Ryzen 5 3600X için soğutucu önerisi

mtilhan

Centipat
Daha fazla  
Meslek
Yazılım Mühendisi
Merhaba,

Bundan bir iki hafta kadar önce;

Kod:
AMD RyzenT5 3600X Soket AM4 + Wraith Spire 3.8GHz - 4.4GHz 35MB 95W 7nm.
MSI B450M GAMING PLUS AM4 AMD Ryzen DDR4 3466+MHz(O.C.)
GSKILL 16GB (2x8GB) RipjawsV Black DDR4 3200MHz CL16 1.35V Dual Kit Ram F4-3200C16D-16GVKB.
MSI GeForce RTX2060 SUPER GAMING X 8GB.
XIGMATEK MINOTAUR FULL RANGE 80PLUS GOLD 650W FULL MODULER PSU.
THERMALTAKE VERSA J23 TEMPERED GLASS RGB 3x120mm FAN (PC CASE)

Olacak şekilde bir sistem topladım. Ancak tüm BIOS güncellemelerini yapsam bile, anakart 40C iken oyunlarda CPU sıcaklığım 86C gördüğü oldu. Şu an Auto durumunda voltaj ve frekans, %40 load 4.1 GHz iken bu kadar sıcaklık görünce soğutucu alma kararı aldım. Aşağıda ki iki soğutucu arasında kaldım. Biliyorum tamamen farklı bütçelere aitler;

Sizce Masterliquid'e neredeyse 2 katı kadar olan fiyatına değer mi? Yoksa Arctic Freezer 34 Duo yeterli mi olur?

Özel olarak OC denemeyi düşünmüyorum ama 3600X olduğundan en azından Auto'da ulaşılabilen 4.4GHz ile rahatça kullanabilmek isterim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Autoda gereginden fazla voltaj veriyor anakart ve birkac derece gereksiz fazla isiniyor. Autodan alip custom frekans değeri ve voltaj değeri girin. Arctlc freezer isinizi cok rahat gorur ama ben buz gibi olsun huyum var diyorsaniz masterliquid. Arctic ile max OC de sorunsuz kullanabilirsiniz.

Merhaba,

Bundan bir iki hafta kadar önce;

Kod:
AMD RyzenT5 3600X Soket AM4 + Wraith Spire 3.8GHz - 4.4GHz 35MB 95W 7nm.
MSI B450M GAMING PLUS AM4 AMD Ryzen DDR4 3466+MHz(O.C.)
GSKILL 16GB (2x8GB) RipjawsV Black DDR4 3200MHz CL16 1.35V Dual Kit Ram F4-3200C16D-16GVKB.
MSI GeForce RTX2060 SUPER GAMING X 8GB.
XIGMATEK MINOTAUR FULL RANGE 80PLUS GOLD 650W FULL MODULER PSU.
THERMALTAKE VERSA J23 TEMPERED GLASS RGB 3x120mm FAN (PC CASE)

Olacak şekilde bir sistem topladım. Ancak tüm BIOS güncellemelerini yapsam bile, anakart 40C iken oyunlarda CPU sıcaklığım 86C gördüğü oldu. Şu an Auto durumunda voltaj ve frekans, %40 load 4.1 GHz iken bu kadar sıcaklık görünce soğutucu alma kararı aldım. Aşağıda ki iki soğutucu arasında kaldım. Biliyorum tamamen farklı bütçelere aitler;

Sizce Masterliquid'e neredeyse 2 katı kadar olan fiyatına değer mi? Yoksa Arctic Freezer 34 Duo yeterli mi olur?

Özel olarak OC denemeyi düşünmüyorum ama 3600X olduğundan en azından Auto'da ulaşılabilen 4.4GHz ile rahatça kullanabilmek isterim.
Şuan CM'nin sıvı soğutmasini kullanıyorum çok memnunum lakin fanları biraz sıkıntılı.

Autoda gereginden fazla voltaj veriyor anakart ve birkac derece gereksiz fazla isiniyor. Autodan alip custom frekans değeri ve voltaj değeri girin. Arctlc freezer isinizi cok rahat gorur ama ben buz gibi olsun huyum var diyorsaniz masterliquid. Arctic ile max OC de sorunsuz kullanabilirsiniz.
Merhaba hocam sizce, ne kadar sıcaklık farkı olur ikisim arasında? Bir de hocam custom frekans ve voltaj değerlerinin olduğu bir yer var mı elle mi denemeliyim? Bunun ile ilgil bir kaynak varsa önerebileceğiniz çok makbule geçer.

Şuan CM'nin sıvı soğutmasini kullanıyorum çok memnunum lakin fanları biraz sıkıntılı.

Ne tarz bir sıkıntı yaşıyorsunuz fanlarda hocam?

Son düzenleme:
Merhaba hocam sizce, ne kadar sıcaklık farkı olur ikisim arasında? Bir de hocam custom frekans ve voltaj değerlerinin olduğu bir yer var mı elle mi denemeliyim? Bunun ile ilgil bir kaynak varsa önerebileceğiniz çok makbule geçer.

Fanlarda uguldama var belli bir devirde ben takmıyorum şahsen soğutmadı güzel olduğu için. Oyunlarda 44 derece felan yani.

El ile deneyin. Benim 2600x default voltaji 1.8750. 1.5 ile 4.0 GHz de kullanabiliyorum. Tek tek voltaj değerlerini deneyin. Appy test dedikten sonra pc çökerse voltaj yetersiz demektir yukseltin. Pc çökmez ise voltaj yeterli demektir.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı