Çözüldü Ryzen 5 3600 sistemde mavi ekran hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
İşletim sistemi
Windows 10
PC topladım. 6-7 saate bir mavi ekran veriyor.

İşlemci: Ryzen 5 3600.
Anakart: Gigabyte Aorus B450 M.
RAM: Corsair 16 GB 3200 MHz.
240 GB SanDisk SSD.
500 GB HDD.

Ekran kart almadım ama sonradan alacağım GTX 750 Ti. Her şey denedim, format attım olmadı. RAM frekans düşürdüm, oldu gibi ama gene olmadı. RAM voltaj arttırdım, gene olmadı. Buyurun dump dosyaları, yeni aldım garantili bu arada işlemci sıfır ısınma, ekran kartı da aynı şekilde. BIOS güncel, chipset güncel, ekran kartı sürücüsü güncel, her şey tamam, BIOS'da RAM'ler XMP ayarında, 1.35 voltaj 2933 MHz çalışıyor. Normal frekansı 3200 ama ben gene 2933'te çalıştıyorum. İşlemcinin de "performans boost" mu ne onu açık bırakıyorum, kapatınca temel hıza sabitliyor çünkü.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Avast Anti virüsü kaldırın. Önerim Kaspersky kullanmandır.

Ekran kartı sürücünü güncelle. En başta DDU ile var olan sürücünü sil. Sonra ekran kartının kendi sitesinden en güncel WHQL imzalı sürücüyü indir.

BIOS F60C sürümüne sahipsiniz. Şu an en güncel ama beta bir sürüm. Ben pek önermiyorum. Size bir sorun yaratmıyorsa sıkıntı yok. Benim önerim F51 sürümüdür.

"sfc /scnnow" rehberini uygulayın.

BattlEye kaldırın. Mavi ekran sorununuz geçince tekrar yükleyebilirsiniz.

Chipset güncelleyin. Sürücü bölümün içinde chipset diye bir yer var. Oradan sürücüyü indirin. Görselini verdim.

Bir Driver Booster kullanıyorsanız kesinlikle temiz bir kurulum yaptıktan sonra dediklerimi yapın.
Avast Anti virüsü kaldırın. Önerim Kaspersky kullanmandır.

Ekran kartı sürücünü güncelle. En başta DDU ile var olan sürücünü sil. Sonra ekran kartının kendi sitesinden en güncel WHQL imzalı sürücüyü indir.

BIOS F60C sürümüne sahipsiniz. Şu an en güncel ama beta bir sürüm. Ben pek önermiyorum. Size bir sorun yaratmıyorsa sıkıntı yok. Benim önerim F51 sürümüdür.

"sfc /scnnow" rehberini uygulayın.

Chipset güncelleyin. Sürücü bölümün içinde chipset diye bir yer var. Oradan sürücüyü indirin. Görselini verdim.

Bir Driver Booster kullanıyorsanız kesinlikle temiz bir kurulum yaptıktan sonra dediklerimi yapın.

Dosya Ekleri

• resim_2020-11-24_081603.png
    resim_2020-11-24_081603.png
    6 KB · Görüntüleme: 37
Çözüm
Avast anti virüsü kaldırın. Önerim Kaspersky kullanmandır.

BIOS F60C sürümüne sahipsiniz? Şu an en güncel ama beta bir sürüm. Ben pek önermiyorum. Size bir sorun yaratmıyorsa sıkıntı yok. Benim önerim F51 sürümüdür?

"Sfc /scnnow" rehberini uygulayın.

Zaten önceden BIOS F51'di mvi ekran vermeye başlayınca F60A gectim chipset güncel. Antivirüs Avast Premium. Acaba RAM'in veya işlemcinin voltajıyla alakası olmasın? Bu arada formatta attım. Memory86 mı ne onunda yaptım. Ekran kartını DDU ile sildim gene kurdum BattlEye'yi kaldıracağım. Bakalım ne olacak ama denemediğim yöntem kalmadı. Yani bazen 7 saat oynuyon Opera'da mavi ekran veriyor. Bazen oyunda yani 7 saat aralıkla veriyor normalde değil.

Memtest86 testi sonuçları paylaşır mısınız? Hiç hata buldu mu?

Ekran kartı sürücüsünü güncel sürücüyü mü indirdiniz?

Sürücüleri Driver Booster ile mi güncellediniz?

Memtest86 testi sonuçları paylaşır mısınız? Hiç hata buldu mu?

Ekran kartı sürücüsünü güncel sürücüyü mü indirdiniz?

Sürücüleri Driver Booster ile mi güncellediniz?

Memtest86 testi sonuçları elimde yok ama sorun hiç yoktu sıfır sorun he bir de RAM'leri de yeni aldımç daha yani kullanıyorum sorunda çıkmaması gerek. Evet, ekran kartı en son sürümde. Evet Driver Booster'i de indirdim. Oradan güncelledim. Dump dosyalarıma baktınız değil mi? Sorun hep ntrkrmnl mı ne o. Ne sorunu oluyor acaba?

Memtest86 testi sonuçları elimde yok ama sorun hiç yoktu sıfır sorun he bir de ramlaride yeni aldım daha yani kullanıyorum sorunda çıkmaması gerek evet ekran kartı en son sürümde evet driver boosteride indirdim oradan güncelledim dump doayalarıma baktınız değil mi sorun hep ntrkrmnl mı ne o ne sorunu oluyor acaba.

Sistemi topladı ilk 3 gün hiçbir şey olmadı. Sonra saate bir mavi ekran vermeye başladı. Sonra formatladım 3 saate bir vermeye başladı. Sonra RAM frekansını düşürdüm sorun 2 günlüğüne çözüldü oldu sandım gene mavi ekran verdi vallahi çıldıracağım.

Drive booster kullandıysanız sorun ondan kaynaklı. Kurtulmanın tek çözümü format atmaktır.
Bir daha Drive booster ve ve benzeri araçları kullanmayın. Kendiniz güncelleyin.

Ama zaten mavi ekran vermiyordu. Sonradan vermeye başladı format attım sonra Driver Booster kullandım.

Rica ediyorum bana bir RAM frekansına göre voltajı veya CPU voltajın kaç olması gerektiğini söyler misiniz? Belki yanlış yaptığım bir şey vardır diye. Abi her şeyi denedim diyorum cidden birazdan Avast'ı da sileceğim belki olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı