Ryzen 5 3600 undervolt ve sıcaklık düşürme rehberi

@Bitflex Hocam merhabalar. Ben Ryzen 3600 ve soğutucu olarak Hyper 212 Spectrum aldım.Aldıktan sonra clock tuner programında 30-40 dakikalık diagnostic testi yaptım ve işlemcim GOLDEN SAMPLE çıktı. Daha sonra denemelerim sonucunda sabit 4.2 GHz i cinebench R23 puanlarına(9551 puan multicore) göre en iyi 1.14-1.15 Volt DEĞERLERİNDE yakaladım. AIDA64 testini 10 dakika denedim maks 67 dereceyi gördüm. Sizce değerlerim nasıl? Hangi testi yapmamı önerirsiniz? Bu arada sadece oyun oynuyorum pc de.

@Bitflex hocam merhabalar. Ben Ryzen 3600 ve soğutucu olarak Hyper 212 Spectrum aldım. Aldıktan sonra clock tuner programında 30-40 dakikalık diagnostic testi yaptım ve işlemcim golden sample çıktı. Daha sonra denemelerim sonucunda sabit 4.2 GHz'i Cinebench R23 puanlarına(9551 puan multicore) göre en iyi 1.14-1.15 Volt değerlerinde yakaladım. AIDA64 testini 10 dakika denedim maks 67 dereceyi gördüm. Sizce değerlerim nasıl? Hangi testi yapmamı önerirsiniz? Bu arada sadece oyun oynuyorum PC de.

Hocam AIDA 64 güzel yüklemiyor şansi görüşüm OCCT de 1 saat dursun kapanma olmazsa güzel güzel kullanın. Değeriniz oldukca iyi gerçi ben 1.2v da hiç 67 dereceyi görmedim ama ortam kasa farkından olabilir 67 maksimum değerde gayet iyi hiçbir oyun o denli kullanamayacaktır nasıl olsa.

Hocam AIDA 64 güzel yüklemiyor şansi görüşüm OCCT de 1 saat dursun kapanma olmazsa güzel güzel kullanın. Değeriniz oldukca iyi gerçi ben 1.2v da hiç 67 dereceyi görmedim ama ortam kasa farkından olabilir 67 maksimum değerde gayet iyi hiçbir oyun o denli kullanamayacaktır nasıl olsa.
Hocam bugun 30 dakika AIDA 64 testinde maks 64 dereceyi gördü. Kasanın önünü mesh e çevirdiğim için 2-3 derece farketti sanırım. OCCT testini de yapıp dönüş yapacağım burdan. Teşekkür ederim.
@Bitflex Hocam şu an testi başlattım. Bir sorum daha olacaktı. Normal masaüstünde HWinfo da işlemcim 1.14-1.15 civarı kullanırken Occt Aıda gibi testlerde neden 1.125-1.131 voltaj kullanıyor?
OCCT-20210122-213627-CPUOCCT.png

Hocam test sonucum böyle genelde 59-60-61 civarlarında seyretti sıcaklık. 4.2 GHz sabit 1.15 volt değerlerim gayet güzel sanırım.

Hocam bugun 30 dakika AIDA 64 testinde maks 64 dereceyi gördü. Kasanın önünü mesh e çevirdiğim için 2-3 derece fark etti sanırım. OCCT testini de yapıp dönüş yapacağım buradan. Teşekkür ederim.
@Bitflex hocam şu an testi başlattım. Bir sorum daha olacaktı. Normal masaüstünde HWiNFO da işlemcim 1.14-1.15 civarı kullanırken OCCT AIDA gibi testlerde neden 1.125-1.131 voltaj kullanıyor?
Eki Görüntüle 848417
Hocam test sonucum böyle genelde 59-60-61 civarlarında seyretti sıcaklık. 4.2 GHz sabit 1.15 Volt değerlerim gayet güzel sanırım.

Aynen hocam değerler gayet iyi bazı programlarda ufak tefek sapmalar olabiliyor. Mesela Ryzen Master ile HWiNFO arasında voltaj farklılıkları vs onları çok kafaya takmayın uçurum fark yoksa.

Aynen hocam değerler gayet iyi bazı programlarda ufak tefek sapmalar olabiliyor. Mesela Ryzen Master ile HWiNFO arasında voltaj farklılıkları vs onları çok kafaya takmayın uçurum fark yoksa.
Çok teşekkür ederim size.İlk defa böyle bir şey yaptığım için insan acaba yanlış mı diye düşünerek onay almak istiyor :D

Çok teşekkür ederim size. İlk defa böyle bir şey yaptığım için insan acaba yanlış mı diye düşünerek onay almak istiyor :D.

Ne demek hocam ben teşekkür ederim bu arada 15-20 PC'ye yakın yaptım bu işlemi rekora en yakın değer sizinki şu anda 1.12'lik bir rekor var bakalım ilerleyen günlerde neler göreceğiz :)

Ne demek hocam ben teşekkür ederim bu arada 15-20 PC'ye yakın yaptım bu işlemi rekora en yakın değer sizinki şu anda 1.12'lik bir rekor var bakalım ilerleyen günlerde neler göreceğiz :)
Ya aslında daha düşük voltaj yapabilirdim belki ama R23 testinde 1.14 ün altına çekince puanım düştü 9300 küsürlere o yüzden tekrar 1.14-1.15 e çıktım. Daha düşmeye gerek yok bence değil mi?

Ya aslında daha düşük voltaj yapabilirdim belki ama R23 testinde 1.14'ün altına çekince puanım düştü 9300 küsurlere o yüzden tekrar 1.14-1.15'e çıktım. Daha düşmeye gerek yok bence değil mi?

Hocam puan düşüşü biraz değişik belki daha inseniz artacak başıma geldi oradan biliyorum. Ama daha aşasına pek gerek yok çünkü değer oldukca iyi yani.

@Bitflex konu için çok teşekkürler, benim fikrim de herkes gibi çok faydalı olduğudur.

3600 işlemcimi AMD Ryzen Master ile 4.1Ghz ve 1.25V ile kullanıyorum.

Birçok arkadaş gibi benim de bir sorum olacaktı. OCCT 7.2.2 kullanıyorum. Test başlangıcının üçüncü saniyesinde crash oluyor, neden olabilir?

Cinebench'te ya da AIDA64'te sorun yaşamadım. Max 65 dereceye çıktım. Soğutucum Deep Cool Gammaxx 300r. Şimdiden teşekkürler.

Geri
Yukarı