Ryzen 5 3600 Prime 95 ve Cinebench R20 sıcaklık değerleri

Bence gerek yok. Dediklerini sıvı soğutma ya da üst düzey bir soğutma aldığında denersin. Çek 4.1 veya 4.0 GHz'e. Ver 1.3V voltajı. Hem sıcaklık düşsün, hem kafan rahat olsun.

Bence gerek yok. Dediklerini sıvı soğutma ya da üst düzey bir soğutma aldığında denersin. Çek 4.1 veya 4.0 GHz'e. Ver 1.3V voltajı. Hem sıcaklık düşsün, hem kafan rahat olsun.
Mantıklı. Siz 1.3 voltajda 4.1 GHz'de stabilite sağlayabildiniz mi? Ben daha önce denemiştim. Yanlış hatırlamıyorsam 1.315 veya 1.325V'da stabil olmuştum 4.1'de ama 1.3V denemedim.

Yazdım zaten. 1.2875'de stabil durumda. Prime95 Blend testinde 3 saat test ettim. Oyunlarda vs. bir problem yaşamadım bugüne kadar. 1.275V denedim, çekirdeklerden biri çalışmayı durdurdu, geri döndüm 1.2875'e. Şu anlık bir problem yok, umarım da olmaz. Test yapmak için mi aldık kullanmak için mi belli değil. :D

Yazdım zaten. 1.2875'de stabil durumda. Prime95 Blend testinde 3 saat test ettim. Oyunlarda vs. bir problem yaşamadım bugüne kadar. 1.275V denedim, çekirdeklerden biri çalışmayı durdurdu, geri döndüm 1.2875'e. Şu anlık bir problem yok, umarım da olmaz. Test yapmak için mi aldık kullanmak için mi belli değil. :D
Valla sormayın. 1.2875V güzel değermiş. Ben ilk önce 1.3'de deniyim. Aldığımdan beri stok soğutucu yetersiz diye mecburen boost ayarlarını kapamıştım 3.6GHz sabit kullanıyordum. Şimdi soğutucu aldım ama uzun vadede işlemcinin ömrünü yememem de lazım. 1080P ultra ayarlardaki ekran kartına darboğaz yapmayana kadar değiştirmek istemiyorum. Arıza yapmassa tabii. 😀 Seneye de 1060'ı emekli etme vakti gelecek ama bu fiyatlar, kur yüzünden de zorlanacağım gibi yeni ekran kartı almak konusunda. Umarım AMD biraz kendini geliştirir şu ekran kartı konusunda.

Dediğin gibi bir ekran kartına tamamlanır sistemin. Fazla bir şeye gerek yok. Ben çok para döktüm ama, içimde ukte kalmıştı. Seneler önce üniversiteye giderken satmak zorunda kalmıştım. O yüzden acımıyorum paraya pek.

Dediğin gibi bir ekran kartına tamamlanır sistemin. Fazla bir şeye gerek yok. Ben çok para döktüm ama, içimde ukte kalmıştı. Seneler önce üniversiteye giderken satmak zorunda kalmıştım. O yüzden acımıyorum paraya pek.
Zamanında içinizde yara kalmış. Benim büyük kuzenim de öyle üniversite zamanı bilgisayarı vardı ama çok dandik anca günlük kullanım işlerini görüyordu. İşe girince ilk iş kendine güzel bir sistem almak oldu. 😀
@judgmennt 1.4V ile Prime95 testinde kaç W çekiyor işlemci? Paylaşabilirsen sevinirim.
Reset atmadan önce 110 veya 120 W görmüştüm en son tam emin değilim. Değerleri kontrol ediyordum. Sürekli iniş çıkış halindeydi 92 oldu, 87'ye düştü, 90 oldu falan derken düşüyor heralde dedim ama sonu reset ile bitti. 😀

@judgmennt Wraith Prism 120W çekerken benzer derecelere ulaşıyor. AMD öylesine bi' soğutucu yapmak yerine gerçekten önem vermiş soğutucularına. Gerçi Cooler Master yapıyor bunları. Yine de sağlam yapmışlar. Ben de aynı soğutucuyu almayı düşünüyordum. Scythe cevap vermezse Ninja 4'ü satıp farklı bi' soğutucu alacağım sanırım.

@judgmennt Wraith Prism 120W çekerken benzer derecelere ulaşıyor. AMD öylesine bi' soğutucu yapmak yerine gerçekten önem vermiş soğutucularına. Gerçi Cooler Master yapıyor bunları. Yine de sağlam yapmışlar. Ben de aynı soğutucuyu almayı düşünüyordum. Scythe cevap vermezse Ninja 4'ü satıp farklı bi' soğutucu alacağım sanırım.
R5 3600X önermeyen arkadaşlara selamımı iletiyorum. Ben alırken aralarında 300-350 TL civarı fark vardı. Herkes 0.2 GHz için değmez bilmemne diye yorumlarda bulundu. Şimdi aldığım soğutucu ile neredeyse aynı fiyata denk geldiler. Soğutucu almasam da ya 3.6GHz'de kullanacaktım ya da çok sıcak değerlerde kullanacaktım. Videolarda izlediğim kadarıyla Wraith Prism ile Arctic Freezer 34 eSports DUO arasında 3 derece civarında fark vardı. Gerçekten sırf soğutucusu için bile 3600X tercih edilmeli eğer arasındaki fiyat farkı 300 TL civarındaysa.
Yardımlarınız için teşekkürler. İşlemci ömrünü kısaltmamak için tüm ayarları otomatikde kullanmaya karar verdim. Değerler çok da güzel değil aslında ama bunlar öneriliyorsa iyidir heralde diye düşünüyorum. Boşta ufak işlemlerde (klasör açma, tarayıcı açma gibi) 1.4V değerine yakın voltaj verebiliyor(geçedebiliyor) bu da haliyle anlık +10 derece artışına sebep olabiliyor. 33 civarından 45 derece civarına. Onun dışında işlemciye binen yük ne kadar artarsa çekirdek hızları o kadar düşüyor. Cinebench testi yaptım 3950 MHz'de çalıştı. Maksimum 67 dereceyi gördüm. 1 saat BF1 oynadım 4050 MHz'de çalıştı 55-60 arası bir sıcaklıktı şimdi tam hatırlayamadım. 1.39xx voltaj veriyor oyundayken sabit. Bu değer için çekirdek hızlarını düşükte çalıştırıyor. En az 4150 MHz'yi görmesi lazım ama belki yeni gelecek BIOS güncellemeleriyle bunu düzeltirler. PBO gibi değerler denedim ama tek arttırdıkları şey işlemcinin sıcaklığıydı, değerlerde olduysa maksimumum 25 MHz artış oldu. Cinebench'de 4000'i göremedim. Boştayken 1.15-1.19V arasında gidip geliyor. Default ayarlar iyi mi kötü mü tam emin olamadım. Yükteki voltaj değeri fazla, boştayken de anlık işlemlerde çok yükselebiliyor. Başta otomatik ayarlarda kullanmaya karar verdim dedim ama 1.3V 4.1 GHz'de sabit çalıştırmak uzun ömür açısından daha iyi olur mu emin olamadım.

@Tolga Samet @wthn
Bu insanlar hala nasıl PBO açık veya tamamen auto ayarlarda oyunlarda 4.2 GHz'lere ulaşabiliyorlar hayret ediyorum. Tamamen auto ayar deniyorum PBO deniyorum, auto ayarlarda 1.35V verdiği halde cinebench'de 3925-3950 arası PBO ile 1.37-39V verdiği halde 3950 civarına çıkabiliyor. Son BIOS sürümüyle insanlar baya iyi değerlere ulaşıyorlar stock ayarlarda ama benim anakart heralde yapamıyor onu. En iyi çözüm uzun ömür ve performans olarak sabit 1.2875V 4.1 GHz'de kullanmak sanırsam. Benim işlemcide de 1.2875V'da 4.1 GHz kaldırabiliyor. Sizin değerleri kopyaladım. 😀 Şu ana kadar 15-20 dakika Prime95(tam yük bitene kadar, maksimum 81 derece gördü), oyun, günlük kullanım vs. bir sıkıntı çıkarmadı. 1.0.0.4 BIOS'uyla belki bir nebze düzelir auto ayarlar ama o da bana ne zaman gelir bilmem. abba bile çok geç geldi.

Son düzenleme:
Voltaj çok yüksek değil. Sorun yaratacağını sanmıyorum. Ama günlük kullanımlarda 1.4V'ı geçmeye gerek yok bence. Bu değerlerde stabilse ne güzel. İnternette 1.4V'ın altında 4.2 GHz'de kararlılık yakalayan görmedim.
Usta valla bu gün 1.1375V ayarlarım ghz 4.2 performans arttı hiç kapanma felan yok sıcaklar 65 max yapmadan önce oyunlarda 90 95 oluyordu fark çok yuksek

Geri
Yukarı