Ryzen 5 3600 sisteme görüntü gelmiyor

Şimdi arkadaşlar sırayla yaptıklarımız şöyle.
1.ekran kartına bağladık, görüntü kablosunu çalışmadı,
2.ekran kartını soktuk anakart üstündeki ekran kartı ile çalıştırmayı denedik, yine çalışmadı.
3.RAM'leri tek tek denedik yine çalışmadı,
4.Debug LED'lerinde sürekli CPU, arada sönüyor, bazen VGA ve RAM sürekli yanıyor.
5.Bios pilini söktik 30 sn bekledik yine çalışmadı.
kısaca hiç bir şekilde görüntü alamıyoruz :(
600 Watt power avaba yetersiz kalıyor olabililir mi? sizce 🤔 (bu arada konuyu açan arkadaşla beraber deniyoruz pcyi şuan)

Şimdi şöyle söyleyeyim
İşlemci
İşlemci fanını çok sert şekilde sıktıysanız bu da problem yaratabilir yerinizde olsam ilk önce işlemci fanını dört taraftan da gevşetirdim.
Ayrıca anakart üzerindeki işlemci pin yuvasına güç kaynağından gelen kabloyu takmayı unutmayın.
RAM'ler için tek slot deneyin, ikisini aynı anda takmayın sistem açılınca denersiniz.
Ekran kartının tam oturduğundan emin olun monitörden gelen kabloyu sadece ekran kartına takın.
PSU'dan gelen kabloları mutlaka tekrar çıkarıp deneyin. Sert şekilde ittirmeniz gerekiyor ki tam oturduğunda ses gelecek click sesi.

600W yeterli.

Zamanınız varsa sistemi söküp, dışarda uzay montajı yaparak deneyin.

Şimdi şöyle söyleyeyim
İşlemci
İşlemci fanını çok sert şekilde sıktıysanız bu da problem yaratabilir yerinizde olsam ilk önce işlemci fanını dört taraftan da gevşetirdim.
Ayrıca anakart üzerindeki işlemci pin yuvasına güç kaynağından gelen kabloyu takmayı unutmayın.
RAM'ler için tek slot deneyin, ikisini aynı anda takmayın sistem açılınca denersiniz.
Ekran kartının tam oturduğundan emin olun monitörden gelen kabloyu sadece ekran kartına takın.
PSU'dan gelen kabloları mutlaka tekrar çıkarıp deneyin. Sert şekilde ittirmeniz gerekiyor ki tam oturduğunda ses gelecek click sesi.

600W yeterli.
tek tek hepsini denedik ram için slotları gezdik, soğutucu vidalarını gevşettik malesef

Sistemdeki SSD ve HDD'yi söker misiniz? Ardından sistemi çalıştırın direkt BIOS'a girmesi lazım belki onlardan da problem oluşuyorsa ki düşük ihtimal.

Bir ihtimal tekrar montaj yaparsanız nerede hata yaptığınızı belki görebilirsiniz.

Sistemdeki SSD ve HDD'yi söker misiniz? Ardından sistemi çalıştırın direkt BIOS'a girmesi lazım belki onlardan da problem oluşuyorsa ki düşük ihtimal.

Bir ihtimal tekrar montaj yaparsanız nerede hata yaptığınızı belki görebilirsiniz.

Bunu maddeler içine yazmadım ama aynen yaptık. Hiçbir şekilde görüntü alamıyoruz :( hdım dışında VGA çıkışı denesek sizce değişen bir şey olur mu?

Sanmam anakart üzerinde sabit ışıklar yanıyorsa problem donanım kaynaklı demek ancak tüm ışıklar sönerse farklı kabloyla deneyebilirsiniz.

Sanmam anakart üzerinde sabit ışıklar yanıyorsa problem donanım kaynaklı demek ancak tüm ışıklar sönerse farklı kabloyla deneyebilirsiniz.
Hocam power 600w yazıyor üzerinde fakat yetersiz kalması gibi bir ihtimali düşünürsek(kasanın içinde geldiği için pek güvenemedik) bu tepkileri vermiş olabilir mi?

600W nerdeyse 2060'ı besler o yüzden yetersiz kalması zor bir seçenek. Elinizde farklı bir işlemci var mı?
Şu an düşündüğüm diğer seçenek ise BIOS eğer güncel değilse, Ryzen 5 3600'ü çalıştırmayabilir bu konuda emin değilim. O yüzden güncellenmesi gerekebilir.

Şöyle bir şey var her ihtimale karşı deneyin.

MSI BIOS Flashback+ Rehberi - YouTube

Ryzen 5000 ready gelen B550 anakartlara Ryzen 5 3000 için BIOS güncellemesi mi?

Bu arada şu dediğin ne demek?
Pardon oyunda idim, aceleyle yazdım bir faydası dokunur diye.
Klasik işlemleri söyleyeceğim ve bunları yaparsanız açılma şansı olabilir. BIOS pilini çıkartın ve güç tuşuna garanti olsun diye 30 saniye basılı tutun, RAM'lerin ucunu silgiyle silin (herhangi bir silgi). En son ekran kartınızda problem olabilir, değişim yapmanızı öneririm.

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı