Ryzen 5 3600 sistemde görüntü gelmiyor

scaiten

Centipat
Merhaba,

Geçen hafta topladığım masaüstü sistemin parçalarını sipariş ettim ve montajını kendim gerçekleştirdim. Bir sorun yaşadım ve sebebini bulamıyorum, tecrübesiz olduğum için hatalı seçimler yapmış da olabilirim. Sorunun kaynağı nedir, çözemiyorum...

sorun: Power tuşundan sistemi çalıştırdığımda her şey çalışıyor gözükürken siyah ekran kalıyor. Birden çok kez farklı monitörlerde denedim ve 10 dakikaya kadar bekledim. Sistem montajını Technopat rehberlerini dinleyerek adım adım tekrar gerçekleştirdim, sorun düzelmedi.

sistem bileşenleri;
- AMD Ryzen 5 3600 3, 6GHz 35MB cache soket AM4 işlemci.
- MSI B450M-A PRO Max AMD B450 3200MHz DDR4 mATX anakart.
- MSI GTX 1660 Super Ventus XS OC MSI VGA GeForce GTX 1660 Super Ventus XS OC, 6 GB GDDR6 bellek, 192Bit veriyolu, DX12 desteği, PCI-e 3.0 X16 uyumlu.
- Corsair CMK16GX4M2E3200C16 Vengeance LPX 16 GB (2 X 8 GB) DDR4 DRAM 3200MHz C16 bilgisayar belleği.
- Samsung 860 Evo 500GB 560MB-520MB/s SATA3 2.5" SSD (MZ-76E500BW)
- Cooler Master MWE 650W 80+ 2xeps, aktif PFC, 120mm fanlı PSU (MPE-6501-acabw-eu)

şu ana kadar edindiğim bilgiler;
1. Power tuşuna bastığımda işlemci(stok fan), güç kaynağı, ekran kartı fanı dahil tüm fanlar çalışıyor, kasa üzerindeki Power LED'i yanıyor, diğer LED arada yanıp sönüyor.
2. birkaç dakikalık çalıştırma sonucu işlemci sıcaklığını kontrol ettim. Ilıktı.
3. anakartta temel bağlantılar dışındaki tüm bağlantıları söküp denedim, yine ekran gelmedi.
4. 2 adet kullandığım RAM'lerden birini söküp diğerini sırayla iki porta da taktım. Söktüğüm için de aynı prosedürü izledim, düzelmedi.
5. PSU'dan ekran kartına gelen PCI-e kablosu 2 adetti. İkisini de denedim.
6. RAM'lerin ikisi sökülüyken çalıştırdım, yine fanlar çalıştı ve sıcaklık geldi ancak anakarttan uyarı niteliğinde bir ses gelmedi.

İşlemci-anakart uyumundan mı kaynaklıdır, eğer öyleyse ekran açılmadan nasıl BIOS Update yapacağım? Yoksa gelen ürünlerden biri mi arızalıdır, neredeyse hiçbir fikrim yok. Yardımcı olabilecek birileri varsa gerçekten teşekkür ederim...

Merhaba,

Geçen hafta topladığım masaüstü sistemin parçalarını sipariş ettim ve montajını kendim gerçekleştirdim. Bir sorun yaşadım ve sebebini bulamıyorum, tecrübesiz olduğum için hatalı seçimler yapmış da olabilirim. Sorunun kaynağı nedir, çözemiyorum...

sorun: Power tuşundan sistemi çalıştırdığımda her şey çalışıyor gözükürken siyah ekran kalıyor. Birden çok kez farklı monitörlerde denedim ve 10 dakikaya kadar bekledim. Sistem montajını Technopat rehberlerini dinleyerek adım adım tekrar gerçekleştirdim, sorun düzelmedi.

sistem bileşenleri;
- AMD Ryzen 5 3600 3, 6GHz 35MB cache soket AM4 işlemci.
- MSI B450M-A PRO Max AMD B450 3200MHz DDR4 mATX anakart.
- MSI GTX 1660 Super Ventus XS OC MSI VGA GeForce GTX 1660 Super Ventus XS OC, 6 GB GDDR6 bellek, 192Bit veriyolu, DX12 desteği, PCI-e 3.0 X16 uyumlu.
- Corsair CMK16GX4M2E3200C16 Vengeance LPX 16 GB (2 X 8 GB) DDR4 DRAM 3200MHz C16 bilgisayar belleği.
- Samsung 860 Evo 500GB 560MB-520MB/s SATA3 2.5" SSD (MZ-76E500BW)
- Cooler Master MWE 650W 80+ 2xeps, aktif PFC, 120mm fanlı PSU (MPE-6501-acabw-eu)

şu ana kadar edindiğim bilgiler;
1. Power tuşuna bastığımda işlemci(stok fan), güç kaynağı, ekran kartı fanı dahil tüm fanlar çalışıyor, kasa üzerindeki Power LED'i yanıyor, diğer LED arada yanıp sönüyor.
2. birkaç dakikalık çalıştırma sonucu işlemci sıcaklığını kontrol ettim. Ilıktı.
3. anakartta temel bağlantılar dışındaki tüm bağlantıları söküp denedim, yine ekran gelmedi.
4. 2 adet kullandığım RAM'lerden birini söküp diğerini sırayla iki porta da taktım. Söktüğüm için de aynı prosedürü izledim, düzelmedi.
5. PSU'dan ekran kartına gelen PCI-e kablosu 2 adetti. İkisini de denedim.
6. RAM'lerin ikisi sökülüyken çalıştırdım, yine fanlar çalıştı ve sıcaklık geldi ancak anakarttan uyarı niteliğinde bir ses gelmedi.

