Ryzen 5 3600 OC İçin Soğutma Tavsiyesi

Ziraelxd

Hectopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Sistem kurulduğundan stok fanla 3.95 GHz'de çalışıyordu başlarda iyiyken son zamanlarda boşta 55-65 yükte 82-87 dereceye kadar çıktı. Ben de UV yapıp 3.80 GHz aldım şu an daha serin olsa da belli bir bütçem var ve 4.20 GHz'de kullanmak istiyorum. Şimdiye kadar hiç özel bir soğutma almadığım için ne alacağımda kararsız kaldım. Araştırıp bulduğum 2 model var. OC için önereceğniz başka modeller var mı?

Artic Freezer Esports DUO
Artic Liquid Freezer II 240

Sizce hava soğutma yeterli olur mu yoksa sıvı soğutmayı tercih etmeli miyim?
Başka önerileriniz varsa bütçem Max 800 TL

Son düzenleyen: Moderatör:
Sistem kurulduğundan stok fanla 3.95 GHz'de çalışıyordu başlarda iyiyken son zamanlarda boşta 55-65 yükte 82-87 dereceye kadar çıktı. Ben de UV yapıp 3.80 GHz aldım şu an daha serin olsa da belli bir bütçem var ve 4.20 GHz'de kullanmak istiyorum. Şimdiye kadar hiç özel bir soğutma almadığım için ne alacağımda kararsız kaldım. Araştırıp bulduğum 2 model var. OC için önereceğniz başka modeller var mı?

sıvı soğutma almanız gerekebilir 4.2 yüksek bir oc değeri ama 750 800 tl bütçeniz varsa arctic iyi bir marka ama corsair cooler master'a bakılabilir sonuç olarak arctic kendini hava soğutmada kanıtlamış olsa da genede ben cooler master veya corsair tercih ederdim şu modele bakabilirsiniz.

sıvı soğutma almanız gerekebilir 4.2 yüksek bir oc değeri ama 750 800 tl bütçeniz varsa arctic iyi bir marka ama corsair cooler master'a bakılabilir sonuç olarak arctic kendini hava soğutmada kanıtlamış olsa da genede ben cooler master veya corsair tercih ederdim şu modele bakabilirsiniz.

İtopya da 100 TL daha ucuz.

Artic yeterli olur. 4,2 Ghz normal bir değer 3600 için zaten kendisi boost ile çıkıyor arada 4,2'ye. İnternette testler mevcut incele. Bence sıvı soğutma alınıcaksa biraz daha bütçe artırılmalı.

Herkes fanlarının çok ses yaptığından şikayetçi.

Arctic Freezer II 240 şuanda o fiyata hem sessizlik hem de soğutma performansı olarak rakipsiz. Nasipse ben de bir dahaki ay alacağım.
(1 hafta önce başka birkaç sitede 120₺ daha ucuz idi.)

İki soğutucunun da kıyaslaması (ve daha fazlası) bu linkte detaylı şekilde mevcut. 34 Esports Duo ile aralarında 8 derece kadar fark olmuş.

Öneri için teşekkürler bu modelden şikayetçi olanlar vardı diye hatırlıyorum ben de.
Herkes fanlarının çok ses yaptığından şikayetçi.

Arctic Freezer II 240 şuanda o fiyata hem sessizlik hem de soğutma performansı olarak rakipsiz. Nasipse ben de bir dahaki ay alacağım.
(1 hafta önce başka birkaç sitede 120₺ daha ucuz idi.)

İki soğutucunun da kıyaslaması (ve daha fazlası) bu linkte detaylı şekilde mevcut. 34 Esports Duo ile aralarında 8 derece kadar fark olmuş.
Stok yok galiba fiyatlar çok dengesiz biraz daha bekleyip takip etmek daha iyi olucak galiba.

ARGB'li düşünürseniz aynı fiyata Teknobiyotik'te Silverstone PF240, İtopya'da Thermaltake TH240 var. Ben 3'ü arasında çok gittim geldim ama ışıklardan feragat edip performans ve sessizliği seçtim.
Şuanda yurtdışında olduğumdan haziran ortasında alacağım muhtemelen. Desiğiniz gibi fiyatlar şu sıralar dengesiz biraz beklemekte fayda var.

Bu arada, 900Rpm hızda dönen CM fan sesi:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bunlar garantide sıfiri ile değişmiş ve sorunsuz diye gelen fanlar.
Çalışan elektirik süpürgesi değil, Cooler Master fani.
Alıntıladığım konunun devamında detayları mevcut.

Artic yeterli olur. 4,2 Ghz normal bir değer 3600 için zaten kendisi boost ile çıkıyor arada 4,2'ye. İnternette testler mevcut incele. Bence sıvı soğutma alınıcaksa biraz daha bütçe artırılmalı.
Artic 240 ve Silverstone PF240 F/P olarak bence gayet iyi daha fazla bütçe artırmayı gerek görmüyorum.
ARGB'li düşünürseniz aynı fiyata Teknobiyotik'te Silverstone PF240, İtopya'da Thermaltake TH240 var. Ben 3'ü arasında çok gittim geldim ama ışıklardan feragat edip performans ve sessizliği seçtim.
Şuanda yurtdışında olduğumdan haziran ortasında alacağım muhtemelen. Desiğiniz gibi fiyatlar şu sıralar dengesiz biraz beklemekte fayda var.

Bu arada, 900Rpm hızda dönen CM fan sesi:

Alıntıladığım konunun devamında detayları mevcut.
Bu ürünleri ben de gördüm almışken ARGB almakta isterim ama yabancılarda dahi inceleyen pek bulamadım.

TT TH240 daha bir-iki hafta önce piyasaya çıktı. O yüzden incelemelerin gelmesine birkaç hafta daha var.

Silverstone'nu attığım linkteki testin tablosunda (permafrost 240 diye geçiyor) görebilirsin gayet güzel. Soğutma performansları birbirine yakın 3-5 derece Arctic önde, bu çok mesele değil lakin ses konusunda Arctic ile arasında ciddi bir fark var. Zaten Arctic'in üzerindeki fanların performansı ve sessizliğinden yerli yabancı herkes memnun.
Bir de Arctic'te diğer aio sıvı soğutmalardaki gibi kablo karmaşası yok ve ekstradan anakartın Pump_Header girişinin olmasına gerek yok. Zira 2 fan ve pompa bağlantısı pompanın ordan çıkan tek bir kablo üzerinden anakartta CPU_Fan soketine takılıyor.

Ben bu sebepler nedeniyle Arctic'i alacağım. Ama Silverstone'da asla kötü değil. Fiyatına göre başarılı bir ürün. (Youtube'da 3 5 yabancının incelemesi mevcut.)

Geri
Yukarı