Ryzen 5 3600 OC sıcaklık ve voltaj düşürme

Hiçbir ayar yapmadım. Eve geçtiğimde tekrar yapıp ekran görüntüsü paylaşırım :)

Ayarları paylaşabilir misiniz, arkadaşın dediği gibi CPB kapalı olabilir
Arkadaşlar az önce AMD Resmi Türkiye Distribütörü Endeks bilgisar teknik desteği ile görüştüm şikayetimi bildirdim Core performance Boost açıkken stok fan ile işlemcinin boşta 40-50 derece yükte 90 dereceye kadar çıktığını buna bağlı olarak işlemcinin 1.450V çektiğini söyledim bu özelliğin açık olması garantiyi bozar mı ya da işlemcime zarar verir mi tarzında hepimizin tüm sorularımı sordum aldığım cevap şu yöndeydi 3.6GHz size yetiyorsa kapalı tutabilirsiniz fakat üst düzey bir performans arıyorsanız bu özelliği açmanızda hiçbir sorun yok zaten BIOS'unuz default ayarlarda bunu açacaktır dedi Isı konusuna geldiğimiz zaman ise değerlerin stok fan ile çok iyi olduğunu bu işlemcinin 100-120 dereceye kadar çıkabildiğini söyledi ki CPB kapalıyken bile minimum stok fan ile 45 derecede çalışan bir işlemci o yüzden ısınmasını ya da uzun saatler boyunca CPB açıkken 90 derece ve üzeri sıcaklığı sorun etmemem gerektiği söylendi peki bu özelliğin açık olması örnek veriyorum 1 yıl sonra işlemcinin zarar gördüğünü düşünelim sonuç olarak bu bir nevi OC işlemi garantiye gönderdiğimde bu işlemciye OC yapılmış garanti kapsamaz yanıtı gibi bir şey söz konusu mu diye sordum kesinlikle böyle bir şey söz konusu değil kullanıcı hataları dışında garantiye gireceğini söylediler kullanıcı hatalarını şöyle bildirdiler örneğin sıvı soğutucuda sızma var işlemciye sızıp yanması durumu ya da işlemcinin fiziksel olarak zarar görmesi garantiye girmez onun dışında bir sorun yaşamazsınız cevabını aldım içim çok rahatladı günlerdir bu sorunla uğraşıyorum forumlarda okumadığım konu kalmadı ben yine de işimi garantiye almak açısından kule tipi çift fanlı bir soğutucu sipariş ettim bu bilgeri sizinlede paylaşayım istedim umarım yardımcı olabilirim.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı