Ryzen 5 3600X 70 derece normal mi?

Kemal05

Hectopat
Arkadaşlar, PC topladım. Call of Duty Warzone'da işlemciyi ortalama %60 kullanıyor ve sıcaklık 70'lerde. İleride başka oyunlarda Escape from Tarkov, Cyberpunk 2077, Rust gibi oyunlarda daha fazla sıcaklık olur mu? Olursa sizce sorun olur mu?
Ekran kartım ASUS GeForce GTX 1660S TUF Gaming. Ekran kartım biraz fazla ısınıyor bu yüzden MSI Afterburner kullanıyorum. İşlemci AMD Ryzen 5 3600X soğutucu olarak Artics Freezere-sports Duo kullanıyorum. 16 GB RAM, kasanın önünde 3 fan, arkasında 1 fan.

Yük altında ise normal. 80 derecenin altında hiçbir sorun olmaz.
Ben OC yaptığımda i7-7700 ile 100 dereceyi gördüm. :D
Az kalsın yakıyorduk evi. Şimdi 70-80 derece arası geziyor. Daha termal macun uygulayıp temizlemedim bile.
Yük altında derken ne gibi dar boğaz ise biraz araştırma yaptım ekran kartıyla dar boğaz olmaz gibi sonuçlar buldum

@Kemal05
Oyun oynarken, render alırken, stress test yaparken işlemci yük altına girer. Darboğaz işlemcinin ekran kartını besleyememesi durumudur.
Mesela 1-2 saat full ayarlarda GTA 5 oynadınız eğer sıcaklık 80-85'i geçmiyorsa sıkıntı yok demektir. 95 derecede 3-4 saniye kalırsa bilgisayar otomatik olarak kendini kapatıyor zaten. Bende öyle en azından.

@Kemal05
Oyun oynarken, render alırken, stress test yaparken işlemci yük altına girer. Darboğaz işlemcinin ekran kartını besleyememesi durumudur.
Mesela 1-2 saat full ayarlarda GTA 5 oynadınız eğer sıcaklık 80-85'i geçmiyorsa sıkıntı yok demektir. 95 derecede 3-4 saniye kalırsa bilgisayar otomatik olarak kendini kapatıyor zaten. Bende öyle en azından.
Peki diyelik çıktı ama kapanmadı işlemci yanar mı?

Vallahi benim şu anda i5 3330 GTX 1060 bilgisayarım var GTA 5 oynarken işlemci 100 dereceye çıkıyor ama kapanma durumu olmuyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı