Ryzen 5 3600 overclock ayarları nasıl yapılmalı?

Şu an stabil çalışıyor bu ayarlarda. Herhangi bir sorun olmadı 1.28 volttaki gibi. Gayet güzel. Oyunlarda da çok performanslı. Bu arada 0.9 ile 1.45 volt arası dalgalanması mı iyi, yoksa sabitleyip 1.3 üzerine çıkartmamak mı? Uzun ömürlülük açısından soruyorum.
1.3V a sabitlersen daha uzun ömürlü olur nekadar düşük voltaj okadar uzun ömür.

Biosum güncel. Anakartım MSI B450 Tomahawk Max. Beni yönlendirirseniz sevinirim. Siz olsanız ne yapardınız? Tüm ayarları default yapıp auto modda işlemcinin boşta 35-70 derece ve 0.9-1.4v arasında gidip gelmesini mi isterdiniz? Yoksa auto modunu devre dışı bırakıp 4.2ghz 1.3v ya da 4.1ghz 1.28v değerlerinde sabit kullanmayı mı isterdiniz? Hangisi daha mantıklı ve uzun ömürlü olur benim ve işlemcim için?
Ben kendi haline bıraktım. Voltaj dalgalanıyor yine. Sıcaklık çıkıp iniyor. Ancak dediğim gibi benim sıcaklık değerlerim çok güzel o yüzden dert etmiyorum.

1.3V a sabitlersen daha uzun ömürlü olur nekadar düşük voltaj okadar uzun ömür.
Ben kendi haline bıraktım. Voltaj dalgalanıyor yine. Sıcaklık çıkıp iniyor. Ancak dediğim gibi benim sıcaklık değerlerim çok güzel o yüzden dert etmiyorum.

Aslında bende de aşırı ısınma yok ama bu şekilde daha performanslı çalışıyor, hem de az voltaj ve dalgalanma olmadan. Sinirim bozulmuştu sürekli dakika başı yükselip azalan fan sesinden kaynaklı. Sırf bu yüzden ilk gelen işlemciyi garantiye yolladım. Sıfırını yolladılar, o da enteresan madem işlemcide sorun yok, neden sıfırını yolladılarsa.

Hocam normalde ben sistemimi yaklaşık 2 hafta önce dizdim. İlk gelen işlemciyi bi taktım boşta sıvı soğutma ile 35-65 arasında çok ani dalgalanmalar yapıyor, FX8320den sonra korktum hemen garantiye yolladım. Bu da gelip aynısı olunca daha detaylı araştırdım tekrar göndermeden önce. Sonra bi baktım 4.2ghz 1.325v ayarlayınca ne sıcaklık sorunu kaldı, ne ani dalgalanma sorunu. Aslında sıcaklık yine problem değil, testlerde ve oyunda default yani auto modunda bu çipsetle yine max 75 oluyor. Ama sorun boşta 1.4v çekmesi ve 65-70 derece olması. Yani temiz format atılmış bir sistemde sıfır donanımlarla 70 derece boşta hiç ellemiyorken görmek abes. Şu an 1.3v değerinde ve 4.2ghzde. Altına düşürünce FPS ve puan kaybı yaşıyorum. 1.325te stabil. 1.300'te de stabil olduğunu görüyorum şu an. Ancak testlerde sorun yok ama 1.2x voltlara inince testlerden sonra sistem aniden donuyor reset atmak zorunda kalıyorum. 1.3lu voltlarda böyle bir sorun yok gibi. İşlemciyi bozmamışızdır inşallah 😀
Ben de bu sebeple işlemciyi verecektim. Şu sıra özellikle Windows 10 sebepli olduğunu düşünüyorum.

Ben de bu sebeple işlemciyi verecektim. Şu sıra özellikle Windows 10 sebepli olduğunu düşünüyorum.

Windows benim aklıma en başında geldi ama, sıfır format atılmış bir sistem kullandım ve günceldi. Ve windowstan kaynaklandığına dair herhangi bir sonuç göremeyince araştırmalarımda pes edip garantiye yolladım. Sabit voltaj ve frekansta bu sorunların ortadan kalkması bence donanımsal olduğunu gösteriyor. Bazı arkadaşlar stok halinde stok fanlarla çok düşük sıcaklıklarda çalıştırmışlar. Belki alakası olabilir ama sanmıyorum. Zaten araştırınca genel bir problem olduğu çok belli. Ryzen serileri özellikl voltaj konusunda çok hassasmış.

4.2 Ghz değerinde ve 1.3v ile çok iyi şu an. Gayet de performanslı.

Boşta ve yük altında kaç derece alıyorsunuz bu şekilde?
Düzeltme: Yorumunuzu az önce gördüm. Çok güzel değerler alıyorsunuz sıcaklık için.

Ben tekrar söyleyim yine de. Normalde 1.28 denedim ama test esnasında olmasa da sonralarında bilgisayarda gezerken donmalar yaşadım. O yüzden 1.3v verdim direk. Testlerde stabil kaldı, sonralarında donma olmadı. 1.325e gerek yok gibi duruyor.

4.2 Ghz + 1.3v + Thermaltake Water 3 sıvı soğutma ile birlikte boşta 35-45 arası, tam yükte 70-80 arası. Oyunlarda genelde 55-60 geçmiyor.

Ekran kartım da 5600xt, tüm yükü o sırtlanıyor zaten oyunda. 1080p ayarda full grafik Bannerlord 100-120 fps arasında oynuyorum. PUBG Lite ise 220-245 arası. 4.2 olmazsa bu FPS lere çıkamıyorum.

Buradaki yorumları şaşkınlıkla okuyorum

Sistemin
Msi B550 gaming carbon wifi ANAKART
Ryzen 5 3600 CPU
Gskill ripshaws 3200 mhz RAM
Corsair 750w gold PSU
Msi Mag Core Liquid 360R Sıvı Soğutma

4.200 mhz de 1.425 voltta cinebench r23 stabil 70 C de
4150 mhz de 1.356 voltta cinebench r23 stabil 65 C de
Değerler alıyorum. Siz nasıl daha düşük voltaj verip daha yüksel mhz alıyorsunuz anlamış değilim 🤔

Benim anakartım ve güç kaynağım kaliteli olduğu için ben 1.5 voltta 4.4 ghz ye overclock düşünüyordum ama burada yazanları okuduktan sonra vazgeçtim 😪
Buradaki yorumları şaşkınlıkla okuyorum

Sistemin
Msi B550 gaming carbon wifi ANAKART
Ryzen 5 3600 CPU
Gskill ripshaws 3200 mhz RAM
Corsair 750w gold PSU
Msi Mag Core Liquid 360R Sıvı Soğutma
Samsung 970 evo M2 SSD
Msi Rtx 2060 Gaming EKRAN KARTI

4.200 mhz de 1.425 voltta cinebench r23 stabil 70 C de
4150 mhz de 1.356 voltta cinebench r23 stabil 65 C de
Değerler alıyorum. Siz nasıl daha düşük voltaj verip daha yüksel mhz alıyorsunuz anlamış değilim 🤔 BEN VOLTAJI DÜŞÜRÜNCE DİREK SİSTEM KİTLENİYOR

Benim anakartım ve güç kaynağım kaliteli olduğu için ben 1.5 voltta 4.4 ghz ye overclock düşünüyordum ama burada yazanları okuduktan sonra vazgeçtim 😪

Geri
Yukarı