Ryzen 5 3600X sıvı soğutma ile 80 derece görüyor

Merhaba işlemciniz hangi frekans aralığında çalışıyor? Voltajı anakart kendi kendine ayarlıyor olabilir.

Eğer belirli bir frekans aralığı girmediyseniz kendisi ayarlar CPB'yi kapattıktan sonra. Sabit bir frekans girin. Ve voltajı ona göre ayarlayın. İsterseniz Ryzen Master programını kullanın. YouTube'da bir sürü içerik var kullanımıyla ilgili. 1 defa yapılacak bir ayar. Sonrasında kafanız rahat olur.

İşlemcimin hangi frekans aralığında çalıştığını tam olarak nereden anlayabilirim? Uzun yıllardır hayatında sadece macOS kullanmış biri olarak Windows'a biraz uzağım. Bir ara YouTube'da bir video izleyere 3.6'ya sabitlemiştim ama CPB kapatmamıştım, sonrasında anakartın (ASUS TUF Gaming X570 PLUS) BIOS güncellemesini yapınca her şey sıfırlandı. Şimdi CPB kapattım ve Ryzen Master üzerinde peak Core voltage 1, 10559 olarak görünüyor. Şu an boşta sıcaklık 36-39 arasında gidip geliyor. Bu haliyle Prime95 testi yaptığımda en fazla 66 dereceyi gördü.

Anakart ASUS TUF Gaming X570 PLUS.

Son düzenleyen: Moderatör:
Asus BIOS'una hakim değilim ama @Shimada Sensei müsait bir zamanında yardımcı olur. 1.250V ile falan 4.2 ya da 1.320V ile 4.3GHz çalışacaktır islemci, bu şekilde ayarla ve Prime95 Small FFTs testi yap. 80 dereceyi falan da kafana takma, 2600X'i 1.4V ile 4.2GHz kullanıyorum ve ayni testte 78 derece oluyor.

Görev yöneticisinden performans sekmesini açın. Temel hız yazar. Örnek verilirse 3, 60 GHz.

Anakartta da bunu ayarlamak gerekir sadece CPB kapalı kuru kuru gitmiyor maalesef. Benim tavsiyem 4200'de başlatmanız. Eğer sıcaksa 4000 3800 deneye deneye istediğiniz ayarı bulun. Ama 3600'den aşağı düşmeyin. Bu ayarlar BIOS menüsünde F7'ye bastıktan sonra AI tweaker bölümünde bulunur. 42.00 değerini girerseniz eğer frekans 4200, GHz ise 4, 2 olur. Hemen alt kısmında voltaj da ayarlamak gerekir zaten frekansa göre kendisi değiştiriyor her kaydedip çıktığınızda. Onu offset modda işlemcinizin ayarladığınız frekansına göre en çok performans veren voltaj ayarlarına getirin. Frekans 4200'de iken doğru voltajla tekrar 81 dereceye ulaşacağını düşünmüyorum.
Ve arayüze alışmak için şu videoya bakın derim:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Sıvı soğutmanın anakarta bağlantısını tam yaptım ama şöyle birşey dikkatimi çekiyor, cooler master logosu tam düz durmuyor hafif sağa doğru yapmuk ancak bağlantılar tam.

Kasam Corsair Cabride Spec Delta, 240mm lik olan radyatörüm üst tarafa takılı.

Devirdaim pompasından her zaman ses gelmiyor. Arada bir su sesi duyuyorum. Termal macunum Arctic MX-4 2019 Edition Ancak nasıl kontrol edilebildiğini anlayamadım. Sıvı soğutmam çift fanlı CoolerMaster Master Liquid ML240L v2 modeli. Ayrıca All-in one sıvı soğutma nedir tam olarak?

Merhaba, soğutucum tam yerine oturdu ancak pompa üzerindeki cm logosu hafif sağa doğru kaymış bir şekilde duruyor ancak herşey yerli yerine takılı. Bios üzerinden CBP kapattım şuan Prime95 Yük testinde 65 derecede. Ancak daha önce CBP açıkken ve Prime95 testinde 81 dereceyi gördüm, ayrıca pompadan mı ya da fandan mı bilmiyorum ama bilgisayar kasası titremeye ve masayıda titretmeye başladı ritmik bir şekilde.
All in one terimi anlatmak istediğimi tam olarak karşılamadı üzgünüm. Bahsettiğim tüm sistemde dolaşan yani GPU, CPU, anakart, ram vb. tüm bileşenlerde dolaşan bir boru sistemi ve bu dolaşan sıvıyı soğutan bir dış soğutma ünitesi. Bu tarz sistemler gerçekten performanslı ve OC için ideal ancak oldukça pahalı.

İlginizi çekerse aşağıdaki videoyu izleyip esasında sıvı soğutmanın çokta bir katkısı olmadığı aksine avantaj ve dezavantajlar sıralandığında oldukça problemli sistemler olduğu ortaya konuluyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Görev yöneticisinden performans sekmesini açın. Temel hız yazar. Örnek verilirse 3, 60 GHz.

Anakartta da bunu ayarlamak gerekir sadece CPB kapalı kuru kuru gitmiyor maalesef. Benim tavsiyem 4200'de başlatmanız. Eğer sıcaksa 4000 3800 deneye deneye istediğiniz ayarı bulun. Ama 3600'den aşağı düşmeyin. Bu ayarlar BIOS menüsünde F7'ye bastıktan sonra AI tweaker bölümünde bulunur. 42.00 değerini girerseniz eğer frekans 4200, GHz ise 4, 2 olur. Hemen alt kısmında voltaj da ayarlamak gerekir zaten frekansa göre kendisi değiştiriyor her kaydedip çıktığınızda. Onu offset modda işlemcinizin ayarladığınız frekansına göre en çok performans veren voltaj ayarlarına getirin. Frekans 4200'de iken doğru voltajla tekrar 81 dereceye ulaşacağını düşünmüyorum.
Ve arayüze alışmak için şu videoya bakın derim:
Merhaba tekrardan, işlemcimin max değeri 4.4 olduğundan önce 4.4 ile başladım, pc açılır açılmaz mavi ekran verdi sonra tekrardan biosa girip 4.2 ye çektim ve pc açıldı ama Prime95 testinde başlar başlamaz mavi ekran verdi. Sonrasında 3.8 e çekip açtım sıcaklık yükte 65 derecedeydi. Şimdi bir arkadaş Asus ai suite 3 üzerinden ayarlamamı önerdi. Otomatik ayarla seçeneğini seçtim ve şuan işlemci 4.0 da çalışıyor ve Prime 95 Small test seçeneğinde 72 dereceyi gösteriyor normalmidir?

Merhaba tekrardan, işlemcimin Max değeri 4.4 olduğundan önce 4.4 ile başladım, PC açılır açılmaz mavi ekran verdi sonra tekrardan BIOS'a girip 4.2'ye çektim ve PC açıldı ama Prime95 testinde başlar başlamaz mavi ekran verdi. Sonrasında 3.8'e çekip açtım sıcaklık yükte 65 derecedeydi. Şimdi bir arkadaş ASUS AI Suite 3 üzerinden ayarlamamı önerdi. Otomatik ayarla seçeneğini seçtim ve şu an işlemci 4.0'da çalışıyor ve Prime 95 small test seçeneğinde 72 dereceyi gösteriyor normal midir?

Merhaba gayet normal. İşlemcinizin voltaj ayarları ne bilemiyorum otomatik yaptığı için ama fazla girdiği için 72 derecedir Prime95 testinde. Sıcaklık ise normal gibi fazla takıntınız yoksa. Mavi ekran almanızın sebebi ise voltaj ya düşük ya da fazla gelmiştir. Ve size Ryzen Master yazılımını öğrenmenizi öneririm. Ona göre kendi istediğiniz frekansta biraz daha düşük sıcaklıkta çalıştırabilirsiniz işlemcinizi. İşlemcinizi çok fazla süre ASUS AI Suite 3 yazılımına emanet etmeyin. Ve soğutucunuzu düzeltebildiniz mi?

Merhaba gayet normal. İşlemcinizin voltaj ayarları ne bilemiyorum otomatik yaptığı için ama fazla girdiği için 72 derecedir Prime95 testinde. Sıcaklık ise normal gibi fazla takıntınız yoksa. Mavi ekran almanızın sebebi ise voltaj ya düşük ya da fazla gelmiştir. Ve size Ryzen Master yazılımını öğrenmenizi öneririm. Ona göre kendi istediğiniz frekansta biraz daha düşük sıcaklıkta çalıştırabilirsiniz işlemcinizi. İşlemcinizi çok fazla süre ASUS AI Suite 3 yazılımına emanet etmeyin. Ve soğutucunuzu düzeltebildiniz mi?
Merhaba, öncelikle sıvı soğutmayı tamamen söküp fanları ve radyatörü temizledim. Bilgisayarın içini de iyice temizledikten sonra tekrar güzel bir termal macunla montajını yaptım. Sıcaklık değişmedi. Sonrasında bir arkadaşın tavsiyesiyle Asus Al Suite 3 ile otomatik fan ve işlemci ayarlama işlemi yaptım. Asus Al Suite 3 işlemciyi 4ghz ye ayarladı woltaj ise 1.25 seviyelerinde biraz aşağı biraz yukarı değişerek gidiyor. Prime95 Testinde en fazla 72 dereceyi gördü.

Asus Al Suite 3 güvenilmez mi ya da zarar mı veriyor? Bu hıza göre sıcaklık ve voltaj değeri normal midir? Ayrıca 4.4 işlemcimin maximum hızı. Bu OC demek olmuyor sanırım. Şimdiden bu sıcaklıklardaysa birde OC yaparsam sanırım ısıdan bilgisayar açılmayacak. Ryzen Master yazılımı bana çok karışık geliyor ve windows teknik diline hakim değilim. Zarar vermekten korkuyorum açıkcası.
4.3GHz için 1.320V ile baslayin. Testi gecerse 1.3 ile tekrar deneyin.
Tam olarak bu konularda ayarlama yapmayı bilmiyorum, Asus Al Suite 3 ile otomatik fan ve işlemci ayarlama işlemi yaptım. Asus Al Suite 3 işlemciyi 4ghz ye ayarladı woltaj ise 1.25 seviyelerinde biraz aşağı biraz yukarı değişerek gidiyor. Prime95 Testinde en fazla 72 dereceyi gördü. Bu değerler normalmi?

Hayır zararlı değil. Ama şöyle de bir şey var mesela 70 derecede çalışması ile 60 derecede çalışması arasında fark var. Sadece demek istediğim ileride kendi ayarlarınızı yapabilmeniz. Evet Ryzen Master çok karışık ama o kadar karışık modda kullanmanıza gerek yok Basic mode diye bir bölümünün olduğunu hatırlıyorum. Bir süre böyle devam edin Windows teknik diline hakim olmaya başladığınızda, kendinize güveniniz tam olduğunda tekrar ayarları kurcalayın.
Zarar vermeniz de biraz zor olacaktır. Ancak kendiniz isteyerek zarar verebilirsiniz.

ASUS al Suite 3 güvenilmez mi ya da zarar mı veriyor? Bu hıza göre sıcaklık ve voltaj değeri normal midir? Ayrıca 4.4 işlemcimin maximum hızı. Bu OC demek olmuyor sanırım. Şimdiden bu sıcaklıklardaysa bir de OC yaparsam sanırım ısıdan bilgisayar açılmayacak. Ryzen Master yazılımı bana çok karışık geliyor ve Windows teknik diline hakim değilim. Zarar vermekten korkuyorum açıkcası.

Geri
Yukarı