Ryzen 5 3600 ve ASUS B550 F sistem donuyor

kaan aygönül

Decapat
Daha fazla  
Merhaba.

2021'in eylül ayından itibaren yeni sistem toplamaya başladım. Topladığım bilgisayarın parçaları aşağıdaki gibidir. Her neyse tüm eksikleri aldım. PC'yi topladım orijinal Windows 10 64 Bit'de yükledim. Kurulum başarılı oldu. İlk açılışta herhangi bir hata ya da mavi ekran almadım. Mavi ekran hiçbir zaman almıyorum zaten. Bu arada BIOS'u, çip seti sürücülerini, ekran kartı sürücülerini de güncelledim. Güncellemediğim hiçbir şey yok. PC de herhangi bir birleştirme hatası da yok. Kullanmaya başladıktan sonra PC neredeyse 3-4 saatlik kullanımda sebepsiz yere donmaya başladı. Olay günlüklerinde ya da performans izleyicisinde, bakım raporlarında bu donma olduğu zaman herhangi bir veri olmuyor. Yani sorun raporlanamıyor. Neyin donmaya sebep olduğu belli değil. Donma da genelde şöyle oluyor. İlk önce internet gidiyor gibi oluyor, mouse imleci çalışıyor. Sonra örneğin bir klasöre basıyorsunuz, tam açılırken kutucuk geliyor ama içi boş, tam yüklenememiş, imleç hala çalışıyor, sonra CTRL+alt+del yapıyorum, geliyor, fakat sonra her şey donuyor, PC tepki vermiyor, imleç harici her şey donuyor, tüm bu süreç 3-5 saniyede oluyor tabii. Yani sanki hafif donma ile başlayıp, ağır donmaya geçiyor PC. En son reset atıp düzelte biliyorum. Bu sorunu çok araştırdım. Onlarca kez birçok testi ayrı ayrı her bileşen için denedim ama bileşenlerde sorun yok, testlede hiç hata almıyorum ama PC donuyor. Bu arada şunları da söylemeliyim XMP'ya da D. O C. P açıkmış kapalıymış hiç fark etmiyor. RAM'lerim 3600MGHZ ama mesela açılış hızında da bıraksam 2666MGHZ, sistem yine de donuyor. Tek bulduğum çözüm ise güç ayarlarını Ryzen yüksek performansa çıkartmak, o zaman hiçbir donma olmuyor. Bunu bir türlü anlayamıyorum her şey yeni ve güçsüz de değil. Yani onlarca kullanıcı var ve eminim kullanıcılar bu durumla karşılaşmıyordur. Yani yepyeni bir PC performans yönetimi yüksek olmadığı sürece donar mı? Donmaması lazım, ki gördüğüm kadarıyla donmuyor. Ama benim PC yüksek ayara getirmezseniz donuyor. Bunu anlayamıyorum. Güç ayarı dengeli olup ben bu PC'yi sorunsuz kullanamam mı? Neden sorunlar yüksek performansta ortadan kalkıyorda, yüzlerce kullanıcının yaptığı ayar olan dengeli performansta sorun yaşıyorum. Bunu bir türlü anlayamadım. Fikri olan yardımcı olabilir mi? O kadar para verdim ve bu sorunun olması beni çok üzüyor. Bu arada 3 defa format da attım, sorun çözülmedi.

Anakart: ASUS b 550 F
İşlemci: Ryzen 5 3600.
RAM: Corsair cMW16GX4M2Z3600C18 16 bg.
Hard disk: Samsung 980 500GB M.2 NVMe SSD ve WD Black 1TB 7200RPM.
Power suppley: Corsair CX650F 650W 80+ Bronze.
Ekran kartı: ASUS GT 730 2 GB (idareten aldım, sonra değiştireceğim)
İşlemci soğutucusu: Cooler Master Master Liquid ML 120l V2.
Kasa: ASUS TUF Gaming GT 301.
Yok mudur yardimci olabilecek kimse?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı