Ryzen 5 3600 overclock

Jony Jony

Decapat
İyi günler, bir süredir OC ile uğraşıyorum. Ancak kafamda bir soru var.
Benim işlemcimde 3.875 GHz 1.175 v sıkıntısız çalıştırıyorum.
Prime 95 testinde 30 dk sonucunda bir sıkıntıda çıkmadı.
Başka kullanıcılarda 3.9 GHz 1.05 v sıkıntısız çalışıyor benim işlemcimde bırakın 1.05 1.175 v da bile stabil çalışmıyor.
Neden bende böyle değil, bir yerde hata mı yapıyorum? Yardımcı olursanız sevinirim.
OC'yi BIOS üzerinden yapıyorum bu arada.

İyi günler, bir süredir OC ile uğraşıyorum. Ancak kafamda bir soru var.
Benim işlemcimde 3.875 GHz 1.175 v sıkıntısız çalıştırıyorum.
Prime 95 testinde 30 dk sonucunda bir sıkıntıda çıkmadı.
Başka kullanıcılarda 3.9 GHz 1.05 v sıkıntısız çalışıyor benim işlemcimde bırakın 1.05 1.175 v da bile stabil çalışmıyor.
Neden bende böyle değil, bir yerde hata mı yapıyorum? Yardımcı olursanız sevinirim.
OC'yi BIOS üzerinden yapıyorum bu arada.
Hocam 3.9 diyosunuzda boost açıkken 4.2 de çalışmıyor mu zaten?

CPB kapalıysa ve Overclock'u düzgün yapıyorsanız silikonunuz kötü denk gelmiş şansınıza, açıklaması bu. Bende 1.1V 4.2 GHz stabil çalışıyor ama önceki işlemcim 1.35V'ta bile 4.2 GHz görmezdi, onu satıp masraf edip tekrar aldım.

4.2'yi tekli çekirdekde bile bu işlemcide hiçbir şekilde görmedim ben sürekli render aldığım için manuel OC yaptım.
Sorum bazı işlemcilerde daha az voltaj ile daha yüksek hızlara çıkılmasının nedeni nedir.
Sonuç olarak her işlemcinin oc kapasitesi aynı olmasada bu kadar fark olmamalı.

4.2'yi tekli çekirdekde bile bu işlemcide hiçbir şekilde görmedim ben sürekli render aldığım için manuel OC yaptım.
Sorum bazı işlemcilerde daha az voltaj ile daha yüksek hızlara çıkılmasının nedeni nedir?
Sonuç olarak her işlemcinin OC kapasitesi aynı olmasa da bu kadar fark olmamalı.

Anakart modelinizi öğrenebilir miyim?

Yeni konular

Geri
Yukarı