Ryzen 5 3600 sürekli 4GHz'de çalışıyor

Bence ayarlarla oynamayın bilmiyorsanız. Bu işlemciyi kullanmıştım. Hep aynı ghz'de olması normal değil. Cpu kullanımıda sistem boştayken normal olması lazım. Formatlamayı denediniz mi hiç? Belki işletim sistemi kaynaklıdır.

Bence ayarlarla oynamayın bilmiyorsanız. Bu işlemciyi kullanmıştım. Hep aynı ghz'de olması normal değil. Cpu kullanımıda sistem boştayken normal olması lazım. Formatlamayı denediniz mi hiç? Belki işletim sistemi kaynaklıdır.
Sürekli aynı ghz'de değil. Adam ekran resmi atmış bi baksaydın 3 çekirdeği tam uykuda. Diğer üç çekirdeği de 1.2ghz-1.5ghz arası geziyor.

Da dolanır 2K'da. 45-50 derecelerde oyun oynarsın.

1656771148994.png

Şu anda şöyle bir şey yaptım. Tam olayı kavrayana kadar.

Bence ayarlarla oynamayın bilmiyorsanız. Bu işlemciyi kullanmıştım. Hep aynı GHz'de olması normal değil. CPU kullanımıda sistem boştayken normal olması lazım. Formatlamayı denediniz mi hiç? Belki işletim sistemi kaynaklıdır.

Windows'ta eksik dosyam var zaten temiz kurulum yapmam lazım ama o Update ile ilgili bir dosya.

Sürekli aynı ghz'de değil. Adam ekran resmi atmış bi baksaydın 3 çekirdeği tam uykuda. Diğer üç çekirdeği de 1.2ghz-1.5ghz arası geziyor.
@Altuğ karatekin Şunuda belirteyim, işlemci çarpanını 4200 yaptığında oyunda devamlı @4.2ghz'de çalışmıyor. Ne zaman gerekiyorsa o zaman o frekansa çıkıp geri düşüyor. Devamlı @4.2ghz'de çalışması için çözünürlüğü 720p'lere kadar düşürüp grafik kalitesini de aşağı çekmek gerekiyor ki yine de tüm çekirdekler o frekansta çalışmıyor. Bir kaç tanesi o frekansta çalışıyor.

Eki Görüntüle 1438738

Şu anda şöyle bir şey yaptım. Tam olayı kavrayana kadar.

Windows'ta eksik dosyam var zaten temiz kurulum yapmam lazım ama o Update ile ilgili bir dosya.
O voltaj o frekansta stabil çalışmayabilir. Şöyle yap öncelikle.

4200mhz sabit kalsın. Sen voltajı 1.2v ayarla. Sonra aida64 ile 10 dk stress testi koş, sonra cpuZ ile skor benchmark yap.
Sonra o voltajı 1.2v'den 0.25 civarında aşağı çekerek skor kaybetmediğin noktayı bul.

Ayarlarını bulduktan sonra bios'dan o ayarları girip, bir daha arkana bakmazsın.

Genelde 2. ve 3. çekirdeklerim çalışıyor ondan sonra diğer çekirdekler açılıyor ama neye göre açıyor bilmiyorum.
Çekirdekler akıllı. İhtiyaç yokken kendini uykuya alıyor.

Son düzenleme:
O voltaj o frekansta stabil çalışmayabilir. Şöyle yap öncelikle.

4200mhz sabit kalsın. Sen voltajı 1.2v ayarla. Sonra aida64 ile 10 dk stress testi koş, sonra cpuZ ile skor benchmark yap.
Sonra o voltajı 1.2v'den 0.25 civarında aşağı çekerek skor kaybetmediğin noktayı bul.

Çekirdekler akıllı. İhtiyaç yokken kendini uykuya alıyor.
Tamamdır. Bunları yapıyım tekrardan yazıyım. Bu arada bu şeyde arkada dc yt falan açık kalsa problem olmaz herhalde.

Tamamdır. Bunları yapıyım tekrardan yazıyım. Bu arada bu şeyde arkada dc yt falan açık kalsa problem olmaz herhalde.
Yok olmaz.

Aida64 testinde şu tikler işaretli olsun, 10 dk stress altına soksan hemen hemen stabil demektir. 80 dereceyi geçiyorsa testi durdur.

CpuZ skoruna da şuradan bakacaksın, O test zaten kısa fazla yormaz 1 dk falan sürüyor.

aida64.png
resim_2022-07-02_172411605.png

Yeni konular

Geri
Yukarı