Çözüldü Ryzen 5 3600 OC boşta yüksek frekansta çalışıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Ponçik Talon

Hectopat
Makaleler
1
Arkadaşlar merhaba. Ryzen 5 3600 4.2 GHz OC yaptım fakat işlemci boştayken bile 4.2 GHz'de çalışıyor. Güç seçeneklerine girip güç tasarrufuna çekmeme rağmen gene aynı şekilde çalışıyor. Bunu nasıl düzeltebiliriz?

Çözüm
Çarpanı 42 gözükse de efektif hızı düşüktür, yani boştayken tam yükte çalışıyor gibi algı oluşmasın kafanızda. Herhangi bir problem yaratacağını sanmam.
Overclock yapmışsın görev yöneticisinde 4.2 yazar sürekli. Sistem yüke bindiğinde tüm çekirdeklerin 4.2 GHz ile çalışır. Bunda bir sorun yok. Güç tasarruf modunun çalışmaması ilginç ama.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çarpanı 42 gözükse de efektif hızı düşüktür, yani boştayken tam yükte çalışıyor gibi algı oluşmasın kafanızda. Herhangi bir problem yaratacağını sanmam.
Daha net bir şekilde açıklamışsınız. Moderetörümüzü yakalamışken bir sorum olacak. Hali hazırda 3900X kullanıyorum. Bilindiği üzere bu işlemci 105W TDP değerine sahip. TDP değeri işlemcinin daha sıcak çalışmasına doğrudan sebebiyet veriyor mu? Eğer öyleyse elimde 3600 işlemci var ona geçmeyi düşünüyorum. Şu an için 3900X ile yapacak bir işim kalmadı. 3900X'e göre 3600 daha serin ve daha az ısınabilir diyebilir miyiz?

Farkı aşağıdan görebilirsiniz. Ben olsam 3900X kullanmaya devam ederdim, çünkü daha yüksek boost frekansına sahip ve işlemciye aşırı yüklenmeyen oyunlarda fark atacaktır. Ayrıca iyi bir soğutucunuz varsa CCX overclock deneyebilirsiniz. TDP'den direkt çıkarım yapmak pek uygun olmaz. Yük altında sınırlandırmayı kaldırırsak 3700X 150W falan çekebiliyor, 3600 buna yaklaşamayacaktır. Stok halde ise AMD 65W TDP'li işlemcilere 88W, 105W TDP'li işlemcilere 154W güç sınırı koymuş. Stok halde TDP'ye bakarak yük altında çektiği gücü ve buna bağlı olarak sıcaklık farkını anlayabiliriz. Yani 3600X, 3700X'ten daha çok güç çekecektir tam yük altında.

1.png

İntel işlemciler daha stabil bu konuda. Lakin sırf bu yüzden aynı performans işlemciye 500 lira fazladan vermen gerekiyor. Onun yerine bir sıvı soğutucu ile sıkıntını çözersin.

Arkadaşlar merhaba. Ryzen 5 3600 4.2 GHz OC yaptım fakat işlemci boştayken bile 4.2 GHz'de çalışıyor. Güç seçeneklerine girip güç tasarrufuna çekmeme rağmen gene aynı şekilde çalışıyor. Bunu nasıl düzeltebiliriz?

BIOS'ta ocGenie.4 diye bir şey var XMP'nin yanında. Onu açmış olabilirsin, kontrol et açıksa kapat.

Yeni konular

Geri
Yukarı