Ryzen 5 3600 undervolt ve sıcaklık düşürme rehberi

Ben sadece yaptığım arastirmalar sonucunda karsima cikan bu arkadasin videosunu paylasmak istedim. Tabii ki siz ince ayrintisina kadar dusunmus ve denemissinizdir. Sadece nasil kullanilacagini veya nasil test edilecegini ogrenmek isteyen arkadaslara belki fikir olur diye paylastim. Yoksa sizin bir sayfa boyunca yaptiginiz rehberi bosa cikarmak degil tabii ki niyetim. Sonucta emek var. Başarılar.

4.0 üstü bir değer girdiğimde sistem direk kapanıyor, 4.0'da da 1,3v çalışıyor ancak testi başlatır başlatmaz patlıyor, 1,35-1,375-1,4 değerlerinde OCCT hata buluyor. CPB ve PBO kapalı. Sıkıntı ne anlayamadım :D Aşağı yukarı 1 yıldır termal macun değiştirmedim, ısı 90-95 görüyor. Acaba bu hataların sebebi ısı kaynaklı mı? Çünkü sistem kapanmıyor, çok da zorlamıyorum bakım yapmam gerek.

CPB kapalıyken 18 dakikalık OCCT testinde 1.1v ve 78 derece de kaldı. Elde ettiğim en iyi değer bu sanırım :D
Bu arada BIOS içinde yaptığım hiçbir ayar bilgisayarı boot etmedi(CPB PBO dışında). Yukarıda ki değerleri Ryzen Master ile yaptım. Anakart: Gigabyte B450M S2H

4.0 üstü bir değer girdiğimde sistem direk kapanıyor, 4.0'da da 1, 3V çalışıyor ancak testi başlatır başlatmaz patlıyor, 1, 35-1, 375-1, 4 değerlerinde OCCT hata buluyor. CPB ve PBO kapalı. Sıkıntı ne anlayamadım :D aşağı yukarı 1 yıldır termal macun değiştirmedim, ısı 90-95 görüyor. Acaba bu hataların sebebi ısı kaynaklı mı? Çünkü sistem kapanmıyor, çok da zorlamıyorum bakım yapmam gerek.

CPB kapalıyken 18 dakikalık OCCT testinde 1.1v ve 78 derece de kaldı. Elde ettiğim en iyi değer bu sanırım :D.
bu arada BIOS içinde yaptığım hiçbir ayar bilgisayarı Boot etmedi(CPB PBO dışında). Yukarıdaki değerleri Ryzen Master ile yaptım. Anakart: Gigabyte B450M S2H.

Estafurullah hocam en azından yapılması hakkında yol gösterici ancak birkaç eksik var arkadaşın videosunda yoksa gayet iyi ben ufak eksiklerini söylemek istedim sadece.
4.0 üstü bir değer girdiğimde sistem direk kapanıyor, 4.0'da da 1, 3V çalışıyor ancak testi başlatır başlatmaz patlıyor, 1, 35-1, 375-1, 4 değerlerinde OCCT hata buluyor. CPB ve PBO kapalı. Sıkıntı ne anlayamadım :D aşağı yukarı 1 yıldır termal macun değiştirmedim, ısı 90-95 görüyor. Acaba bu hataların sebebi ısı kaynaklı mı? Çünkü sistem kapanmıyor, çok da zorlamıyorum bakım yapmam gerek.

CPB kapalıyken 18 dakikalık OCCT testinde 1.1v ve 78 derece de kaldı. Elde ettiğim en iyi değer bu sanırım :D.
bu arada BIOS içinde yaptığım hiçbir ayar bilgisayarı Boot etmedi(CPB PBO dışında). Yukarıdaki değerleri Ryzen Master ile yaptım. Anakart: Gigabyte B450M S2H.

Hocam CPB kapalı iken 95 dereceyi görüyorsa muhtemel soğutucu montajında sıkıntı var çünkü tanıdığım 3-4 kişide var hepside CPB kapalı kullanıyor ben yük testinde 70'e geleni bile görmedim bence montajı kontrol edip bir macun yenilemesi yapın derim macun fabrikasyon olarak da elinize kuru ulaşmış olabilir. CPB kapalı iken hata alıyosanızda hiçbir işlem yapmadan muhtemel işlemcinizde bir sıkıntı var gibi.

Hocam CPB kapalı iken 95 dereceyi görüyorsa muhtemel soğutucu montajında sıkıntı var çünkü tanıdığım 3-4 kişide var hepside CPB kapalı kullanıyor ben yük testinde 70'e geleni bile görmedim bence montajı kontrol edip bir macun yenilemesi yapın derim macun fabrikasyon olarak da elinize kuru ulaşmış olabilir. CPB kapalı iken hata alıyosanızda hiçbir işlem yapmadan muhtemel işlemcinizde bir sıkıntı var gibi.

CPB ve PBO açıkken işlemci kendini 90-92 gibi frenleyip voltaj düşürmeye başlıyor. Sadece CPB kapalıyken 78 derecede kaldı. Muhtemelen macunla alakalı ama voltaj değiştirince boot etmeme sorununu anlayamadım.

CPB ve PBO açıkken işlemci kendini 90-92 gibi frenleyip voltaj düşürmeye başlıyor. Sadece CPB kapalıyken 78 derecede kaldı. Muhtemelen macunla alakalı ama voltaj değiştirince Boot etmiyornu anlayamadım.

Hocam şimdi buradan anlamak güç anakart sıkıntısıda olabilir PSU sıkıntısıda direk işlemciden alakalıda olabilir Boot etmediği zaman anakarttan EZ Debug ışıklarından hangisi yanıyor.

Selamlar @Bitflex öncelikle bu güzel rehber için teşekkür ederim. Bende 1 hafta önce Ryzen 5 3600 alarak aranıza katıldım ve bugün kurulumu gerçekleştirdim. İlk başta oto ayarla 85-90 derece sıcaklıklar gördüm ve sonra sizin rehberinizi örnek alarak yavaş yavaş voltaj düşürme işlemlerine başladım. 4.2 GHz 1.2v şu an stabil. Prime 95 small FFT testinden de alnımızın akıyla geçtik. Şimdi sormak istediğim 4.2 GHz 1.2v kalmalı mı? Yoksa aç gözlülük yapıp GHz arttırmayı denemeli miyim? Ya da daha az voltajlara düşürmeli miyim? Bir başka soruda bu 4.2'nin ben sadece oyunlarda kullanmak istiyorum sistem boştayken 3.6 GHz 0.95 voltaj ya da 1.05 voltaj nasıl ayarlıcam ve bu geçişleri nasıl gerçekleştirebilirim? Şimdiden teşekkürler elinize sağlık.

Selamlar @Bitflex öncelikle bu güzel rehber için teşekkür ederim. Bende 1 hafta önce Ryzen 5 3600 alarak aranıza katıldım ve bugün kurulumu gerçekleştirdim. İlk başta oto ayarla 85-90 derece sıcaklıklar gördüm ve sonra sizin rehberinizi örnek alarak yavaş yavaş voltaj düşürme işlemlerine başladım. 4.2 GHz 1.2v şu an stabil. Prime 95 small FFT testinden de alnımızın akıyla geçtik. Şimdi sormak istediğim 4.2 GHz 1.2v kalmalı mı? Yoksa aç gözlülük yapıp GHz arttırmayı denemeli miyim? Ya da daha az voltajlara düşürmeli miyim? Bir başka soruda bu 4.2'nin ben sadece oyunlarda kullanmak istiyorum sistem boştayken 3.6 GHz 0.95 voltaj ya da 1.05 voltaj nasıl ayarlıcam ve bu geçişleri nasıl gerçekleştirebilirim? Şimdiden teşekkürler elinize sağlık.

Öncelikle hayırlı olsun hocam. Değeriniz çok güzel daha fazla kurcalamayın derim açıkcası 1.2v 4.2 GHz oldukca iyi bir değer zaten Ryzen'lar overclock anlamında o kadar da verimli değiller 4.3 en baba 4.4 GHz oluyolar ki bunuda epey bir zorlaman gerekiyor çok üst seviye bir ekran kartınız yoksa bu haliylede rahat rahat besleyecektir. 3.6GHz'da kullanıp sadece oyunlarda 4.2GHz'e almak istiyorsanız BIOS'tan yapmayın ayarlarınızı oradan sadece CPB kapatın bütün ayarlarınızı benim gibi Ryzen Master'da bir profil oluşturup oyuna gireceğiniz zaman uygula deyip kullanın.

Tam anlayamadım hocam. Şimdi 4.2 GHz 1.2v bir profil oluşturdum ve BIOS'tan da yaptım. Sürekli 4.2 GHz'da çalışıyor. Ryzen Master'dan 3.6 GHz 1V yeni bir profil oluşuturup boştayken o profile mi tıklayım? Şu an CPB açık BIOS'tan.

Yok hocam biostakini iptal edin orada normal 3.60GHz'de çalışacak şekilde olsun 4.2GHz 1.2v şeklinde Ryzen Master'a kaydedin oyuna girceğiniz zaman uygula yapar girersiniz normal zamanda da 3.6GHz'de çalışır.

Merhaba HWMonitor ile de voltaj kısmını paylaşır mısınız? VID kısmı artsa da VDD kısmı sabit kalıyor bende ryzen master üzerinden uyguladığımda. Ona bir şey yapmak gerekiyor mu?
Stok fan ile 3.9GHz 1.1V kullanıyorum ben. Biraz şans işi ama soğutma eklersem eğer daha iyi değerler elde edebilirim diye düşünüyorum. Bir de PSU da önemli bir faktör oluyor burada. Elimde GP-650 var çok da zorlamak istemiyorum malumunuz...

Yeni konular

Geri
Yukarı