Ryzen 5 3600 stok fan yeterli midir?

Crablee

Hectopat
Yeni aldığım için Ryzen 5 3600 işlemcim çok serin çslışıyor. Max 65 falan görüyorum oyunlarda.
Fakat bu işlemciden dert yanan çok kişi var. 3 hafta önce aldım bilgisayarımı sizce bir sene sonra yeterli olur mu stok fan? Bir sorun yaşarsam ne yapayım sıvı soğutucu mu alayım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Yeni aldığım için Ryzen 5 3600 işlemcim çok serin çslışıyor. Max 65 falan görüyorum oyunlarda.
Fakat bu işlemciden dert yanan çok kişi var. 3 hafta önce aldım bilgisayarımı sizce bir sene sonra yeterli olur mu stok fan? Bir sorun yaşarsam ne yapayım sıvı soğutucu mu alayım?
OC yapacaksan Arctic Freezer 34 Esports DUO Beyaz CPU Soğutucu Fiyatı bu model yeterli olur sıvı soğutma keyfine kalmış çok zorlayacaksan düşünülür
Snowman T6 Ultra 6 Bakır Kanallı Rainbow Cooler Fan Fiyatı bu daha ucuz bunuda düşünebilirsin

Kasa havalandırman iyi olursa sıkıntı olmaz. Bende 3 ön 1 egzoz fanı var 3600 işlemcide 50 geçmiyor gta5 de filan.

OC yaparsan yetmez imkansız yapılmayacaksa yeterli stok soğutması.

İşlemci çok güçlü bu sebeple OC yapmadım tüm ayarlar varsayılanda. Ama yapmak istiyorsa soğutucu mutlaka gereklidir. Ancak kasa havalandırması iyi değilse yeteri kadar soğutulamayabilir.

Son kullanıcı olarak oyun ve yayın için OC yapmaya gerek yok. Rahat rahat tüm işlemleri karşılıyor.

OC derken Turbo frekans yani 4.2 GHz'i de mi sayıyorsun? Bu OC sayılmaz kendin yaptığın manuel OC ise zaten 4.4 GHz'e yakın yapsan bile artan performans artışı %1-2 falan yani OC yapmana değmez ama yüksek performansta kullanabilir miyim dersen hayır imkansız yüke doğru 100 dereceleri aşıp kapanıyor zaten sistem o yüzden minimum T6 Ultra alın mümkünse ve bulabiliyorsan Freezer 34 ya da 7X de olabilir ya da MSI Core Frozr L.

Geri
Yukarı