Ryzen 5 3600 thermal throttling oluyor

Buraktas95

Hectopat
Daha fazla  
Ryzen 5 3600 işlemcimde 4.2GHz 1.1mv Undervolt'lu sıcalık değerlerim 70'i geçmediği halde testlerde 5 dakikadan sonra thermal throttling hatası veriyordu. Sistem bu kadar zorlanmaz deyip devam ettiğimde oyunlarda bazen anlık takılmalar bazen de uzun süreli takılmalar yaşıyordum. İşlemci hızımı 4 GHz'ye düşürdüğümde testi 45 dk uyguladım. En fazla 68 dereceyi gördü ve thermal throttling vermedi. Bu anlık veya süreli takılmalarıma çözüm olmuş mudur? Kararlılık testi olarak AIDA64 Extreme kullandım. Düşüncelerinizi bekliyorum arkadaşlar iyi günler dilerim.

Ek: 4.2GHz ile 4 GHz arasında çok performans kaybı yaşar mıyım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Ryzen sistemlerde overclock "bana kalırsa" tamamen zaman kaybı.

Sistemi standart modda kullanmanız hem stabilite, hem de performans açısından faydalı olacaktır.

Stabiliteyi tutturmak inanın çok zor.

Çok makul gelmedi. Stabil bir durum sağlanamadığı belli gibi. Voltajı ufak ufak arttırarak tekrar deneyin. Ben UV yaparak 4.2 Ghz'de kullanıyorum. Bu stabil çalışma girdisini bulduğum testlerde hiçbir sorun yaşamamıştım. Üstüne anakart değişimi yaptım. Aynı ayarlarımı bu anakarta da aktardım.

Çok makul gelmedi. Stabil bir durum sağlanamadığı belli gibi. Voltajı ufak ufak arttırarak tekrar deneyin. Ben UV yaparak 4.2 Ghz'de kullanıyorum. Bu stabil çalışma girdisini bulduğum testlerde hiçbir sorun yaşamamıştım. Üstüne anakart değişimi yaptım. Aynı ayarlarımı bu anakarta da aktardım.
Hangi ayarlardan bahsediyorsunuz?
İşlemci bu ayarlarda stabil olmamış olabilir, takılmaların sebebi de bu olabilir.
Nasıl düzeltebilirim?
BIOS'u sıfırlayıp kullansan nasıl olur? Neden uğraşıyorsun? 70 derecede thermal throttling olmaması lazım, nereden anladın?
3070 ekran kartı kullanıyorum darboğaza girmesin diye ocluyorum

Son düzenleme:
@Buraktas95

Şimdi siz 4.2 Ghz sabit ve stabil çalışma girdisi sağlayacaksınız. Öncesinde de Ryzen Master-Cinebench-Aida64/Prime95 üçlüsünü kullandığınızı varsayıyorum. Burada da uygun voltajı testler dahilinde belirliyorsunuzdur. Tabi bu voltajın asıl önemi Cinebench'teki puan ve kararlılık testlerinden crash vermeden çıkmasıdır. Yani 1.1 V az gelmişse bunu yükselterek denemeniz gerekir. Sıcaklıklara, puanlara ve kararlılığa da dikkat kesilmeniz önemlidir. 1.1 V sizin işlemciniz için az geliyor olabilir.

Son düzenleme:
@Buraktas95

Şimdi siz 4.2 Ghz sabit ve stabil çalışma girdisi sağlayacaksınız. Öncesinde de Ryzen Master-Cinebench-Aida64/Prime95 üçlüsünü kullandığınızı varsayıyorum. Burada da uygun voltajı testler dahilinde belirliyorsunuzdur. Tabi bu voltajın asıl önemi Cinebench'teki puan ve kararlılık testlerinden crash vermeden çıkmasıdır. Yani 1.1 V az gelmişse bunu yükselterek denemeniz gerekir. Sıcaklıklara, puanlara ve kararlılığa da dikkat kesilmeniz önemlidir. 1.1 V sizin işlemciniz için az geliyor olabilir.
Bu işlemlerde anakartın ısınması gibi bir durum söz konusu oluyor mu? Anakarttan kaynaklanabilir mi?
@Buraktas95

Thermal Throttling oluyor ve 4 2 ghzden 0.55e düşüyor hemen sistem soğuyor ve tekrar 4 2 ghz ye dönüyor bu da bana sıkıntı yaşatıyor

Yeni konular

Geri
Yukarı