Ryzen 5 3600 undervolt ve sıcaklık düşürme rehberi

ASUS TUF Gaming B550 PLUS anakart kullanıyorum. Sıcaklıklar sizinkilerle karşılaştırınca gerçekten yüksek ve korkutuyor. Bu akşam müsait olursam CPB kapatmayı bulmak için BIOS'umu biraz daha kurcalayayım. Eğer bulursam testleri yinelemek istiyorum.

Bilgisayarı toplamaktan anlamadığım için tüm kurulumu Vatan çalışanları yaptı. Sizce kurulum için bir hata olabilir mi?

Bazı Vatan çalışanları işi biliyor ancak bazıları kara düzen iş yapıyorlar çok kötü kurulmuş kasalar gördüm kablo yönetimi yanlış fan bağlantıları örneğin bütün fanları içeri bağlayıp egzoz fan yapmamışlar hiç hava içeri giriyor ama dışarı çıkmıyor :) Advanced mode-advance şeklindeydi galiba hocam ASUS'ta bir bakın genede.

Tekrar Merhaba,

Dün fırsat bulunca biosumu kurcaladım ve CPB kapatıp boostu 42 yapıp "merak gidermek" maksatlı 1,19375v ile test yapayım dedim vee küçük çaplı bir kalp krizi yaşattı bana :)

Ryzen Master ile testi başaltmamla bilgisayarın kapanması bir oldu ve öyle kaldı. Fan çalışıyor ama durmuyordu. Power tuşu da işlevsizdi. PowerSupply ile kapatmak zorunda kaldım. Tekrar açmaya çalışınca da sonuç değişmedi ve sürekli dönen bir fan sesiyle kasaya baka kaldım😅

Yutup videolarından Biosu Flash back yapmanın çözüm olabilceğini düşündüm ve usb belleğe gerekli dosyayı yükleyip, bios işlemini başlatamayıp rezil hissediyordum ki bilgsayarım açıldı...

Dün itibarıyla Arctic Freezer soğutucu siparişini geçtim ve biostan herşeyi stock hale getirip tekrar cesaret edebilecek seviyeye gelene kadar bu işlemleri tozlu raflara kaldırdım..

Sorum ise işlemcimi veya bilgisayarımın diğer parçalarından herhagi birine hasar vermiş olabilir miyim ? Eklemek istediğiniz varsa lütfen çekinmeyin.. Şimdiden teşekkürler.

Tekrar merhaba,

Dün fırsat bulunca BIOS'umu kurcaladım ve CPB kapatıp Boost'u 42 yapıp "merak gidermek" maksatlı 1, 19375V ile test yapayım dedim vee küçük çaplı bir kalp krizi yaşattı bana :)

Ryzen Master ile testi başaltmamla bilgisayarın kapanması bir oldu ve öyle kaldı. Fan çalışıyor ama durmuyordu. Power tuşu da işlevsizdi. Power Supply ile kapatmak zorunda kaldım. Tekrar açmaya çalışınca da sonuç değişmedi ve sürekli dönen bir fan sesiyle kasaya baka kaldım😅

Yutup videolarından BIOS'u flash back yapmanın çözüm olabilceğini düşündüm ve USB belleğe gerekli dosyayı yükleyip, BIOS işlemini başlatamayıp rezil hissediyordum ki bilgsayarım açıldı...

Dün itibarıyla Arctic Freezer soğutucu siparişini geçtim ve BIOS'tan her şeyi stock hale getirip tekrar cesaret edebilecek seviyeye gelene kadar bu işlemleri tozlu raflara kaldırdım.

Sorum ise işlemcimi veya bilgisayarımın diğer parçalarından herhagi birine hasar vermiş olabilir miyim? Eklemek istediğiniz varsa lütfen çekinmeyin. Şimdiden teşekkürler.

Hocam BIOS'tan yaptığınız için böyle bir sıkıntı olmuş BIOS pilini çıkarıp 15 dakika bekleseydinizde sorununuz hallolurdu BIOS'u resetlemiş olurdunuz :) işte ben Ryzen Master'ı bu yüzden sevdim çünkü sizi bu külfetten kurtarıyor :)BIOS'tan her şeyi stockda bırakmayın CPB ku kapalı konuma getirip hiçbir şeye ellemeyin soğutucu gelene kadar çünkü şu an 1.475V gibi bir değerde ani krizlere girebilir sıcaklık fırlayabilir soğutucunuz gelince ufak çaplı birkaç deneme yaparız gene :) direk 1.19375 4.20GHz giriş için fazla iddialı bir değer olmuş :) zarara gelince BIOS kendini korumaya almış bir şey olmamıştır daha ilkinde böyle bozulsaydı bugün kimse OC'a cesaret edemezdi :)

Konuyu hortlatıyorum kusura bakmayın. OC'dan pek anlamayan biri olarak yazılanları okuduktan sonra en kötü CPB kapatıp, CPU ratio yu 38 yaparım dedim ve yaptım. Öncesi ve sonrasının 10 dakikalık OCCT test sonuçları aşağıdaki gibi çıktı. Yükte sıcaklık değerleri düştü. Anakartım MSI B450 Gaming Pro Carbon AC ve kule tipi MSI Core Frozr S takılı. Başka da pek bir şey yapmasam da olur sanırım?

OCCT-20200829-082951-CPUOCCT.pngOCCT-20200829-091424-CPUOCCT.png

Konuyu hortlatıyorum kusura bakmayın. OC'dan pek anlamayan biri olarak yazılanları okuduktan sonra en kötü CPB kapatıp, CPU ratio yu 38 yaparım dedim ve yaptım. Öncesi ve sonrasının 10 dakikalık OCCT test sonuçları aşağıdaki gibi çıktı. Yükte sıcaklık değerleri düştü. Anakartım MSI B450 GAMING PRO Carbon AC ve kule tipi MSI Core Frozr S takılı. Başka da pek bir şey yapmasam da olur sanırım?

Eki Görüntüle 651810Eki Görüntüle 651811

Estafurullah hocam bu konu hep ayakta R5 3600'ün en büyük sıkıntısı ısınmak olduğu için :) sıcaklık değerleriniz oldukca normal ancak sizinki undervolta girmez pek siz serin çalışması için işlemciyi tutmuşsunuz biraz. Ama bu haliylede şu an her türlü güçlü bir işlemci çok uğraşmayım diyorsanız bu ayarda kullanırsınız hiçbir sıkıntı olmaz. Bu arada anakartınız B450 serisinin en iyisi bana göre donanım olarak birçok X570'den bile iyi diyebilirim. Ben olsam ufak bir undervolt denerim şahsen daha serin çalışması mümkün çünkü. Şu an muhtemel 1.27V civarı bir değerde çalışıyor. Undervolt yaparsanız şansınızabelki 4.2GHz'e 1.2v da çıkacak hep daha performanslı hem daha az ısınan bir işlemciniz olacak. Çünkü anakartlar fazla fazla en garanti voltajı en kötü silikonlu işlemciye göre verdiği için voltaj fazla kaçıyor.

Estafurullah hocam bu konu hep ayakta R5 3600'ün en büyük sıkıntısı ısınmak olduğu için :) sıcaklık değerleriniz oldukca normal ancak sizinki undervolta girmez pek siz serin çalışması için işlemciyi tutmuşsunuz biraz. Ama bu haliylede şu an her türlü güçlü bir işlemci çok uğraşmayım diyorsanız bu ayarda kullanırsınız hiçbir sıkıntı olmaz. Bu arada anakartınız B450 serisinin en iyisi bana göre donanım olarak birçok X570'den bile iyi diyebilirim. Ben olsam ufak bir undervolt denerim şahsen daha serin çalışması mümkün çünkü. Şu an muhtemel 1.27V civarı bir değerde çalışıyor. Undervolt yaparsanız şansınızabelki 4.2GHz'e 1.2v da çıkacak hep daha performanslı hem daha az ısınan bir işlemciniz olacak. Çünkü anakartlar fazla fazla en garanti voltajı en kötü silikonlu işlemciye göre verdiği için voltaj fazla kaçıyor.

Evet hocam şu an 1.27V ile çalışıyor. Undervolt veya OC'den pek anlamadığım için donanıma zarar veririm diye bu işlere pek girmedim. Ama bir yerden başlamak lazım değil mi? :) Sanırım ilk fırsatta deneyeceğim becerebilirsem sonucu buraya yazarım. Teşekkür ederim.

Tekrar merhaba.

Soğutucu elime ulaştı ve montajını sinir krizleri eşliğinde 2 saatte tamamladım. Anakartımın dahili soğutucu blokları sağ olsun elim için en ufak boşluk bile yok..

Stok voltajda, x42 çarpan ile testte 1,35v 80 derece gördüm en çok. Ben de azıcık aşağı çekip 1,26875 de 73 derecede bıraktım. Şu an bana fazlasıyla yetiyor. Bakalım ileride daha da düşük voltajları denerim.😄 Konuyu takipteyim.Gelecek her fikre açığım. Okuyanlara da fikir veririz umarım.

İyi forumlamalar.🙂

Evet hocam şu an 1.27V ile çalışıyor. Undervolt veya OC'den pek anlamadığım için donanıma zarar veririm diye bu işlere pek girmedim. Ama bir yerden başlamak lazım değil mi? :) sanırım ilk fırsatta deneyeceğim becerebilirsem sonucu buraya yazarım. Teşekkür ederim.

İşlemciye hemen 2-3 denemede zarar vermeniz pek mümkün değil hocam ondan korkmayın :) AMD Ryzen 3000 serisini resmen herkes OC ve undervolt profesörü olsun diye yapmış. Fiyat performansı çok yüksek ama biraz kurcalamak gerekiyor işlemciyi aksi takdirde 360mm sıvı soğutmada taksan 70 dereceleri çok rahat görüyor. Müsait bir zamanınızda dediğim adımlara göre birkaç düzenleme yapın bence :)

Tekrar merhaba.

Soğutucu elime ulaştı ve montajını sinir krizleri eşliğinde 2 saatte tamamladım. Anakartımın dahili soğutucu blokları sağ olsun elim için en ufak boşluk bile yok.

Stok voltajda, X42 çarpan ile testte 1, 35V 80 derece gördüm en çok. Ben de azıcık aşağı çekip 1, 26875'de 73 derecede bıraktım. Şu an bana fazlasıyla yetiyor. Bakalım ileride daha da düşük voltajları denerim.😄 Konuyu takipteyim. Gelecek her fikre açığım. Okuyanlara da fikir veririz umarım.

İyi forumlamalar.🙂

Arctic'in montajı büyük soğutucu bloklu anakartlarda biraz sinir krizi geçirtiyor :) direk anakartı söküp öyle yaptım ben bir de eller büyükse vay halinize :) değeriniz çok ideal seviyede hocam 1.26875V 4.20GHz için güzel zaten biz buna fitiz daha aşağısı ödül oluyor zaten :) Arctic işini güzel yapan bir soğutucu normal oyunlarda muhtemel 50-60 derecelerde seyredecektir ki bu da gayet iyi bir değer daha aşağı çekmek için kasa sirkülasyonunu arttırmak ya da fan profilini arttırmak işinizi görür. Daha aşağı değerler tabii direk daha güzel olur haberlerinizi bekliyorum :)

• Ryzen 5 3600 işlemci,
  • MSI B450 GAMING Plus Max anakart,
  • Cooler Master Hyper T4 soğutucu ile yapılan testlerdir.
Öncelikle merhabalar ben 1.5 hafta evvel sırf OC ve yeni nesil 7nm neymiş diyerek i7 6700'den Ryzen 5 3600'e geçiş yaptım. Daha kurulum ekranında gözüme bir şey çarptı 1.475 voltaj değeri dedim kurayım kafamı toplayayım bir ayar çekeyim bir de BIOS güncelleyeyim belki düzelir diyerek 1 hafta erteledim. Ancak ısınma kule soğutucuyla bile yüksek sayılabilecek seviyelerdeydi ve uzun vadede bu voltaj sıkıntı yaratacak gibi duruyordu. Hemen araştırmalara başladım çünkü 4 yıldır AMD deden uzaktım Ryzen Master diye bir program yapmışlar daha önce de buna benzer bir şey vardı ancak daha basitti bu daha güzel geldi gözüme önce genel oynanmamış fabrika ayarlarıyla 10 dakika OCCT testine tabii tuttum. Güç tüketimi 105W'lara kadar ulaştı ve ortalama sabit 100W'larda geziyordu bu çok yüksek geldi gözüme sıcaklıkta 85 derece en yüksek seviyeydi 72 falanda ortalama değerlerdi ancak dikkatimi ani krizler çekti bazen sıçrama yapıyor sonra düşüş yaşıyor bu muhtemel yüksek voltajdan dedim ve görselleri kaydettim.

Eki Görüntüle 576930
Eki Görüntüle 576931

Sonra yardımcı programları PC'ye yükledim. Bunlar; Ryzen Master, OCCT, CPU-Z ve Cinebench r20.
Önce 4.2GHz 1.3 Volt araştırdığım kadarıyla herkeste sıkıntısız çalışmış yabancı forumlarda 1.3'de stabil çalışmıyorsa zaten kaldırın atın falan demişler :) Ryzen Master'ı burada kullandım daha önce BIOS'tan ayar yap gel reset at falan yoruyordu daha pratik olmuş en azından. Ryzen Master'da 4.2GHz 1.3 Volt yapıp uyguladım sonra Cinebench R20'de teste tuttum sıkıntısız geçti sonra bu uygulamayı kapanana kadar kademe kademe voltaj düşürerek yaptım.1.29375,1.2875,1.28125,1.275 diye 1.1875'e kadar indim bu tabii benim çok şanslı olduğumu da gösteriyordu. Dedim acaba nereye kadar iner ve 1.18125'e indim ve PC restart attı bu işlemciden mesajdı buraya kadar dedi:) sonra 1.1875 değere alıp diğer aşamaya geçtim. İşlemcinin uzun vadeli darlamalarda ne yapacağını görmek istiyordum. Hemen bu konuda en güvendiğim uygulama OCCT'ye başvurdum. Stress testini başlattım ve maalesef 10 dakikayı geçemedi gözüm ekranda izliyordum 8. dakikanın içinde restart attı dedim o zaman bir kademe yükseltmeliyim. Ve değeri 1.19375'e aldım ve testi başlattım ve sorunsuz 10 dakikayı geçti ve notlarıma bunu aldım. Ve görselleri kaydettim.

Eki Görüntüle 576945
Eki Görüntüle 576946

Ve güç tüketimi 68W maksimum ve ortalama 63-65W civarı seyretti bu da fabrika verilerini tam karşılıyordu. Sıcaklıklar ise 53-55 arası maksimum olacak şekilde seyretti ve bu benim için oldukca iyi bir değerdi.

Sonra daha önce 8350 kullanırken de bunu yapardım normal kullandığım kademenin 1 tık üstüne alıp 1 saatlik bir teste tabii tuttum bu işin artık garantiye almak tarafıydı bu testide alnının akıyla geçti. Ve değerleri kaydettim hem kağıda hem ekran kaydı olarak.

Eki Görüntüle 576952
Eki Görüntüle 576965

Güç tüketimi maksimum 71W sıcaklık ise maksimum 59 derece olarak görünce tamam dedim ve profili kaydettim çünkü bu bilgileri BIOS kanalında uygulamak daha stabil olacaktı. BIOS'tan ayarları tamamen Ryzen Master'daki hale getirdim CPU Boost clock disable, CPU ratio 42.00, CPU voltaj 1.2 şeklinde ayarladım ve sorunsuz şekilde şu an kullanıyorum ve boşta 20-30 derece arası oyunlarda 45 dereceyi neredeyse hiç geçmedi.

Basit bir dille daha çok verim almak adına yardımcı olmak için bu rehberi hazırladım. Birkaç rehber var elbet ancak genelde hep daha üst voltajlarda ve kazanımları 5-10 derece civarı oluyor. Bir de şu var herkes benim kadar şanslı olamayabilir çünkü işlemci silikon işi şanstır bazıları 1.3'ün altına bile inememiş bazılarıysa 1.23'de 4.40GHz'de stabilite sağlamış bu tam şans işidir. Ancak 1.475 çok yüksektir onda çalışmaması en doğrusu 1.3 sıkıntı yaratmayacak bir değerdir.

İyi forumlar dilerim. Sorumluluk size aittir.

Merhaba hocam, bir sorun olacaktı. 10400F ve 3600 arasında kaldım. 10400F’in anakartları pahalı bu yüzden 3600 düşünüyorum ama bu sıcaklık değerleri beni korkutuyor. Ayarlarla gerçekten halledilebilir miyim sıcaklık değerlerini, basit bir işlem mi?

Merhaba hocam, bir sorun olacaktı. 10400F ve 3600 arasında kaldım. 10400F’in anakartları pahalı bu yüzden 3600 düşünüyorum ama bu sıcaklık değerleri beni korkutuyor. Ayarlarla gerçekten halledilebilir miyim sıcaklık değerlerini, basit bir işlem mi?

Hocam 1 saat ayırdığınız takdirde rahatlıkla yapabilirsiniz diye düşünüyorum. Yeni seri işlemciler daha düşük voltajda çalışıyor diyorlar ve 1.15V da falan çalıştıran arkadaşlarımız mevcut.

Geri
Yukarı