İşlemci-anakart uyumundan mı kaynaklıdır, eğer öyleyse ekran açılmadan nasıl BIOS Update yapacağım? Yoksa gelen ürünlerden biri mi arızalıdır, neredeyse hiçbir fikrim yok. Yardımcı olabilecek birileri varsa gerçekten teşekkür ederim...
Hocam HDMI kablosunu anakarta değil ekran kartına takacaktınız öyle mi yaptınız?

Görüşleriniz için teşekkürler.

Öncelikle;
- HDMI kablosu ile monitöre bağlantı yaptım. Diğer ucunu ekran kartının HDMI portuna taktım. Bu kablo ve monitör halihazırda kullandığım ekipmanlar, çalışır vaziyetteler.
- Display Port ile takmamı önermişsiniz, yeni DP kablo ile denedim yine bir şey fark etmedi.
- Hiçbir türlü siyah ekran dışında bir şey göremedim. BIOS gelmedi, monitörün ışığı bile yanmadı. TV'ye bağlantı yaptım denedim, orada da "sinyal yok" olarak kaldı görüntü gelmedi.

Bunların dışında;
- Tüm sistemi iletken olmayan bir masa üzerine yayarak kurdum. Monitör bağlantısını ekran kartına yaptım. Çalışmadı.
- SSD, RAMleri ve ekran kartını söküp sadece işlemci ile çalıştırdım. Ana karttan bir uyarı sesi gelmedi. Elimde buzzer yok ancak bulup takarsam sorunu bulmama yardımcı olur mu?

BIOS pilini söküp takmanın bir faydası olur mu? Bir tanıdığım düşük seri bir işlemci ile BIOS'a girilip update yapılıp tekrar kendi işlemcimi kullanmamın sorunu çözebileceğini söyledi. Ama anakart Pro Max modeli olduğu zaten BIOS güncel geliyor diye biliyorum, bunun dışında zaten 3. nesil ile uyumlu yazıyor klavuzunda. Biraz kafam karışmış durumda, aldığım ekipmanlardan birinde arıza olduğunu düşünüyorum sanki. Eğer öyleyse de hangisi olduğunu nasıl tespit edebilirim, yardımcı olabilir misiniz?

BIOS güncel. TV'ye bağlayınca aynı hatayı aldıysanız sorun monitör ve kablolar değildir onları eledik.
Tüm fanlar çalışıyorsa sorun güç kaynağı da olamaz. Onu da eledik.
RAM'leri tek tek denediyseniz ve aynıysa RAM'leri eledik.
Uzay montaj kurmuşsunuz yine çalışmamış. Geriye 3 şüpheli parça kaldı.

İşlemci, Anakart, Ekran kartı.
Bunlardan hangisinde sorun olduğunu tespit etmek için buzzer işe yarar.

Aşağıdaki buzzer ile hangi parçada arıza olduğunu tespit edebilirsiniz. Bunu anakartınızın speaker bölümüne bağlayın. Bilgisayarı açmaya çalıştığınız zaman bip sesi çıkaracaktır. Bu bip seslerinin anlamlarına göre hangi parçada arıza olduğunu tespit edebilirsiniz.

header speaker.jpg
  • birden fazla kısa bip sesi = anakart arızası.
  • sürekli bip = güç kaynağı arızası.
  • 1 uzun bip = bellek tazelemesinde hata.
  • 1 uzun 1 kısa bip = anakart veya BIOS arızası.
  • 1 uzun 2 kısa bip = ekran kartı arızası (dıp Switch)
  • 1 uzun 3 kısa bip = ekran kartı arızası.
  • 2 uzun 1 kısa bip = ekran kartı arızası (ramdac)
  • 2 kısa bip = bellek eşlik (parity) hatası.
  • 3 kısa bip = belleğin ilk bölümünde (64K) hata.
  • 4 kısa bip = timer hatası.
  • 5 kısa bip = işlemci hatası.
  • 6 kısa bip = klavye(işlemcisi) hatası.
  • 7 kısa bip = işlemci hatası.
  • 8 kısa bip = ekran kartı belleği(okuma/yazma) hatası.
  • 9 kısa bip = BIOS ROM hatası.
  • 10 kısa bip = CMOS(okuma/yazma) hatası.
  • 11 kısa bip = tampon bellek hatası.

Yeni konular

Geri
Yukarı