Ryzen 5 3600 stok fanla undervolt yapmak

Vallahi reis ben hiç o islere girmedim. Direk o.c menuden CPB kapattim. 3.6 sabitledi 1 voltajla. 40 50 derece bosta oyunda da 70'i gectigini gormedim. Ama cogu kisi 4.1 GHz 1.1 ya da 1.2 voltaj diye yaziyordu ama ben riske girmedim. Stok sogutucusu iyi degil cunku.

Vallahi reis ben hiç o islere girmedim. Direk o.c menuden CPB kapattim. 3.6 sabitledi 1 voltajla. 40 50 derece bosta oyunda da 70'i gectigini gormedim. Ama cogu kisi 4.1 GHz 1.1 ya da 1.2 voltaj diye yaziyordu ama ben riske girmedim. Stok sogutucusu iyi degil cunku.

Hocam işlemci bana 4, 2 GHz'da daha ok performans sunuyor ben neden 3, 6'ya sabitleyip işlemciyi öldürüyüm.
AMD Ryzen Master, OCCT, CPU Z yükledim. Testlere başlıycam şimdi.

Fakat undervolt işlemi, sıcaklıkları düşürür.

İhtiyacınız olan programları bulmuşsunuz zaten. Voltajı yavaş yavaş düşürerek kararlılığı bozmadan erişebileceğiniz en düşük değeri etmeye çalışın.

Testleri CBP kapattıpmı yapmalıyım? Anakartımın cbpsi nereden kapanıyor bulamadım.
Hiçbir ayarla oynamadan stok soğutucuyla 1, 2 Volt'da 4, 2 GHz'de 11 dk test yaptım sorunsuz çalıştı.

Son düzenleme:
@NQXT CPB'nin şimdilik açık kalması daha iyi olur. Duruma göre CPB'yi kapatır bir de öyle denersiniz.

Hocam CPU ratio kısmını 36 yaptım şimdi Max 90 dereciyi gördü orası Auto'dayken 97 falan olmuştu 1, 2'de 4, 2 GHz'de yeniden test yapıyorum sonra biraz daha düşüreceğim CBP nasıl kapattılıyor anlatabilir misiniz?

Undervolt işleminin ince detaylarını bilmiyorum. Sahip olduğum anakart sebebiyle pek deneyim sahibi değilim, o konuda başka biri yardımcı olursa daha iyi olur.

Screenshot_4.png

@Tolga Samet hocam bir bakar mısınız?
1, 15'de 4, 2'de stabil olarak çalışıyor mu sizce OCCT testi yeterli midir stok soğutucu kulanıyorum OCCT'den başka kesin olarak stabil olduğunu ölcebileceğim bir program söyler misiniz?

Screenshot_3.png

1 Saatlik test sonucu hiçbir sorun olmadı.

Screenshot_7.png

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı