Ryzen 5 3600X OC ayarları

_efsane

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba, Ryzen 5 3600X işlemcime overclock yapmaya karar verdim. Normalde CPB PBO kapalı kullanıyordum sabit 3.80GHz yükte otomatik 1.084v falan veriyordu.
OCCT de maks 67 derece görüyordum, Cinebench R20 de 3470 civarları çoklu çekirdek puanı alıyordum.

Şu an ise 4.20GHz 1.20v ile kullanıyorum %100 yükte maks 70 derece oluyor. (bu kez OCCT ile test etmedim sadece Cinebench ve FurMark programındaki CPU burner ile 10 dakika test ettim 71 dereceyi geçmedi başka bir teste gerek var mı) oyunlarda ise maks 59 derece gördüm.

Bu değerler bana yeterli merak ettiğim için soruyorum 4.40GHz sabitlesem ortalama kaç voltaj vermem gerek hangi voltajdan test etmeye başlamam lazım. (4.20GHz bana yeterli ama 4.40 CPB PBO açık iken test ettiğimde 501 tekli çekirdek puanı almıştım sadece oyun oynuyorum belki yaparım diye düşündüm fikir amaçlı)

Sormak istediğim bu değerler doğru mudur anlayan arkadaşlar cevaplarsa çok sevinirim.
Bir de aklıma takılan bir şey var ben normalde oyun dışında olduğumda internette takıldığım veya CS girdiğim vakitler. Güç planında güç performansı moduna alıyorum işlemci frekansım 2.20GHz sabitleniyordu şu an tüm modları denedim balanced vb ama sabit 4.20GHz de kalıyor düşmüyor sebebi nedir en yüksek işlemci durumunu %99 falan yaptım gene bir işe yaramadı ne yapmam lazım.

Sistemim.

B450 Tomahawk Max.
Ryzen 5 3600X stock fan.
Kasam Cooler Master MB511 mesh.

Dosya Ekleri

• 1.png
    1.png
    22,2 KB · Görüntüleme: 178
İşlemcin gold sample değil ise sürekli all core 4,4 Ghz alman çok da mümkün olmayabilir veya 1,4V üzeri voltajlara çıkman gerekir ki işlemcinin ömrünü kısaltacak bir durumdur. Tavsiyem soğutma kısmı da önemli olmakla beraber genelde 1,25V üzerine çıkmamaya çalışman olur.

Ben 4,2 Ghz, 1,25V ile oyunlarda maksimum 53C görüyorum ve hem performansı iyi hem de gayet stabil.

Uğraşmamak için CTR ile OC ve undervolt yaptım, sana da uğraşmak istemzsen aynısını tavsiye ederim.

İşlemcin Gold sample değil ise sürekli all Core 4,4 GHz alman çok da mümkün olmayabilir veya 1, 4V üzeri voltajlara çıkman gerekir ki işlemcinin ömrünü kısaltacak bir durumdur. Tavsiyem soğutma kısmı da önemli olmakla beraber genelde 1, 25v üzerine çıkmamaya çalışman olur.

Ben 4,2 GHz, 1, 25v ile oyunlarda maksimum 53C görüyorum ve hem performansı iyi hem de gayet stabil.

Uğraşmamak için ctr ile OC ve undervolt yaptım, sana da uğraşmak istemzsen aynısını tavsiye ederim.

Anladım. Bana yetiyor 4.20GHz gerek yok üstünü yapmama bende 4.20 1.20 ile oyunlar 53 maks 59 görüyorum sizin Cinebench testiniz nasıl çıktı test yaptıdınızmı.

İşlemcin Gold sample değil ise sürekli all Core 4,4 GHz alman çok da mümkün olmayabilir veya 1, 4V üzeri voltajlara çıkman gerekir ki işlemcinin ömrünü kısaltacak bir durumdur. Tavsiyem soğutma kısmı da önemli olmakla beraber genelde 1, 25v üzerine çıkmamaya çalışman olur.

Ben 4,2 GHz, 1, 25v ile oyunlarda maksimum 53C görüyorum ve hem performansı iyi hem de gayet stabil.

Uğraşmamak için ctr ile OC ve undervolt yaptım, sana da uğraşmak istemzsen aynısını tavsiye ederim.

Hocam bende de aynı işlemci var.
Aynı Anakart'ı kullanıyorum.
İşlemcim boşta 1.450v da çalışıyor.
Ne zaman BIOS'tan GHz sabitleyip voltaj düşürsem görüntü vermiyor.
Ve BIOS'u sıfırlamak gerekiyor.
Artık kafayı yemek üzereyim ne yaptıysam olmuyor.
1.385v altına indiğim anda AIDA64 ve diğer testlerde hata veriyor.
Bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

Anladım. Bana yetiyor 4.20GHz gerek yok üstünü yapmama bende 4.20 1.20 ile oyunlar 53 maks 59 görüyorum sizin Cinebench testiniz nasıl çıktı test yaptıdınızmı.

CTR tuning başlangıç ve bitişinde karşılaştırma amaçlı test yapıyor fakat uzun süre olduğu için tam rakamı hatırlayamadım. Tekrar test yaptım ve 3723 skor aldım. Tabi o sırada arka planda pek çok uygulama çalıştığından skorun etkilenmiş olması muhtemel.

Son düzenleme:

Üzücü bir durum hocam konu açın isterseniz iyi anlayanlar yardımcı olabilir daha önce duymamıştım 3.80GHz sabitleyip 1.1v falan denedinmi hiç.

Üzücü bir durum hocam konu açın isterseniz iyi anlayanlar yardımcı olabilir daha önce duymamıştım 3.80GHz sabitleyip 1.1v falan denedinmi hiç.

Denedim hocam ama nafile görüntü alamıyorum.
Can sıkıcı bır durum.
Konu açtım daha önce ama kimse yardımcı olamadı maalesef.
Sanırım bunu bilgili bir kişinin ayarlaması lazım.

Merhabalar hocam,

Bilgisayarınıza bu uygulamayı indirip aşağıdaki ayarları yaparak çalıştırın. Uygulama referans frekanstan başlayarak frekansı her adımda 25 Mhz arttırarak test edecek ve CPU'nun sağlıklı şekilde çıkabileceği en yüksek frekansı her çekirdek için ayrı ayrı tespit edecektir.

Daha sonra isterseniz bu ayarları BiOS üzerinden kendiniz kaydedebilirsiniz veya benim yaptığım gibi bilgisayarı her başlattığınızda uygulama otomatik olarak bu değerlere ayarlayacak şekilde belirleyebilirsiniz.

Ben anakartımın BiOS'u çok da iyi olmadığı için uğraşmak yerine her açılışta uygulama ayarlayacak şekilde tutuyorum.

Referans voltajı isterseniz daha da yükselterek daha yüksek frekansları hedefleyebilirsiniz fakat ben daha yüksek sıcaklıklar istemediğim ve CPU ömrünü kısaltmamasını tercih ettiğim için 1,25V olarak kullanıyorum.

1613475827304.png

Merhabalar hocam,

Bilgisayarınıza bu uygulamayı indirip aşağıdaki ayarları yaparak çalıştırın. Uygulama referans frekanstan başlayarak frekansı her adımda 25 MHz arttırarak test edecek ve CPU'nun sağlıklı şekilde çıkabileceği en yüksek frekansı her çekirdek için ayrı ayrı tespit edecektir.

Daha sonra isterseniz bu ayarları BIOS üzerinden kendiniz kaydedebilirsiniz veya benim yaptığım gibi bilgisayarı her başlattığınızda uygulama otomatik olarak bu değerlere ayarlayacak şekilde belirleyebilirsiniz.

Ben anakartımın BIOS'u çok da iyi olmadığı için uğraşmak yerine her açılışta uygulama ayarlayacak şekilde tutuyorum.

Referans voltajı isterseniz daha da yükselterek daha yüksek frekansları hedefleyebilirsiniz fakat ben daha yüksek sıcaklıklar istemediğim ve CPU ömrünü kısaltmamasını tercih ettiğim için 1, 25v olarak kullanıyorum.

Eki Görüntüle 881949

Tamam hocam uygulamayı indirdim.
Açtım ayar yapmaya gerek kalıyor mu?
Yoksa otomatik mi belirliyor?

Tamam hocam uygulamayı indirdim.
Açtım ayar yapmaya gerek kalıyor mu?
Yoksa otomatik mi belirliyor?

Tuner kısmına gelip direkt tune tuşuna tıklayarak standart ayarlarda OC-undervolt yapabilirsiniz. Fakat isterseniz settings mode alanından advanced kısmını seçerek ayarları kendiniz de yapabilirsiniz.

Yalnız bir detayı vermeyi unuttum kusura bakmayın: önce Cinebench R20 indirip programı uygulama klasörünün içindeki CB20 adlı klasöre kopyalamanız gerkiyor zira uygulama OC-undervolt öncesi ve sonrası Cinebench üzerinden test yaparak skor karşılaştırması yapacak.

Test tamamlandıktan sonra ise Profile management'a tıklayıp sırasıyla Fill P1 Profile-Save P1 Profile ve Apply P1 Profile diyerek ayarları profil olarak kaydetmeyi unutmayın.

1613476878513.png

Yeni konular

Geri
Yukarı