Ryzen 5 3600 + Wraith Prism Isınma Sorunu

quattroporte

Hectopat
Merhabalar. Haziran ayının başında bir sistem topladım fakat toplamaz olaydım. Sistemi çalıştırdım CPB yüzünden artan sıcaklıklar beni korkuttu bunun stresini yaşadım. Neyse ki çok kısa bir zaman içerisinde stock fanın bu işlemciye (R5 3600) yetmediğini ve iyi bir soğutucuya geçene kadar 3.6MHz base clock hızında kullanılabileceğini öğrendim ve bu şekilde devam ettim. Sonrasında ekran kartı yüzünden sorunlar yaşadım (RX 5600 XT) zamanla azalmaya başladı ama bitmedi. Sürekli araştırma halindeydim. İnsanı gerçekten inanılmaz strese sokuyor. Sürekli tavsiyeler veriliyor(PSU bozuktur, ram bozuktur, ssd bozuktur vs.) bunu da atlattım ya da alıştım diyeyim.
Asıl konuya gelmek istiyorum. Genel olarak oyun oynama amacıyla sistemi toplamıştım. Monitör 60hz olduğundan dolayı 60FPS sabit 1080p'de herhangi bir ısı sorunuyla karşılaşmadım. Görsellik açısından ikinci el bir wraith prism soğutucu aldım ve sisteme montajladım. FPS sınırını kaldırdığımda ısı değerleri haliyle öncekinden yükseklere çıktı. Fakat asıl problem stres testleri yaptığımda bu soğutucu ile 80-90 dereceleri görmesi ve CPB özelliğini aktif ettiğimde halen boşta dahi yüksek ısılara ulaşması. Ryzen Master programıyla da voltaj ayarlamaları denedim fakat bu sorunun üstesinden gelemedim. Gerek stock soğutucu gerek wraith prism ile 3.6 ghz üstüne çıktığımda ısı çok yükseliyor. Gerçekten psikolojik olarak bu durum beni çok yıprattı. Yardımcı olabilecek birileri varsa özelden de ulaşabilirim. Gerçekten bu konuda desteğe ihtiyacım var.
Kullandığım anakart: Gigabyte B450M S2H
Ram: Team T-Force Alliance 3200mHz
Ekran Kartı: XFX RX 5600 XT
PSU:Aerocool VX 600 (80+ vs. sertifakalı değil)
Termal macun muhtemelen kaliteli değil. Montaj yaptırdığım yerde kullanıldı. Kasamda 1 egzoz 2 normal fan var ve havalandırması muhtemelen vasat üstüdür. Wraith Prismin iki modunu da denedim (sessiz ve performanslı) çok fark göremedim aralarında.
Yardımlarınızı bekliyorum, şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam, kasaya bir kaç fan daha ekleyin. Soğutucuyu ve işlemciye sürdüğünüz macunu kontrol edin kaymış olabilir. O soğutucu ile o kadar ısınması normal değil. Bazı macunlar o kadar dandik ki ben 80C°'lere vuran işlemcime dandik 5₺'lik macun sürdüğümde 90C°'lere çıkmaya başladı. Güzel bir macun alın. Önce soğutucu tam oturmuş mu kontrol edin.

Hocam, kasaya bir kaç fan daha ekleyin. Soğutucuyu ve işlemciye sürdüğünüz macunu kontrol edin kaymış olabilir. O soğutucu ile o kadar ısınması normal değil. Bazı macunlar o kadar dandik ki ben 80C°'lere vuran işlemcime dandik 5₺'lik macun sürdüğümde 90C°'lere çıkmaya başladı. Güzel bir macun alın. Önce soğutucu tam oturmuş mu kontrol edin.
Hocam termal macunu değiştirebilirim sorun değil fakat işlemcide bir sıkıntı olma ihtimali var mı benim canımı sıkan durum bu. Yoksa 3.6gHz'de benim günlük işlerimi görüyor ve 60 derecelerde falan çalışıyor bu şekilde maksimum.

Kasa marka model nedir? Göremedim, yazdıysanız kusura bakmayın.
Bu arada keşke Wraith Prism almadan bir danışsaydınız, ne kadara almıştınız? Onun yerine alınabilecek çok daha iyi soğutucular var, birçok alternatifi bulunurken sırf görseli iyi olsun diye Prism almak biraz mantıksız. Neyse olmuş ile ölmüşe çare yok, tartışmanın da manası yok, artık nasıl düzeltebileceğinize bakın. 😁

Kasa marka model nedir? Göremedim, yazdıysanız kusura bakmayın.
Bu arada keşke Wraith Prism almadan bir danışsaydınız, ne kadara almıştınız? Onun yerine alınabilecek çok daha iyi soğutucular var, birçok alternatifi bulunurken sırf görseli iyi olsun diye Prism almak biraz mantıksız. Neyse olmuş ile ölmüşe çare yok, tartışmanın da manası yok, artık nasıl düzeltebileceğinize bakın. 😁
Hocam Sharkoon RGB Flow kasa. Soğutucuyu 240 liraya aldım açıkçası bu fiyat bandında görselliğe önem vererek aldığım için iyi olduğunu düşünüyordum. Derdim işlemcinin sıkıntılı olup olmaması gerçekten..

Undervolt + güzel soğutucu
Hocam undevolt denedim fakat yine sıcaklıklar yüksek seyretti. Wraith Prism gerçekten bu kadar etkisiz olabilir mi?

wdvetfbgv.PNG

1.200 volta sabitlemediğin sürece soğutamazsın

Hocam Sharkoon RGB Flow kasa. Soğutucuyu 240 liraya aldım açıkçası bu fiyat bandında görselliğe önem vererek aldığım için iyi olduğunu düşünüyordum. Derdim işlemcinin sıkıntılı olup olmaması gerçekten..
Kasanın hava akışı iyi diye biliyorum, fiyat normal ama daha iyileri vardı. Neyse, 3600 işlemcilerin bazılarında silikon kalitesiz olabiliyor ama bu kadar da olmaz diye biliyorum, işlemcide sıkıntı olduğunu düşünmüyorum. Termal macun yenidir herhalde, kasa hava alan yerdedir, sıkıntı olmaması lazım ama, anlayamadım. İnşaallah düzelir, bu arada işlemci sıcaklığına nereden bakıyorsunuz? 😁

Kasanın hava akışı iyi diye biliyorum, fiyat normal ama daha iyileri vardı. Neyse, 3600 işlemcilerin bazılarında silikon kalitesiz olabiliyor ama bu kadar da olmaz diye biliyorum, işlemcide sıkıntı olduğunu düşünmüyorum. Termal macun yenidir herhalde, kasa hava alan yerdedir, sıkıntı olmaması lazım ama, anlayamadım. İnşaallah düzelir, bu arada işlemci sıcaklığına nereden bakıyorsunuz? 😁

Programları mevcut: Core temp, HWiNFO vb.

Eki Görüntüle 703192
1.200 volta sabitlemediğin sürece soğutamazsın
1.2 volt ve 4.2ghz ile deneyeceğim hocam. Peki bu şekilde ısı değerleri nasıl seyreder ya da seyretmeli?
Ben de anlamadım gerçekten. Tamamen sıkıntı stres... İşlemci sıcaklığına NZXT Cam OCCT ve Ryzen Master ile bakıyorum

Yeni konular

Geri
Yukarı