Ryzen 5 3600 Prime 95 ve Cinebench R20 sıcaklık değerleri

Etkileyebilir tabii ki bro, kullanılan bileşenlerin kalitesine bağlı olarak. Ama benim anakartta ahım şahım değil zaten. Güncellemek için almıştım. Sıvı soğutma ve steam koduyla 850 TL'ye geldi bana. Çok fark edeceğini düşünmüyorum, yani olsa da çok büyük bir fark olmaz.

1.375V 4.2 GHz'de stabilliği yakaladım gibi duruyor şuanlık. Prime 95 yapmıyorum muhtemelen yine 95 dereceyi geçip kendini kapatacak bilgisayar. Cinebench'de maksimum 73 derece, BF1'de maksimum 65'i gördü genelde 60 dereceden daha düşük civarda seyretti. Yarım saate yakın oynadım mavi ekran, oyun kapanması durumu olmadı. Cinebench'i 3 kez üst üste + 1 kez single core testini denedim, hata vermedi. Sanırım 1.375V 4.2 GHz'de tamamım. Prime 95 denemiyorum dediğim gibi 1.4V 4.2 GHz'de bilgisayar kendini kapatmıştı. Muhtemelen bu değerde de Prime 95'den geçemem. 1.3V 4.1 GHz geçilebilir değer gibi duruyor Prime 95 için ama daha önce de dediğim gibi işlemciyi yoracak işlemler yapmadığım için Prime 95 testini es geçiyorum. BIOS'dan CPU ratio'yu 42, CPU voltage kısmını da override mode yapıp alt satıra 1.3750V yazdım. Şuan kullanıyorum. Eğer hata alırsam güncelleme yaparım konuya. Bu arada BIOS'dan overclock yapınca Ryzen Master kullanılamaz hale geldi. Daha doğru bir deyişle doğruluğunu yitirdi. 1.09 voltajda kullanıyorum gösteriyor. 😀
Evet BIOS güncel. Ama 4.2 için o kadar voltaj vermeni tavsiye etmem. Farkeden çok bir şey olmayacak çünkü.
Usta BIOS'dan CPU ratioyu 42, CPU voltageyi override modeda 1.3750V yaparak stabiliteye ulaştım diye düşünüyorum 4200 MHz'de ama şuan sanırsam boştayken bile 1.375V 4200MHz'de çalışıyor sistem. Sıcaklık konusunda sıkıntı yok. Boşta 33 derece civarı arada yük binince 40-45 arası oluyor. Oyunlarda 65'i geçmiyor. Cinebench'de 73 dereceyi geçmiyor ama sürekli böyle kullanmak uzun vadede zarar verir mi emin olamadım.
1.375V 4.2 GHz'de stabilliği yakaladım gibi duruyor şuanlık. Prime 95 yapmıyorum muhtemelen yine 95 dereceyi geçip kendini kapatacak bilgisayar. Cinebench'de maksimum 73 derece, BF1'de maksimum 65'i gördü genelde 60 dereceden daha düşük civarda seyretti. Yarım saate yakın oynadım mavi ekran, oyun kapanması durumu olmadı. Cinebench'i 3 kez üst üste + 1 kez single core testini denedim, hata vermedi. Sanırım 1.375V 4.2 GHz'de tamamım. Prime 95 denemiyorum dediğim gibi 1.4V 4.2 GHz'de bilgisayar kendini kapatmıştı. Muhtemelen bu değerde de Prime 95'den geçemem. 1.3V 4.1 GHz geçilebilir değer gibi duruyor Prime 95 için ama daha önce de dediğim gibi işlemciyi yoracak işlemler yapmadığım için Prime 95 testini es geçiyorum. BIOS'dan CPU ratio'yu 42, CPU voltage kısmını da override mode yapıp alt satıra 1.3750V yazdım. Şuan kullanıyorum. Eğer hata alırsam güncelleme yaparım konuya. Bu arada BIOS'dan overclock yapınca Ryzen Master kullanılamaz hale geldi. Daha doğru bir deyişle doğruluğunu yitirdi. 1.09 voltajda kullanıyorum gösteriyor. 😀

Usta BIOS'dan CPU ratioyu 42, CPU voltageyi override modeda 1.3750V yaparak stabiliteye ulaştım diye düşünüyorum 4200 MHz'de ama şuan sanırsam boştayken bile 1.375V 4200MHz'de çalışıyor sistem. Sıcaklık konusunda sıkıntı yok. Boşta 33 derece civarı arada yük binince 40-45 arası oluyor. Oyunlarda 65'i geçmiyor. Cinebench'de 73 dereceyi geçmiyor ama sürekli böyle kullanmak uzun vadede zarar verir mi emin olamadım.
@Tolga Samet

Son düzenleme:
Tamam da Prime95 yapmadan benim R5 3600 4.2 GHz'de 1.30 ve 1.35V'de de açılıyordu. Açılmaya açılır da, stabil olur mu belli olmaz. Ben R5 2600'ü 4.0 GHz 1.248V'da kullanıyordum. Witcher 3'de 4-5 saat sonra aniden PC kapanıyordu. Voltajı arttırdım, bir daha böyle bir şey yaşamadım.

Onu zamanla göreceğim. 3 kez üst üste benchmark yaptım ve yarım saat BF1'de denedim. Benchmark olurken üstüne bilgisayarda video falan açtım, işlem yaptım bir sorun çıkmadı. Eğer bilgisayar kendini kapatır, oyunlar durup dururken kapanırsa overclockdan olduğunu anlayıp mecburen hızı ve voltajı düşüreceğim. Prime 95'i geçebilmenin tek yolu 1.325 veya 1.3V civarına düşmek gibi gözüküyor. Bence gereksiz fazla ısınıyor benim en işlemciyi yoracağım işlem BF oynamak olacak. Onda da 65 dereceyi geçmiyor. Prime 95'e soksam testler ağırlaştıkça 95 dereceyi görüyor ve kendini resetliyor bilgisayar. Evet stabil mi değil mi şuan tam emin değilim ama heralde oyun oynadıkça, kullandıkça kendini kapatmalar, kullanılan programı kapatmalar olmazsa stabilliğinden emin olacağım. Benim merak ettiğim eğer bu değerlerim stabilse 1.375V ve 4.2GHz sabit değerler ileride işlemciye zarar verir mi? Manual overclock yaptığım için sanırsam hiçbir türlü bu değerler düşmüyor. Sürekli 1.375V ve 4.2GHz'de çalışıyor işlemci. Sıcaklıklar daha önce dediğim gibi boşta normal 35 derece civarı.

Voltaj çok yüksek değil. Sorun yaratacağını sanmıyorum. Ama günlük kullanımlarda 1.4V'ı geçmeye gerek yok bence. Bu değerlerde stabilse ne güzel. İnternette 1.4V'ın altında 4.2 GHz'de kararlılık yakalayan görmedim.

Voltaj çok yüksek değil. Sorun yaratacağını sanmıyorum. Ama günlük kullanımlarda 1.4V'ı geçmeye gerek yok bence. Bu değerlerde stabilse ne güzel. İnternette 1.4V'ın altında 4.2 GHz'de kararlılık yakalayan görmedim.
Teşekkürler. Şuan ben de stres testine sokmadığım için emin değilim belki yarın oyun oynarken sorun çıkartacak. Kararsız kaldım ben de 100 MHz için böyle zorlamaya değer mi. 1.3V civarında 4100 MHz çalıştırmak aslında en mantıklı karar gibi duruyor ama ağır işlem yapıp işlemciyi yormadığım için 4200 MHz'de de oldukça serin çalışıyor.

Valla ben en az 33C gördüm ama, çok dengesiz sıcaklıkları. Bir anda 50 küsurlara fırladığı oluyor bazen ve kesinlikle aynı TDP değerine sahip olmasına rağmen R5 2600'le arasında fark var. Sıcaklık konusunda memnun değilim. BIOS güncellemeleriyle belki düzelebilir diye düşünüyorum bakalım.

Valla ben en az 33C gördüm ama, çok dengesiz sıcaklıkları. Bir anda 50 küsurlara fırladığı oluyor bazen ve kesinlikle aynı TDP değerine sahip olmasına rağmen R5 2600'le arasında fark var. Sıcaklık konusunda memnun değilim. BIOS güncellemeleriyle belki düzelebilir diye düşünüyorum bakalım.
Evet dediğiniz gibi tarayıcı açma, klasör açma gibi ufak işlemlerde bile bir anda 10 derece civarı yükselip düşüyor. Yakınımda R5 1600 var stok soğutucu ile 1.325 veya 1.35V değerinde 3.8GHz'ye boostladı. Yarım saat Prime 95 tesinde 83 dereceyi gördü maksimum. Bu işlemci atalarına göre daha fazla ısınıyor.

Benim R5 2600 63 dereceyi geçmemişti, 2 saat 16 dakikalık Prime95 Blend testinde. Satmasam mı acaba diye düşünüyorum bazen. :D

Benim R5 2600 63 dereceyi geçmemişti, 2 saat 16 dakikalık Prime95 Blend testinde. Satmasam mı acaba diye düşünüyorum bazen. :D
Çok güzel sıcaklık. 😀 Bu arada size voltaj ile ilgili bir soru daha sormak istiyorum. Sanırsam AMD'nin belirlediği 3000 serisi Ryzenler için max safe voltage değeri 1.325V imiş. Bu değer üstünde kullanmak garanti dışı eder mi işlemciyi veya ömrünü mü kısaltır? 100 MHz için değer mi diye düşünüyorum hala. Hem Prime 95'de deneyemiyorum işlemciyi sıcaktan bilgisayarın kapanacağından adım gibi eminim. Hadi bu önemli değil dediğim gibi işlemciyi tam yükte kullanan biri değilim. Genel amaç oyun ve günlük kullanım. 4 yıl civarı değiştirmek istemiyorum bu işlemciyi. Bu nedenle belki 1-2 FPS bile farketmeyecek şey için zorlamaya gerek var mı işlemciyi karar veremedim.

Geri
Yukarı