R5 3600'ü satıp R5 5600X'e 1000 TL fazladan vermeye değer mi?

Bana göre yapmıyor :) kas gücü olarak 6600 XT'nin 3060'tan daha güçlü olduğunu söylemeye gerek yok sanırım. Siz CPB açık diyorsunuz, benim direkt işlemci frekansım 4.2GHz. Eğer CPB'nin kendisini düşüşe geçirdiğindeki anlara denk geliyorsanız o zaman darboğaz oluyor olabilir malum belirli bir derece aralığından sonra işlemci kendisini frenliyor. Ben videoyu izlemedim bile, kendime göre yorum yapıyorum :)
Sadece test videolarına inandığınız için canlı testini atıyorum size, bunun için niye uğraştığımı bilmiyorum ama sayınız çok arttı.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Dakika: 8:58

Kasa ve güç kaynağı çöpken 1000 TL'yi 5600X'e harcamak pek mantıklı olmaz. FPS farkı rekabetçilerde olur ama 3600, 3060 ve 2x8 GB 3200Mhz RAM ile normal ve hikayeli oyunların %95'inde darboğaz olmaz.

Sadece test videolarına inandığınız için canlı testini atıyorum size, bunun için niye uğraştığımı bilmiyorum ama sayınız çok arttı.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Dakika: 8:58

RTX 3060 ile 5800X de darboğaz yapıyor Valorant'ta örneğin. Seçmece oyunlara bakıp darboğaz var/yok dersek işlemci bulamayız.

Sadece videolara inandığınız için canlı testini atıyorum size, bunun için niye uğraştığımı bilmiyorum ama sayınız çok arttı.

Ben videoyu izlemedim ki, niye videoyu izlemişim gibi davranıyorsunuz?

Ayrıca ben "işlemci OC'siz stok haldeyken hiç darboğaz olmuyor" demedim. "OC gerekebilir" dedim. Donanım Arşivi de çekirdek frekanslarını belirtmemiş. Eğer 3.6Ghz hızında kullanıyorsa zaten darboğaz yapabilir bunu inkar etmedim.

Şu konuya da bir açıklık getireyim.

Ryzen 5 3600, RTX 3060 besleyebilir. 6600 XT'yi de besleyebiliyor. Ama OC yapılması gerekebilir. Ben OC yaptım 6600 XT ile sorun yaşamıyorum. İşlemciye yüklenen oyunlarda stok frekans halinde (3.6GHz) biraz darboğaz yapabilir 1080P'de.

RTX 3060 ile 5800X de darboğaz yapıyor Valorant'ta örneğin. Seçmece oyunlara bakıp darboğaz var/yok dersek işlemci bulamayız.

Hocam Valorant'taki bence darboğaz değil. Zaten 2K ve 4K ayarlarda iyi FPS almış, 1080P'de de sorun yok. Ayrıca işlemci odaklı bir oyun. O yüzden ona darboğaz demek pek doğru olmaz. Alt çekirdek yükleri de pek yüksek gelmedi genelde 1-2 çekirdek ciddi yük altına giriyor.

Kasa ve güç kaynağı çöpken 1000 TL'yi 5600X'e harcamak pek mantıklı olmaz. FPS farkı rekabetçilerde olur ama 3600, 3060 ve 2x8 GB 3200Mhz RAM ile normal ve hikayeli oyunların %95'inde darboğaz olmaz.

1-2 oyun seçip paylaşmıyorum, yukarıda ki yorumumda da belirttim Valorant, CS gibi basit işlemci gücü isteyen oyunlarda bunu anlamazsın doğal olarak o oyunlar ekran kartı zaten uyuyor.
Seçmece oyunlara göre var-yok demeyelim demişsin ama en seçilmeyecek oyunu örnek gösteriyorsun.

Hocam Valorant'taki bence darboğaz değil.

Ekran kartının %95 ve üzeri beslenemediği her ortam teknik olarak bir tür darboğazdır. İşlemcinin tekli çekirdek gücü kartın maksimum gücünü kısıtlamış oluyor.

1-2 oyun seçip paylaşmıyorum, yukarıda ki yorumumda da belirttim Valorant, CS gibi basit işlemci gücü isteyen oyunlarda bunu anlamazsın doğal olarak o oyunlar ekran kartı zaten uyuyor.
Seçmece oyunlara göre var-yok demeyelim demişsin ama en seçilmeyecek oyunu örnek gösteriyorsun.

Senin attığın linkte de 1 adet oyun var yalnız özellikle neden seçtin çözemedim. Videodaki kişi "darboğaz oldu" dedi diye bu geneli yansıtan bir durum değil. Bu videodaki 1080P kısmına bakabilirsin darboğazın genel olarak olmadığı açık.

Ekran kartının %95 ve üzeri beslenemediği her ortam teknik olarak bir tür darboğazdır. İşlemcinin tekli çekirdek gücü kartın maksimum gücünü kısıtlamış oluyor.

Senin attığın linkte de 1 adet oyun var yalnız özellikle neden seçtin çözemedim. Videodaki kişi "darboğaz oldu" dedi diye bu geneli yansıtan bir durum değil. Bu videodaki 1080P kısmına bakabilirsin darboğazın genel olarak olmadığı açık.

1 oyun mu var? Arkadaşım sizin gözünü kompleks bürümüş o yüzden bir şey göremiyorsunuz.
Death Stranding, PUBG, Call of Duty Cold War, üçünü bir oyun görüyorsan, başka örneklerde verebilirim.

Hocam o Valorant'ta pek de geçerli sayılmaz açıkçası. Dediğim gibi oyun işlemci odaklı, teknik olarak evet bir darboğaz ancak sorun edilecek türden değil. Zaten 4K High ayarlarda 180-210 arası FPS alması gayet iyi. Valorant özelinde ben kabul edilebilir olduğunu düşünüyorum.

Şu PSU'yu değiştir hemen değiştir acil değiştir diyenleri anlamıyorum. Bu PC'den 30 tane topla aynı PSU ile. 30 unuda sabah akşam koy internet kafeye. Hiçbirinde bir sorun yaşamazsın. Adam sanki 20klık sistem toplamışta PSU olarak bunu kullanmış. Salın şu PSU'ları artık. Bu hazır sistemleri satan adamlar sıkıntılı mı sorun çıkartıp geri döneceğini sıkıntı yaşayıp iade alacaklarını bile bile bu sistemlere bunları koysunlar.

Türkiye'de şöyle gereksiz bir zihniyet var ne pahalıysa o iyisidir.

Çok merak ettim, 3100 ve 6600XT ile hatrı sayılır bir sayıda 1080P'de bir test videosu çekip atar mısın? İşemci odaklı oyunlarda olursa sevinirim gidip Cyberpunk'da darboğaz olmayacağını az çok işi bilen biri bilir.

Geri
Yukarı