Ryzen 5 3600 undervolt ve sıcaklık düşürme rehberi

@Bitflex konu için çok teşekkürler, benim fikrim de herkes gibi çok faydalı olduğudur.

3600 işlemcimi AMD Ryzen Master ile 4.1GHz ve 1.25v ile kullanıyorum.

Birçok arkadaş gibi benim de bir sorum olacaktı. OCCT 7.2.2 kullanıyorum. Test başlangıcının üçüncü saniyesinde crash oluyor, neden olabilir?

Cinebench'te ya da AIDA64'te sorun yaşamadım. Max 65 dereceye çıktım. Soğutucum Deep cool Gammaxx 300r. Şimdiden teşekkürler.

Hocam öncelikle çok teşekkür ederim faydalı olduysa ne mutlu bana.

Crash olayına gelirsek PC kapanıyor mu yoksa sadece OCCT mi çöküyor. Eğer PC kapanıyorsa voltaj yetmiyor olabilir gerçi 4.1GHz için 1.25v oldukca yeterli gözüküyor ancak şans işi bu iş.

Hocam öncelikle çok teşekkür ederim faydalı olduysa ne mutlu bana.

Crash olayına gelirsek PC kapanıyor mu yoksa sadece OCCT mi çöküyor. Eğer PC kapanıyorsa voltaj yetmiyor olabilir gerçi 4.1GHz için 1.25v oldukca yeterli gözüküyor ancak şans işi bu iş.

Yok, sistem değil kapanan. Programdaki test.
Screenshot_1.jpg

Yok, sistem değil kapanan. Programdaki test.Eki Görüntüle 851402

Hocam belki sürüm çok yeniyse ondan yapıyor olabilir PSU nuz yeterli gözüküyor chipset driverını falan yüklediğinizi varsayıyorum.

Hocam çözümü buldum Auto'da başlatınca 7.2.5 sürümünde bende crash verdi threads bölümünü 12 seçmeniz gerekiyor.

Merhaba. Ryzen r5 3600 için 4200mhz frekansında undervoltage işlemi yapıyorum. Değerlerde 1.25v dan başlayarak geri gidiyorum ve şu an 1v a kadar düştüm ve hala sistem stabil bir şekilde çalışmaya devam etmekte diğer sonuçlara baktığımda 4200mhz frekansında bu değere düşen pek rastlamadım ve devam etmekte tedirginim açıkçası. Sizce devam etmemde bir sakınca var mı? Bu arada bu değerlerde aida64 ün stabilite testinde 75°celcius altında kalıyor. Occt testinde ise bu değer 63°celcius civarında. Cinebench r23 testinde ise 1 döngüde çoklu çekirdekte aldığım puanlar 9850 civarında geziyor.

Ekleme:1v gerilimi bir de bios üzerinden ayarlayıp deneyeyim dedim sistem boot olmadı. Sanırım Clear cmos yapmam gerekecek. Neden böyle oldu anlamadım.

Merhaba. Ryzen R5 3600 için 4200MHz frekansında undervoltage işlemi yapıyorum. Değerlerde 1.25vdan başlayarak geri gidiyorum ve şu an 1V a kadar düştüm ve hala sistem stabil bir şekilde çalışmaya devam etmekte diğer sonuçlara baktığımda 4200MHz frekansında bu değere düşen pek rastlamadım ve devam etmekte tedirginim açıkçası. Sizce devam etmemde bir sakınca var mı? Bu arada bu değerlerde AIDA64'ün stabilite testinde 75°celcius altında kalıyor. OCCT testinde ise bu değer 63°celcius civarında. Cinebench R23 testinde ise 1 döngüde çoklu çekirdekte aldığım puanlar 9850 civarında geziyor.

Ekleme: 1V gerilimi bir de BIOS üzerinden ayarlayıp deneyeyim dedim sistem Boot olmadı. Sanırım clear CMOS yapmam gerekecek. Neden böyle oldu anlamadım.

Hocam ben hiç 1V 4.2GHz değer görmedimde okumadımda hiçbir sitede muhtemel yanlış giden bir şey var siz tek çekirdeği yapıyor olabilir misiniz acaba?

Hocam ben hiç 1V 4.2GHz değer görmedimde okumadımda hiçbir sitede muhtemel yanlış giden bir şey var siz tek çekirdeği yapıyor olabilir misiniz
Yok sorun anladığım kadarıyla ryzen master programının çekirdek gerimlerini düşürmemesinden kaynaklı bence. Mesajın ekleme kısmını okusaydınız görürdünüz. Ryzen masterda 1v ayarladığımda sistemde kararlılık devam ettiği halde bu ayarı bios a taşıyınca sistem boot olmadı. Ben de buradan ryzen master programının sistemde çekirdek gerilimini ayarlamadığı sonucunu çıkardım. Sebebini anlayamadım. Ryzen master programında çekirdek gerilimi 1v gözüktüğü halde dragon master ve aida64 ün stabilite testi penceresinde çekirdek gerilimlerinin bios üzerinden ayarlanan değerlerde sabit olduğunu gördüm. Sanırım ryzen master pek düzgün bir program değil çalışmalara bios ayarları üstünden devam edeceğim.

Ekleme: ryzen master programının frekans ayarlama konusunda sorunu yok ama çekirdek gerilimlerini ayarladığı şaibeli. Hatta denemelerim sonucu çekirdek gerilimi ayarlamadığı aşikar. Bunun teyidiniz yapan var mı? Belki programda ayarlanması gereken yapılması gereken bir şey vardır.
Aynı mesaja ekleme yapamıyorum sanırım tekrar yönetici ekleyebilirse sevinirim.
Sorunu çözdüm. Anakart varsayılan ayarlardayken ryzen master programı çekirdek gerilimlerini ayarlayabiliyor artık. Şu an denemelere devam ediyorum. 1.1375v geriliminde test devam ediyor. Aida64 stabilite testini 3'er dakika olmak üzere yapıyorum. Çöken değerde bir önceki değere alıp 10'ar dakika aida64 ve prime95 testleri yapacağım sonucu yazarım.

Hocam belki sürüm çok yeniyse ondan yapıyor olabilir PSU nuz yeterli gözüküyor chipset driverını falan yüklediğinizi varsayıyorum.

Hocam çözümü buldum Auto'da başlatınca 7.2.5 sürümünde bende crash verdi threads bölümünü 12 seçmeniz gerekiyor.
Dostum harikasın. Çözdün gerçekten. İnsan auto ayarlara güveniyor, hiç aklıma gelmedi orayla uğraşmak. 10 dakika kadar 1.25V ve 4.1 Ghz değerlerinde tuttum testi. 65 dereceyi geçmedi. Bence iyi. Çok teşekkür ederim zamanın için.

@Bitflex konu için çok teşekkürler, benim fikrim de herkes gibi çok faydalı olduğudur.

3600 işlemcimi AMD Ryzen Master ile 4.1Ghz ve 1.25V ile kullanıyorum.

Birçok arkadaş gibi benim de bir sorum olacaktı. OCCT 7.2.2 kullanıyorum. Test başlangıcının üçüncü saniyesinde crash oluyor, neden olabilir?

Cinebench'te ya da AIDA64'te sorun yaşamadım. Max 65 dereceye çıktım. Soğutucum Deep Cool Gammaxx 300r. Şimdiden teşekkürler.
OCCT nin 6.2.0 sürümü ile yapmayı dene. Yaşadığın şeyin aynısını 7.2.2 sürümü ile bende yaşadım.Foruma baktığımda son sürümün hatalı olduğunu öğrenip 6.2.0. sürümü ile yaptım.

Yeni konular

Geri
Yukarı