Ryzen 5 3600 sıvı soğtuma gerekli mi?

Güçlü bir hava soğutma yeter. Ama derseniz ben overclock yaparım bütçeyi 3000₺ civarına çekerek 3600X veya PF240 alabiilirsiniz.
Ancak iyi bir hava soğutucu yeterli olacaktır.
Düzeltme: 3700X yazmışım yanlışlıkla.
Arkadaşların dediği gibi Ryzen 7 3700X alıp sonradan soğutucu alabilirsiniz artık sıvı soğutmamamı havamı size kalmış. Zaten kasanızın hava akışı iyi en fazla sesten rahatsız olursunuz.

Birkaç ay önce aynı işlemciyi aldım. Stock fan ile 90 küsür dereceleri görüyordu cinebench te. Rampage markalı ikili fanlı 6 hit pipe lı bir hava soğutma aldım. Dereceler yine 88 idi ama 4.4 mhz e ulaşabiliyordu, kısmak zorunda kalmıyordu. Sinirim bozuldu tabii, o kadar para verdim ama hala daha 87 derecelerde gezdiği oluyordu. Bir arkadaşım ryzen master programından voltajı kısmaya çalış dedi belki silikon kumarı tutar falan. 1.44 ten indirip durdum ve her seferinde 4.4 mhz yi korudu. Şuan 1.175'te çalışabiliyor, Cinebenchte en iyi skoru 1.181'de alıyorum. İşlemciyi aldığında dene derim tutarsa çok iyi oluyor :D

Ben sizin yerinizde olsam şu şekilde yapardım; 3700X alırdım biraz stok soğutucu ile OC olmadan idare ederdim, soğutucuya vereceğim parayı kenara koyardım birkaç ay para biriktirip PF240 alıp taçlandırırdım. 😁

Katılıyorum. O fiyata gidip 3600 ve sıvı soğutma bence mantıksız. CPB kapatıp kullanırsınız Turbo frekansa çıkmaz en fazla sesi rahatsız eder soğutucunun. Sonra PF240 elde kalan soğutucu ise ister sahibinden gibi 2.el sitelerinde satarsınız ister elinizde kalır olası bir soğutma arızasında onu takar servise gönderirsiniz.

Peki bir videoda görmüştüm. Adam Ryzen 5 3600 ile AMD'nin RGB stok soğutucusunu kullanıyor o da yaklaşık 500TL öyle yapsam mantıklı olur mu sanırım Ryzen 7 stok fanıydı.
Mantıksız, dediğim gibi yapın. Muhteşem olur. Hem de daha ileriye dönük olur. 😁
Ben sizin yerinizde olsam şu şekilde yapardım; 3700X alırdım biraz stok soğutucu ile OC olmadan idare ederdim, soğutucuya vereceğim parayı kenara koyardım birkaç ay para biriktirip PF240 alıp taçlandırırdım. 😁

Peki bir videoda görmüştüm. Adam Ryzen 5 3600 ile AMD'nin RGB stok soğutucusunu kullanıyor o da yaklaşık 500TL öyle yapsam mantıklı olur mu sanırım Ryzen 7 stok fanıydı.
Mantıklı olmaz. Onun yerine 3700X alın.

Yeni konular

Geri
Yukarı