek tavsiyem soğutucunun degistirmenizdir teşekkürler.

Herkese selam.
Hayatımda ilk defa overclock yapmayı denedim fakat başarılı oldum mu olmadım mı bilemediğimden bu konuyu açıyorum.

Ryzen 5 3600 ve B450 S2H anakart kullanıyorum.
Not: Amacım sadece güncel oyunları yüksek oyunlarda oynamak.

Stok soğutucu kullanıyorum ve kasamın kapağı açık kullanıyorum.

Değelerim şu şekilde:

1.125V 4075 MHz.
\\ AIDA64 ile 15 dakikalık testte maksimum 87-88, 5 civarında seyretti.
\\ Cinebench render testinde ise maksimum 75, 5'u gördüm.

1, 11875V 4075 MHz.
\\ AIDA64 ile 20 dakikalık testte maksimum 82 dereceyi gördüm.
\\Cinebench render testinde ise maksimum 66 dereceyi gördüm.

Bu değerler nasıldır? Uzun kullanımda bir problem yaratır mı?
Stok soğutucu ile OC yapma.

Son düzenleyen: Moderatör:
Herkese selam.
Hayatımda ilk defa overclock yapmayı denedim fakat başarılı oldum mu olmadım mı bilemediğimden bu konuyu açıyorum.

Ryzen 5 3600 ve B450 S2H anakart kullanıyorum.
Not: Amacım sadece güncel oyunları yüksek oyunlarda oynamak.

Stok soğutucu kullanıyorum ve kasamın kapağı açık kullanıyorum.

Değelerim şu şekilde:

1.125V 4075 MHz.
\\ AIDA64 ile 15 dakikalık testte maksimum 87-88, 5 civarında seyretti.
\\ Cinebench render testinde ise maksimum 75, 5'u gördüm.

1, 11875V 4075 MHz.
\\ AIDA64 ile 20 dakikalık testte maksimum 82 dereceyi gördüm.
\\Cinebench render testinde ise maksimum 66 dereceyi gördüm.

Bu değerler nasıldır? Uzun kullanımda bir problem yaratır mı?

Yorumları okudum ve çoğunluğu ehliyetsiz şoför gibiler. Bu yorumlara kulak asma derim.
Aldığın değerler ve yaptığın undervolt uygulaması gayet güzel olmuş. AIDA64 işlemciye tam yük bindiren bir uygulama. Hiç bir zaman gerçek dünyada bu denli yük bindirme işlemi olmayacaktır. Bu haliyle stok soğutucun yeterlidir. İmkanın varsa kule tipi soğutucu almanı öneririm. Stok soğutucu full çalıştığında ses yapacaktır rahatsız eder. Arkadaşın biri işlemci yanar demiş o işlemciyi yakmak için voltaj sınırını aşman gerekli. Belli bir sıcaklığa geldikten sonra bilgisayar zaten kendini korumak için kapatıyor. Ayrıca senin bu yaptığın overclock değil undervolt işlemi. Bu işlemciye overclock yapmak istiyorsan 4.2, 4.3, 4.4, 4.5, 4,6 GHZ olarak şansını denersin. Kule tipi veya sıvı soğutucu ile.

Yorumları okudum ve çoğunluğu ehliyetsiz şoför gibiler. Bu yorumlara kulak asma derim.
Aldığın değerler ve yaptığın undervolt uygulaması gayet güzel olmuş. AIDA64 işlemciye tam yük bindiren bir uygulama. Hiçbir zaman gerçek dünyada bu denli yük bindirme işlemi olmayacaktır. Bu haliyle stok soğutucun yeterlidir. İmkanın varsa kule tipi soğutucu almanı öneririm. Stok soğutucu Full çalıştığında ses yapacaktır rahatsız eder. Arkadaşın biri işlemci yanar demiş o işlemciyi yakmak için voltaj sınırını aşman gerekli. Belli bir sıcaklığa geldikten sonra bilgisayar zaten kendini korumak için kapatıyor. Ayrıca senin bu yaptığın overclock değil undervolt işlemi. Bu işlemciye overclock yapmak istiyorsan 4.2, 4.3, 4.4, 4.5, 4, 6 GHz olarak şansını denersin. Kule tipi veya sıvı soğutucu ile.

R5 1600 AF kullanan arkadaşım FitGirl setupu sırasında işlemcisini yaktı, ufak bir OC yapmıştı stok soğutucusuyla.

Geri
Yukarı