Ryzen 5 3600 yüksek sıcaklık değerleri

Önü mesh ve çok fanlı bir kasa işini görecektir. Bütçe var ise 300-350 civarlarında işini görecek bir kasa alabilirsin. Ya da 150-200 TL civarlarında soğutucu fanlar var bende kullanıyorum boşta 19 derece benim işlemci. En baba oyunda 60'ı geçmiyor. Benim kasayı örnek olarak koyuyorum. Ben ekstra fanlarla beraber toplam 400 TL'ye mal ettim ve şu anda içerisi buz gibi kasanın.
kasa yerine fan alıp kurtarsam daha iyi olucak gibi sanırım
Dostum undervolt yaparak kurtulabilirsin, şöyle anlatayım ben de iki hafta önce 2600X aldım, deli gibi ısınıyordu stress testinde 98 derece gördüm, oyunlarda 90’lara çıkıyordu.

Olay şu, işlemcinin temel frekansı 3.6 fakat kendini sürekli olarak 4.2 ghz’e boostluyor, ve bunu yaparken kendine o kadar fazla voltaj veriyor ki Auto ayarlarda, haliyle ortaya devasa ısı çıkıyor.

Şu anda ben kendi işlemcimi 4.1 ghz’de çalıştırıyorum sabit şekilde, 1.45v veriyor Auto ayarda, fakat ben 1.25v veriyorum şu anda. Yaklaşık 20 derecelik bir düşüş elde ettim, oyun oynarken 55-75 aralarında geziniyor.

Üstelik undervolt yaparak performans artışı elde edebilirsin çünkü Auto ayarlarda işlemcin 4.2'ye çıksa bile, sıcaklık arttığında hızını 4.0 hatta 3.8'lere kadar bile düşürebiliyor.

Bizim bu işlemi yapma aracımız işlemciyi sabit hızda, düşüş ya da çıkış olmadan sürekli ve stabil olarak Boost frekansında daha düşük voltajla çalıştırarak sıcaklık düşüşü elde etmek.

Not: Benim verdiğim voltaj değerlerinde pat diye işlemcini çalıştırmayı deneme, her anakart her işlemci için hatta aynı model olsalar dahi, fabrikadan çıkan her işlemcinin bile farkları oluyor, bu değerleri kendin bulmalısın deneme yanılma yoluyla, voltaj düşür stress testine sok, sorun yoksa tekrar düşür, tekrar ve tekrar, ne zaman ki sorun başlar, bilgisayar kapanır, hata verirse, işte o zaman voltajı bir önceki değere alıp sabit ve stabil şekilde kullanabilirsin. Kolay gelsin.

Yaptım dostum 4.0 GHz'de çalıştırıyorum 1.175 de voltaja düşürdüm şu an boştayken 45-50 arası sıcaklık oyunlarda 70-80 arası geziyor ama bu bile fazla 0 işlemci için diye düşünüyorum.
En uygun fiyata, en iyi performansı veren işlemci soğutucu budur:

Zaten uygun fiyatlı işlemci soğutucuları arasında çok popüler. Tavsiye ederim.
teşekkür ediyorum
Bende @Diss2ready gibi Snowman T6 Ultra öneririm. Şahsen bende kullanıyorum ve oyunlarda yaklaşık 15-20 derecelik düşüşler oldu.
teşekkür ediyorum
En uygun fiyata, en iyi performansı veren işlemci soğutucu budur:

Zaten uygun fiyatlı işlemci soğutucuları arasında çok popüler. Tavsiye ederim.
kasa için fan önerebilir misin ucuz yollu 120 mm ?

kasa yerine fan alıp kurtarsam daha iyi olucak gibi sanırım

Yaptım dostum 4.0 GHz'de çalıştırıyorum 1.175 de voltaja düşürdüm şu an boştayken 45-50 arası sıcaklık oyunlarda 70-80 arası geziyor ama bu bile fazla 0 işlemci için diye düşünüyorum.

teşekkür ediyorum

teşekkür ediyorum

kasa için fan önerebilir misin ucuz yollu 120 mm ?

Biraz orta üstü fiyata sessiz ve hava akımı güçlü olan fanlar olarak önerim:

Orta fiyata fan olarak:

(Alttaki fan hava akımı olarak üsttekinden daha iyi ama biraz daha sesli)

Ucuz fiyata en iyi hava akımı değerini verebilen fan olarak tavsiyem ise:

Biraz orta üstü fiyata sessiz ve hava akımı güçlü olan fanlar olarak önerim:

Orta fiyata fan olarak:

(Alttaki fan hava akımı olarak üsttekinden daha iyi ama biraz daha sesli)

Ucuz fiyata en iyi hava akımı değerini verebilen fan olarak tavsiyem ise:

teşekkür ederim çok yardımcı oldun dostum ama bunlar biraz bütcemi aşıyor kasama 5 tane fan takabiliyorum 120 mm ve 5 tane 50 tlden fan alıp üstüne birde işlemci için fan alırsam altından kalkamam :(

teşekkür ederim çok yardımcı oldun dostum ama bunlar biraz bütcemi aşıyor kasama 5 tane fan takabiliyorum 120 mm ve 5 tane 50 tlden fan alıp üstüne birde işlemci için fan alırsam altından kalkamam :(

Dostum o bütçede sana bulurum ama o fiyatlarda performans, ses ve ömrü nasıl olur fanların bilemem. Ayrıca o fiyattaki ürünler süs fanı gibi, hiçbir etki etmez. Sen 5 tane aldım içerisi güzel soğutur dersin ama soğutmaz adam akıllı. Bütçen cidden düşükse yukarıda attığım xigmatek o fiyata cidden çok güzel. Ama dersen ki çok ucuza almak istiyorum:

Bunu tavsiye edebilirim. 4 tanesi 120 TL. Ama çok da aman aman performans bekleme bu üründen. Bundan da daha düşüğe fan alma, süs fanından ibaret kalır.

Dostum o bütçede sana bulurum ama o fiyatlarda performans, ses ve ömrü nasıl olur fanların bilemem. Ayrıca o fiyattaki ürünler süs fanı gibi, hiçbir etki etmez. Sen 5 tane aldım içerisi güzel soğutur dersin ama soğutmaz adam akıllı. Bütçen cidden düşükse yukarıda attığım xigmatek o fiyata cidden çok güzel. Ama dersen ki çok ucuza almak istiyorum:

Bunu tavsiye edebilirim. 4 tanesi 120 TL. Ama çok da aman aman performans bekleme bu üründen. Bundan da daha düşüğe fan alma, süs fanından ibaret kalır.
teşekkür ediyorum, sana özelden yazabileceğim bir sosyal medyan felan var mı bir kaç sorayım değerleri atayım müsaitsen

Yeni konular

Geri
Yukarı