R5 3600'ü satıp R5 5600X'e 1000 TL fazladan vermeye değer mi?

3100 ve 6600XT ile hatrı sayılır bir sayıda 1080P'de bir test videosu çekip atar mısın?

Cyberpunk'da darboğaz olmayacağını az çok işi bilen biri bilir, işlemci odaklı oyunlar merak ediyorum ben, mümkünse battle royale oyunlar.

1 oyun mu var? Arkadaşım sizin gözünü kompleks bürümüş o yüzden bir şey göremiyorsunuz.
Death Stranding, PUBG, Call of Duty Cold War, üçünü bir oyun görüyorsan, başka örneklerde verebilirim.

Birader sen iyi misin? PUBG dediğin oyun zaten Valorant gibi rekabetçi sınıfında Death Stranding ile aldığın FPS değerlerini görüyor musun? Benim 3300X ve 6600 XT ile de aynısı oluyor. RDR2 nerede? Witcher 3 nerede? AC Valhalla nerede? Borderlands 3 nerede? Control nerede? Cyberpunk 2077 nerede? Buraya 100 tane daha oyun eklerim var mı testi? Yok. Darboğaz olan bir avuç oyunu seçip koymuş sana 25 oyunlu test videosu attım oraya.

Kusura bakma da düne kadar tek kanal RAM kullanıp "işlemcim kötü darboğaz oluyor" diyordun yani bunu hangi teknik bilgi ile söylüyorsun anlamadım. Videodakinin dediklerini tekrarlayacaksan bir anlamı yok sen kendi deneyiminden ve araştırmalarından yola çık.

Birader sen iyi misin? PUBG dediğin oyun zaten Valorant gibi rekabetçi sınıfında Death Stranding ile aldığın FPS değerlerini görüyor musun? Benim 3300X ve 6600 XT ile de aynısı oluyor. RDR2 nerede? Witcher 3 nerede? AC Valhalla nerede? Borderlands 3 nerede? Control nerede? Cyberpunk 2077 nerede? Buraya 100 tane daha oyun eklerim var mı testi? Yok. Darboğaz olan bir avuk oyunu seçip koymuş sana 25 oyunlu test videosu attım oraya.

Kusura bakma da düne kadar tek kanal RAM kullanıp "işlemcim kötü darboğaz oluyor" diyordun yani bunu hangi teknik bilgi ile söylüyorsun anlamadım. Videodakinin dediklerini tekrarlayacaksan bir anlamı yok sen kendi deneyiminden ve araştırmalarından yola çık.
Sen bu işten anlamıyorsun dostum, saydığın oyunların %95'i hikaye tabanlı, ekran kartı odaklı oyunlar bu oyunlarda bir zahmet yapmasın, direkt işlemci olmasına gerek yok her iki donanımı da güçlü bir şekilde kullanan oyunlarda test yapmamışsın, bu yaptığın insanları yanıltıyor.

Sen bu işten anlamıyorsun dostum, saydığın oyunların %95'i hikaye tabanlı, ekran kartı odaklı oyunlar bu oyunlarda bir zahmet yapmasın, direkt işlemci olmasına gerek yok her iki donanımı da güçlü bir şekilde kullanan oyunlarda test yapmamışsın, bu yaptığın insanları yanıltıyor.
Valorant, CS:GO gibi oyunlarda da darboğaz yapmıyor. Sadece oyun ekran kartına o kadar ihtiyaç duymadığından tamamını kullanmıyor.

Ayrıca @kino işinde en iyilerdendir.

R5 3600 ile RTX 3060/6600 XT dual channel bellek ile 1080P'de darboğaz yapmıyor. Bu kadar.

Birader sen iyi misin? PUBG dediğin oyun zaten Valorant gibi rekabetçi sınıfında Death Stranding ile aldığın FPS değerlerini görüyor musun? Benim 3300X ve 6600 XT ile de aynısı oluyor. RDR2 nerede? Witcher 3 nerede? AC Valhalla nerede? Borderlands 3 nerede? Control nerede? Cyberpunk 2077 nerede? Buraya 100 tane daha oyun eklerim var mı testi? Yok. Darboğaz olan bir avuç oyunu seçip koymuş sana 25 oyunlu test videosu attım oraya.

“RAM hızın düşmüştür belki ona baktın mı? 3300X kalkıp 6600 XT'yi oyunların tamamına yakınında (rekabetçi hariç) %95 üzeri besliyorken 3600'ün RTX 3060'ı az besleme gibi bir ihtimali yok. Yazılım sorunu olur, RAM, SSD sorunu olur o ayrı.“

Bu senin benim konuma yazdığın cevap, kendin bile biliyorsun rekabetçi oyunlarda darboğaz yapacağını ama işine gelen testleri yapıp paylaşmışsın.

Yahu hangisini yapmamışım? Shadow of The Tomb Raider işlemci ağırlıklıdır, Cyberpunk 2077 işlemci ve ekran kartı eşit ağırlıklıdır yüklemesiz devasa bir açık dünya oyunundan bahsediyoruz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Senin kriterlerine göre işlemci odaklı = rekabetçi oluyor. Hangi yükten ve tabandan bahsediyorsun Battlefield serisi mi? O oyunun tabanı sıkıntılı. Oyun beğendiremiyoruz arkadaşa ben bilgisayarımdaki oyunları yapıyorum aç bak aralarında kaç tane ekran kartının %95 üzeri beslenemediği oyun var bunu niye genele yayayım? Bir de benim kartım %12 civarı daha güçlü ve işlemcim 4/8. Benim rahat kullandığım ortamda 6/12 3600 nasıl 3060 ile sıkıntı yaşasın? Rekabetçi oynuyorsan Git 5800X ile 1050 Ti al bu kombinasyon yerine daha iyi. Benim dediğim dandik güç kaynağı ve kasa varken 5600X'e ne gerek var?

Yahu hangisini yapmamışım? Shadow of The Tomb Raider işlemci ağırlıklıdır, Cyberpunk 2077 işlemci ve ekran kartı eşit ağırlıklıdır yüklemesiz devasa bir açık dünya oyunundan bahsediyoruz.

Senin kriterlerine göre işlemci odaklı = rekabetçi oluyor. Hangi yükten ve tabandan bahsediyorsun Battlefield serisi mi? O oyunun tabanı sıkıntılı. Oyun beğendiremiyoruz arkadaşa ben bilgisayarımdaki oyunları yapıyorum aç bak aralarında kaç tane ekran kartının %95 üzeri beslenemediği oyun var bunu niye genele yayayım? Bir de benim kartım %12 civarı daha güçlü ve işlemcim 4/8. Benim rahat kullandığım ortamda 6/12 3600 nasıl 3060 ile sıkıntı yaşasın? Rekabetçi oynuyorsan Git 5800X ile 1050 Ti al bu kombinasyon yerine daha iyi. Benim dediğim dandik güç kaynağı ve kasa varken 5600X'e ne gerek var?

Yav sana test paylaşıyorum test, çift kanala geçince konu açtım, ekran görüntülerini paylaştım, daha önce açtığım konu da ki aynı oyunlar, bu oyunlarda darboğazın tamamen tek kanaldan kaynaklandığını sen söyledin, her ne kadar tamamen ortadan kalmayacağını bilsemde gittim çift kanal RAM'e geçtim.
İşine gelince bu oyunlarda darboğaz bundan diyorsun, gelmeyince Cypberpunk, Tomb Raider testi atıyorsun bana, kendinle çelişiyorsun, kendi ellerinle yazdın yahu çift kanala geçince darboğaz sıkıntısının kalmayacağını, ee attım görüntüleri azalsa da devam ediyor niye hiç açtığım konu dikkate alınmadan yorum yapılıyor? Niye 50 tane konu varken 3600 ile 3060 darboğaz yaptığıyla ilgili senin bir kaç seçmece oyunda yaptığın testler dikkate alınıyor?

Yav sana test paylaşıyorum test, çift kanala geçince konu açtım, ekran görüntülerini paylaştım, daha önce açtığım konu da ki aynı oyunlar, bu oyunlarda darboğazın tamamen tek kanaldan kaynaklandığını sen söyledin, her ne kadar tamamen ortadan kalmayacağını bilsemde gittim çift kanal RAM'e geçtim.
İşine gelince bu oyunlarda darboğaz bundan diyorsun, gelmeyince Cyberpunk, Tomb Raider testi atıyorsun bana, kendinle çelişiyorsun, kendi ellerinle yazdın yahu çift kanala geçince darboğaz sıkıntısının kalmayacağını, ee attım görüntüleri azalsa da devam ediyor niye hiç açtığım konu dikkate alınmadan yorum yapılıyor? Niye 50 tane konu varken 3600 ile 3060 darboğaz yaptığıyla ilgili senin bir kaç seçmece oyunda yaptığın testler dikkate alınıyor?

Ben senin her açtığın konuyu takip etmek zorunda mıyım? Konu sahibinin hangi oyunlarını oynadığını bile sormadan kendinden 2 örnek verip "besleyemiyor kardeşim yauv" deyip 3600 ile 3060 ve 6600 XT'yi sorunsuz kullandığını söyleyenlere saydırmışsın daha ilk sayfadan. Varsa bir sıkıntın alırsın 5600X, 5800X kendi darboğaz yaşadığın oyunlarda çözersin en azından milleti rahat bırak. Belki adam sabah akşam hikayeli oyun oynayacak ne biliyorsun?

Daha önce de konu açtım, darboğazın sebebini birçok arkadaş tek kanal RAM olmasına bağladılar. Bugün çift kanal 3200MHz RAM'lere geçtim, darboğaz hatrı sayılır derecede azaldı; tek kanaldayken takılmalar, FPS düşmeleri sık oluyordu ama şu an öyle bir şey yok lakin darboğaz hala devam ediyor. BF5 ve Forza Horizon 4 değerlerini paylaşıyorum, deneyimlerime dayanarak işlemci odaklı oyunlarda net olarak darboğaz yapıyor.

İşlemci odaklı (CPU intensive) nedir biliyor musun? Battlefield 5 ağır bir multiplayer oyundur, Forza Horizon 4 CPU intensive bir oyundur ama yüksek FPS değerleri çizildiği için bu kayıp, darboğaz çok normaldir. Bunun nesini anlamak zor. Kendi ağzınla sorunların çoğunun gittiğini yazmışsın. Takılmışsın bir yere öyle gidiyorsun.

Donanım arşivi de çekirdek frekanslarını belirtmemiş. Eğer 3.6GHz hızında kullanıyorsa zaten darboğaz yapabilir bunu inkar etmedim.

Ben belirttim, testimde.

Ben senin her açtığın konuyu takip etmek zorunda mıyım? Konu sahibinin hangi oyunlarını oynadığını oynamadan kendinden 2 örnek verip "besleyemiyor kardeşim yauv" deyip 3600 ile 3060 ve 6600 XT'yi sorunsuz kullandığını söyleyenlere saydırmışsın daha ilk sayfadan. Varsa bir sıkıntın alırsın 5600X, 5800X kendi darboğaz yaşadığın oyunlarda çözersin en azından milleti rahat bırak. Belki adam sabah akşam RDR2 oynayacak ne biliyorsun?

İşlemci odaklı (CPU intensive) nedir biliyor musun? Battlefield 5 ağır bir multiplayer oyundur, Forza Horizon 4 CPU intensive bir oyundur ama yüksek FPS değerleri çizildiği için bu kayıp, darboğaz çok normaldir. Bunun nesini anlamak zor.

Senin gibi kör inat insanlara laf anlatılmayacağını bir kere daha anladım, çok güzel atasözlerimiz var ama buraya uygun sözler değil o yüzden geçiyorum.

Bana benim açtığım konu da darboğazın nedeni net bir şekilde açıklayana kadar konuyla ilgili bilgine inanmıyorum, bir defa yaptığın testlerde sadece CPU kullanım ortalamasını vermişsin, alt çekirdeklerden bile bir habersin, sizin yüzünüzden konuyla ilgisi olmayan, sizin yorumlarınıza denk gelen birçok kişi bu donanım ikilisini alıp mağdur olacak.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı