Ryzen 5 3600 Stabil voltaj değeri hakkında

Ahmet AA

Hectopat
1.250 Volt ve 4.1 GHz'de kullanıyorum, belki de 4.2'de çalışır denemedim. Fan ayarlarını 40 dereceden sonra yüzde 70 olarak ayarladım, 1630 RPM dönüyorlar. Core performans Boot kapalı ve Precision Boost OverDrive enable durumunda. Sıcaklığım boşta 48 - 55 derece, CBP ve pbo açıkken ve manuel voltajda 4.2 GHz ve 1.4 voltaj değerine sabitliyordu PC kendinini 67 derece boşta oluyordu.

Şimdi merak ettiğim 4.1 GHz hız için sadece BIOS üzerinden CPU ratio ve CPU voltajı değiştirmek oldu. Ayarları yapıp ben bu Ryzen 5 3600 işlemcimin stabil olup olmadığını AIDA64 programının kapanıp kapanmamasına göre mi karar vereceğim. Bu programda bir problem olmadı ise ve her şey normal ise diğer arkadaşlar niye 4.2'ye ulaşmak icin daha yüksek voltajlar veriyorlar yabancı sitelerde bile olsa? Benim yanlış anladığım bir nokta var mı bu konuda acaba?

Evet aiada64 veya Prime95 testlerinde işlemciyi zorladıgında mavi ekran hatası almıyorsan ve stabil şekilde çalışıyorsa voltaj düşürebilirsin. İşlemci slikonu ile alakalı olabilir. Aldıgın değerler güzel o değerlerde calıstıgına eminsin değil mi OC işlemi yaptıktan sonra test sırasında işlemci frekansına dikkat edersen iyi yaptıgını düşünüp yapmıyor olabilir misin :D birçok kişi OC yaptıgını sanıp stabil hızda kullandıgını okudumda :D.

Evet aiada64 veya Prime95 testlerinde işlemciyi zorladıgında mavi ekran hatası almıyorsan ve stabil şekilde çalışıyorsa voltaj düşürebilirsin. İşlemci slikonu ile alakalı olabilir. Aldıgın değerler güzel o değerlerde calıstıgına eminsin değil mi OC işlemi yaptıktan sonra test sırasında işlemci frekansına dikkat edersen iyi yaptıgını düşünüp yapmıyor olabilir misin :D birçok kişi OC yaptıgını sanıp stabil hızda kullandıgını okudumda :D.
Adsız.png

sizce durum nasıl neye bakmam lazım bu görüntüde ?

Aida64'den ziyade Prime95 öneririm. SmallFTTs testini kullanıyorum ben işlemci için. Orada 10 dakika dayanıyorsa tamamdır benim için. Dikkat edin program çalışsa bile bazı durumlarda işlemci çekirdekler hata verip kapanıyor 10 dakika boyunca tüm çekirdekler %100 olarak devam etmeli. HWMonitorde.

prime95 linkini ve nasıl kullanacağımı yazar mısınız lütfen ?
Adsızgg.png

ayrıca burada ki çekirdeklere mi bakacağız ? şimdiden teşekkür ederim yardımlarınız için.
Aida64'den ziyade Prime95 öneririm. SmallFTTs testini kullanıyorum ben işlemci için. Orada 10 dakika dayanıyorsa tamamdır benim için. Dikkat edin program çalışsa bile bazı durumlarda işlemci çekirdekler hata verip kapanıyor 10 dakika boyunca tüm çekirdekler %100 olarak devam etmeli. HWMonitorde.
dediğiniz testi yaptım 87 derecede 25 dk durdu kapanma ve hata yok , 4.2 ghz için 1.25 volt verdim. HWMonitorde uygulamasından kontrol ettim ve tüm çekirdekler %100 çalışıyordu bir düşme olmadı. sizce durum nasıl ? derece fazla galiba ama hata almadım ve şuanda 4.2 ghz hızın da mı kullanıyorum yani ?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı